Znanstvenici otkrili dosad nepoznati solarni sustav koji je potpuno drugačiji od našeg

Istraživanje znanstvenika sa Sveučilišta Warwick objavljeno je ovog tjedna

Astronomi su nedavno pronašli drevni solarni sustav koji je puno drugačiji od našega, piše Mashable. Nekih 90 svjetlosnih godina iza nas, znanstvenici su uočili preko 10 milijardi godina staru zvijezdu “bijelog patuljka” što znači preostalu vruću jezgru mrtve zvijezde slične Suncu koja je okružena grobljem razbijenih komada planeta, zvanih planetezimali.

Ovaj Sunčani sustav drugačiji je od svega oko nas. Obiluje litijem i kalijem, a niti jedan planet u našem Sunčevom sustavu nema takav sastav. Zašto je drevni solarni sustav u našoj ranoj galaksiji Mliječni put toliko drugačiji i kao se obogatio tim rijetkim elementima?

Istraživanje znanstvenika sa Sveučilišta Warwick je ovoga tjedna objavljeno u časopisu Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Ovaj sustav je star, što znači da su se bijeli patuljak i njegov okolni sunčev sustav formirali i umrli prije nego što su Sunce i Zemlja rođeni. Dijelovi bivših planeta oko bijelog patuljka najstariji su planetezimali oko bijelog patuljka ikada pronađeni u našoj galaksiji, kažu znanstvenici sa Sveučilišta Warwick.

Planetarni otpad sličan Zemljinoj kori

Ovaj bijeli patuljak i još jedan slične starosti otkriveni su korištenjem svemirske zvjezdarnice Gaia. Dok kruži oko Sunca, daleka svemirska letjelica Gaia mapira zvijezde i galaksije u svemiru. Nakon što su uočeni bijeli patuljci, znanstvenici su instrumentom X-Shooterom, smještenim na visokoj nadmorskoj visini u Chileu, nastojali otkriti što je, a što nije prisutno u atmosferama zvijezda pa je primijećeno da su se litij, kalij i natrij akumulirali ili ih je povukla gravitacija i nakupila oko drevne zvijezde.

Bijeli patuljci napravljeni su od vodika i helija tako da su stjenoviti ostaci planeta bili odgovorni za opskrbu drugim jedinstvenim elementima, zaključili su istraživači. Drugi bijeli patuljak koji je otkriven znatno je drugačiji od misterioznog običniji. Ta je zvijezda povukla planetarni otpad koji je sličan Zemljinoj stjenovitoj kori što pokazuje da Zemlja nije jedinstvena u svemiru i da postoje drugi solarni sustavi koji su joj donekle slični.

Više od 95 posto zvijezda, poput Sunca, evoluira u bijele patuljke. Pred kraj svoga vijeka, oni se šire u kolosalne crvene divove, uništavajući iii ometajući objekte u blizini. Kada se naše Sunce proširi, progutat će planete Merkur, Veneru, a možda čak i Zemlju, prije nego odbaci vanjske slojeve. Crveni divovi će za sobom ostaviti relikte razbijenih planeta i mjeseca. Ostatak zvijezde bit će bijeli patuljak.

To je naša kozmička sudbina. Ali još dugo to se neće dogoditi, naše će Sunce evoluirati u bijelog patuljka za oko 5 milijardi godina.