Znanstvenici pažljivo prate kako se koronavirus širi kod američkih jelena

Boje se potencijalnog novog soja i kako bi to moglo utjecati na ljude

FOTO: Unsplash

Znanstvenici raspolažu dokazima da se koronavirus eksplozivno širi kod bjelorepih jelena i da je široko rasprostranjen u njihovoj populaciji diljem Amerike, javlja NPR. Znanstvenici drže da su rezultati praćenja jelena prilično zabrinjavajući i da bi mogli imati velike implikacije na dugoročni tijek pandemije. Otkako se ovaj virus prvi puta pojavio, bilo je znakova da bi na njega posebno osjetljivi mogli biti bjelorepi jeleni jer ih je puno zaraženo.

Kompjuterski modeli sugerirali su da bi se virus mogao lako vezati i ući u stanice jelena. Nedavno istraživanje bjelorepih jelena na Sjeveroistoku i Srednjem zapadu Amerike pokazalo je da ih 40 posto ima antitijela protiv virusa.

Aktivna infekcija pronađena kod 30 jelena u Iowi

Veterinari Sveučilišta Pennsylvania pronašli su aktivnu infekciju kod najmanje 30 posto jelena testiranih u državi Iowa, tijekom 2020. godine, što sugerira da bi ova vrsta jelena mogla postati rezervoar SARS-CoV-2 virusa. To znači da bi životinje mogle nositi virus neodređeno vrijeme i povremeno ga širiti natrag na ljude. Ako je to slučaj, to bi uništilo sve nade u eliminaciju ili iskorjenjivanje virusa u SAD-u ali i u svijetu.

Ako je virus u prilici da nađe alternativnog domaćina osim čovjeka, to će mu stvoriti sigurno utočište u kojem može nastaviti funkcionirati čak i ako cijela ljudska populacija postane imuna. Tako postaje sve teže upravljati virusom ili ga iskorijeniti.

Iznenađujuće visok postotak pozitivnih jelena

Veterinari su iznenađeni da su pronašli toliko pozitivnih uzoraka. Prošle godine, od travnja do prosinca, bilo je pozitivno oko 30 posto jelena. A tijekom zime od studenoga do siječnja ove godine 80 posto uzoraka bilo je zaraženo. Na vrhuncu porasta prevalencija virusa bila je oko 50 do 100 puta veća od prevalencije stanovnika Iowe u to vrijeme.

Varijante koje kruže kod jelena podudaraju se s onima koje imaju ljudi. Virus je otkriven i kod jelena u državi Ohio, a postoje studije koje sugeriraju da je prevalencija covida među jelenima prilično visoka na američkom Srednjem zapadu i Istoku.

Praćenje varijanti postat će mnogo kompliciranije

Iako se čini da virus ne razbolijeva životinju podaci su dosta zabrinjavajući. Postavlja se pitanje može li ga jelen prenijeti na ljude ili na stoku na ispaši. Odgovori na ta pitanja još se ne znaju. Znanstvenici su zabrinuti i oko toga da bi virus unutar jelena mogao evoluirati i stvoriti nove sojeve virusa.

Takav scenarij moguć je i kod kuna na farmama u Nizozemskoj i Poljskoj. Studije su pokazale da su poljoprivredni radnici prenijeli virus na životinje, a kako se širio populacijom kuna stvarao je nove varijante, koje su se prelile natrag na ljude.

Na koncu, po ovome se čini da će praćenje novih varijanti postati puno kompliciranije. Ako želimo i dalje biti proaktivni u pogledu novih varijanti, moramo nastaviti pratiti koronavirus kod divljih životinja, posebno onih koje mogu poslužiti kao rezervoar, poput bjelorepih jelena, prenosi NPR.