Znanstvenici pokušavaju ustanoviti može li mlijeko pomoći u borbi protiv pandemije

Znanstvenici kažu da bi sastojak iz mliječnih proizvoda mogao odigrati iznenađujuću ulogu

cows at a cow farm
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Pandemija koronavirusa i dalje nastavlja ubijati ljude diljem svijeta, a znanstvenici se trude otkriti efikasan način suzbijanja. Znanstvenici sa Sveučilišta Michigan kažu da bi sastojak iz mliječnih proizvoda mogao odigrati iznenađujuću ulogu. U novom izvješću objavljenom u Journal of Dairy Science kojeg izdaje Elsevier, znanstvenici sa Sveučilišta Michigan i Glanbia PLC Research and Development, surađivali su na istraživanju kako bi istražili antivirusna svojstva jednog proteina kravljeg mlijeka protiv virusa koji nas trenutno muči.

Protein o kojem je riječ je laktoferin kojeg ima u mlijeku većine sisavaca. Goveđi laktoferin, iz kravljeg mlijeka, ima bioaktivna svojstva protiv mnogih mikroba, virusa i drugih patogena, a utvrđeno je da inhibira infekciju koronavirusom u laboratorijskim uvjetima, blokiranjem sposobnosti virusa da uđe u ciljne stanice. Osim toga, podržava i antivirusne obrambene mehanizme stanica.

Pronađeno antivirusno djelovanje u kliničkim ispitivanjima na ljudima

“Goveđi laktoferin pokazao je antivirusno djelovanje u kliničkim ispitivanjima na ljudima”, kaže glavni znanstvenik studije, doktor znanosti, Jonathan Sexton s Odjela za internu medicinu Sveučilišta. “Na primjer, pokazalo se da oralno primijenjen goveđi laktoferin poboljšava stanje kod ozbiljnih virusnih infekcija, rotavirusa i norovirusa”.

“S obzirom na široku antivirusnu učinkovitost i sigurnost, minimalne nuspojave i komercijalnu dostupnost goveđeg laktoferina, nekoliko recenziranih radova sugeriralo je njegovu upotrebu kao preventivni tretman ili tretman nakon izlaganja covidu”, kaže dr Sexton. Tim znanstvenika testirao je goveđi laktoferin protiv najčešćih varijanti koronavirusa koje izazivaju zabrinutost cijeloga svijeta. Svaka od varijanti uključuje modificirani spike protein koji smanjuje učinkovitost novoproizvedenih cjepiva.

Goveđi laktoferin učinkovit protiv svih sojeva koji su testirani in vitro

Cilj tima bio je proširenje promatranja moćne, in vitro, djelotvornosti laktoferina protiv koronavirusa i provjera komercijalno dostupnih mliječnih proizvoda na antivirusni učinak koja se može još poboljšati prisutnošću drugih sastojaka uz laktoferin. Na kraju, istražili su hoće li dekstroza i sorbitol koji se obično koriste u proizvodnji tableta za oralne lijekove, utjecati na sposobnost goveđeg laktoferina da inhibira virus.

Znanstvenici su otkrili da je goveđi laktoferin učinkovit protiv svih sojeva koji su testirani in vitro, a očekuju sličan učinak i kod svih budućih sojeva. Čini se da ostale komponente u mliječnim proizvodima ne pružaju antivirusnu zaštitu, što potvrđuje da djelotvornost potpuno ovisi o laktoferinu. Dekstroza i sorbitol nisu smanjili učinkovitost pa je moguć i razvoj tablete protiv koronavirusa.

Potrebno je provesti još studija

Ključna prednost široke antivirusne učinkovitosti laktoferina je njegov potencijal za prevenciju i liječenje bolesti u nastajanju. To je posebno važno kada postoje ograničene mogućnosti liječenja ili kada je liječenje preskupo. Oralno dostupan terapeutik koji pokriva nove sojeve bio bi idealan za liječenje covida u područjima gdje je procijepljenost niska ili budu li buduće varijante izbjegavale cjepivo.

Iako je potrebno još studija kako bi se u potpunosti razumio potencijal goveđeg laktoferina u kliničkom okruženju, ova laboratorijska studija obećava u borbi protiv globalne pandemije, piše Elsevier.