Znanstvenici rade na lijeku koji bi, ako upali, mogao pomoći kod Alzheimera. Vjeruju da potiče pamćenje

Lijek stimulira proizvodnju važnog proteina, studija je zasad provedena samo na miševima

Vintage engraving hemispheres human brain illustration in top view isolated on light green background
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Alzheimerova bolest najčešći je oblik demencije i utječe na živote milijuna ljudi. Stanje brisanja memorije može se pogoršati do te mjere da pacijentu otežava čak i koherentan govor. Lijek za bolest ne postoji, a liječnici već dugo traže načine kako usporiti napredovanje bolesti.

No, izgleda da su znanstvenici s NYU otvorili vrata liječenju uzroka demencije, a pokusi na miševima dali su obećavajuće rezultate, piše StudyFinds. Lijek koji su stvorili stimulira proizvodnju proteina koji potiče pamćenje. Potencijalno revolucionarni spoj također jača veze između neurona poboljšavajući komunikaciju.

Lijek djeluje i u podmaklim fazama bolesti

“Ovo je prvi rad koji pokazuje da je promjena sinteze proteina u mozgu pogođenom Alzheimerovom bolešću farmakološkim pristupom ne samo izvediva, već i učinkovita”, objašnjava vodeći autor studije doktor Mauricio Martinis-Olivera.

Lijek djeluje i u podmaklim fazama bolesti, spašavajući aktivnost stanica potrebnih za formiranje memorije. “Naša otkrića pokazuju da pokretanje sinteze proteina u mozgu može oživjeti izgubljene kognitivne funkcije”, kazao je Eric Klann, profesor na NYU.