Znanstvenici otkrili da vježbanje ima značajniji utjecaj na Alzheimera od lijekova

Vježbanje smanjuje količinu proteina odgovornih za stvaranje Alzheimera

Female trainer instructing senior woman going exercise on a foam roller. Elder woman doing pilates workout with personal instructor at gym.
FOTO: Jacob Ammentorp Lund

Tri odvojena istraživanja pokazala su kako vježbanje može pomoći u borbi protiv Alzheimerove bolesti i demencije. Vježbanje može biti bolje od bilo kojih lijekova koji su trenutno dostupni na tržištu, navode znanstvenici.

Istraživanja su predstavljena na Međunarodnoj konferenciji udruga za Alzheimerovu bolest u Washingtonu, a stručnjaci navode kako su rezultati istraživanja ohrabrujući za liječenje Alzheimera.

U jednom istraživanju koje je obuhvaćalo starije ispitanike s Alzheimerom, intenzivno vježbanje na dnevnoj bazi smanjilo je količinu tau proteina u likvoru, tekućine koja ispunjava podučje mozga i leđne moždine.

Protein je povezan sa stvaranjem amiloidnih plakova u ljudskom mozgu, a oni mogu uništiti stanice mozga i tako dovesti do demencije ili Alzaheimerove bolesti.

Poboljšanje kognitivnih sposobnosti

Drugo istraživanje pokazalo je slične pozitivne učinke vježbanja na starije osobe s kognitivnim oštećenjima koja su povezana s mini moždanim udarima ili sličnim kognitivnim problemima.

Treće istraživanje pokazuje da vježbanje doprinosi poboljšavanju kognitivnih sposobnosti kod ljudi koji pate od blagog ili umjerenog Alzheimera, navode znanstvenici.

Vježbanje poboljšava kognitivne sposobnosti
Vježbanje poboljšava kognitivne sposobnosti Monkey Business Images

“Niti jedan lijek koji je dosada odobren ne može se mjeriti sa ovim rezultatima. Otkrića čvrsto sugeriraju da vježbanje može imati znatan utjecaj na promjene u mozgu do kojih dolazi zbog Alzheimera.”, tvrdi Laura Baker, znanstvenica medicinskog centra Wake Forest Batist u Sjevernoj Karolini.

Smanjivanje količine lijekova

Rad znanstvenika o utjecaju vježbanja na Alzheimerovu bolest može biti dobra vijest za doktore koji pokušavaju pronaći rješenje za liječenje ove teške bolesti, navodi Maria Carrillo, glavna znanstvenica Udruge za Alzheimerovu bolest.

“Alzhemier je kompleksno stanje koje je teško liječiti s jednim ciljanim tretmanom. Na našu sreću primjećujemo značajne rezultate novog tretmana koji ima ciljan pristup na sasvim obične komponente Alzheimerovih proteina.”, tvrdi Carrillo.

Redovno vježbanje može zaštiti mozak od Alzheimerove bolesti i ostalih oblika demencije, a na taj način se ujedno poboljšava život osoba koje pate od ovih kognitivnih bolesti. Istraživanje također ističe da potencijalno liječenje Alzheimera i demencije vježbanjem može smanjiti uporabu lijekova.