Znanstvenici razvili superkompjuter za koji tvrde da sa 96 posto sigurnosti otkriva kad ćete umrijeti

U mogućnosti je izlistati podatke pacijenata i pomoći u brzoj dijagnozi

FOTO: Jay Reed/Flickr

Bostonski znanstvenici razvili su superkompjuter za koji tvrde da sa 96 posto sigurnosti može ustanoviti kada ćemo umrijeti. Centar Beth Israel iz Bostona povezao je monitore svojih pacijenata sa bolničkim sustavom za koji tvrde da bolje otkriva bolest nego liječnici. Opskrbljen informacijama o 250.000 ljudi kroz posljednih 30 godina, kompjuter je u mogućnosti izlistati podake pacijenata i pomoći donošenju brze dijagnoze.

Brzo prepoznavanje dijagnoze omogućava brzu reakciju, možda i spašava život. Ujedno kompjuter može predvidjeti i pacijentovu smrt. Liječnici pokušavaju iskoristiti sve podatke koje o pacijentu imaju da im ništa ne bi promaklo.

Kompjuter zna sve o nama, prijašnje posjete liječniku i što se trenutno događa.Sve je integrirano u bolnički klinički sustav i pokazuje kako reagirati. Dr Steve Horng kaže da nije cilj da kompjuter zamijenii liječnike. Umjetna inteligencija pospješava liječnikove napore da se dobro brine o pacijentu.” Sa 96 posto sigurnosti možemo predvidjeti kada će pacijent umrijeti”, nastavlja dr Horng. Ako kompjuter kaže da ćete umrijeti za 30 dana , to će se vjerojatno i dogoditi.

Revolucija s Google naočalama

16438493202_5dc514c768_z
Liječnici pomoću Google naočala imaju sve potrebne informacije UCI Alumni Association/Flickr

Liječnici u Bostonu, nešto ranije ove godine, bili su prvi u Americi koji su počeli upotrebljavati Google naočale za svakodnevnu medicinsku skrb.

Na taj se način skupljaju podaci o pacijentu svake tri minute, mjereći sve od razine kisika do krvnog tlaka pa doktor promptno ima sve podatke koje treba imati o pacijentu.

Liječnici saznaju sve o pacijentu na Google naočalama i online provjeravaju stvari dok šetaju okolo što je lakše nego listati nepregledne dokumente.

Stavljeni su i kodovi uz imena pacijenata pa liječnici mogu isti čas pristupiti podacima o pacijentima. Liječnici bolnice Beth Israel kažu da je kod njih najmodernija tehnologija u službi pacijenta. Zagovornici privatnosti kažu da su Google naočale invazivne i da zadiru u privatnost. Bolnice tvrde da je kamera na njima iskopčana većinu vremena.

Presudne sekunde

Liječnici iz Bostona vjeruju da će Google naočale pomoći spašavanju života. Ruke su liječnicima na taj način uvijek slobodne, a informacije o pacijentima brzo su im dostupne. Liječnici ne moraju prekidati pregled pacijenta, mogu ih uvijek gledati u oči i ne moraju napuštati sobu.

Liječnici iz Beth Israel klinike pokušavaju motivirati i druge bolnice da koriste najsuvremeniju tehnologiju. Dr Horng priča kako su Google naočale spasile život pacijentu koji je imao krvarenje u mozgu i kojem je hitno bio potreban lijek da zaustavi krvarenje no bio je alergičan na određenu vrstu lijeka.

Gledajući Google naočalama liječnik je u povijesti bolesti našao sve podatke rekordno brzo i time dobio vitalne sekunde koje su spasile pacijentov život.