Znanstvenici se nadaju da bi im umjetna inteligencija mogla pomoći odrediti kome hitno treba cjepivo

Umjetna inteligencija može predvidjeti tko bi mogao umrijeti od koronavirusa

Healthcare workers attend to COVID-19 coronavirus patients at the Intensive Unit Care of the CEMTRO private clinic in Madrid on April 17, 2020. - Spain's death toll increased to nearly 19,500, government figures showed. The country reported 585 new fatalities in the past 24 hours, but said it had revised its counting mechanism, making the figures difficult to compare with previous tolls. (Photo by PIERRE-PHILIPPE MARCOU / AFP)
FOTO: AFP

Umjetna inteligencija može predvidjeti tko će najvjerojatnije umrijeti od koronavirusa, piše Neuroscience News. Pri tome kompjuter može predvidjeti tko bi trebao biti bliže u redu za dragocjeno cijepljenje, pokazuju rezultati nedavno objavljene studije znanstvenika s Odjela za kompjuterske znanosti Sveučilišta u Kopenhagenu.

Od prvog vala pandemije, znanstvenici rade na razvoju kompjuterskih modela koji se temelje na povijesti bolesti i zdravstvenim podacima, da bi predvidjeli koliko loše može proći osoba koja oboli.

AI može predvidjeti hoće li nekome trebati respirator

Na temelju podataka o pacijentima iz glavnog grada Danske i regije Zealand, rezultati studije pokazali su da umjetna inteligencija, može sa 90 postotnom sigurnošću odrediti rizik osobe da umre ili završi na respiratoru. Kada je osoba primljena u bolnicu, kompjuter s 80 posto sigurnosti može predvidjeti hoće li trebati respirator.

“Počeli smo raditi na modelima za pomoć bolnicama jer su se tijekom prvog vala liječnici bojali da nemaju dovoljno respiratora za pacijente na intenzivnoj njezi. A naša nova otkrića mogla bi koristiti za pažljivo utvrđivanje kojim redom treba davati cjepivo”, objašnjava profesor Mads Nielsen.

Dob i Bmi su glavni faktori utjecaja Covida na ljude

Znanstvenici su napunili kompjuterski program zdravstvenim podacima 3944 danska pacijenta s koronavirusom. To je pripremilo računalo da prepozna obrasce i korelacije u prethodnim bolestima pacijenata.

“Naši rezultati pokazuju da su dob i BMI najvažniji parametri koliko će ozbiljno Covid-19 utjecati na nekoga. Ali vjerojatnost da umrete ili završite na respiratoru povećava se ako ste muškog spola, imate povišen tlak ili neurološku bolest”, objašnjava Nielsen.

Još je nekoliko čimbenika zbog kojih dolazi do komplikacija

Bolesti i zdravstveni čimbenici koji, prema studiji, imaju najveći utjecaj na to hoće li pacijent završiti na respiratoru nakon zaraze koronavirusom, poredani su po prioritetu; BMI, dob, povišeni krvni tlak, muški spol, neurološke bolesti, KOPB, astma, dijabetes i bolesti srca. “One na koje utječe jedan ili više faktora treba pomaknuti u bliži red cijepljenja kako bi se izbjegao rizik smrti ili respiratora.”

Znanstvenici trenutno rade na korištenju ovih rezultata u praksi i nadaju se da će umjetna inteligencija uskoro moći pomoći bolnicama u Danskoj kontinuiranim predviđanjem potrebe za respiratorima. Kompjuter nikada neće moći zamijeniti liječničku procjenu, ali može pomoći liječnicima da uspostave prioritete.