Znanstvenici su čekali 50 godina da analiziraju dio uzoraka s Mjeseca. Zašto?

Spremnik koji će uskoro biti otvoren vakuumski je na Mjesecu zatvorio astronaut Gene Cernan

Super Bloody Moon, beginning of full eclipse phase against blue starry sky background
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Kada je šezdesetih godina pokrenut povijesni NASA-in Apollo program, do Zemljinog prirodnog satelita Mjeseca, zbilo se šest letova. Ove misije imale su velike rezultate, od stupanja prve osobe na mjesec 1969. godine na Apollu 11 do ukupno 2200 prikupljenih lunarnih uzoraka. Prvi znanstvenici Apollo programa bili su dalekovidni i znali su da će budući znanstvenici imati naprednije alate za proučavanje prikupljenih uzoraka i pobrinuli su se da dio odvoje za kasnije analize. Iako su neki od uzoraka otvoreni, drugi, nazvani Pristine Apollo uzorci, ostaju netaknuti i tek ih treba ispitati.

Tijekom misije Apollo 17, 1972. godine, astronaut Gene Cernan izvukao je uzorak jezgre mjesečeva tla, piše Gizmodo. Ubrzo nakon prikupljanja, uzorak, oznake 73001, zatvoren je u vakuumski nepropusni spremnik dok je Cernan još bio na Mjesecu. Po dolasku na Zemlju spremnik je stavljen u drugu vakuumsku komoru gdje stoji netaknut 50 godina. Spremnik bi sada trebao biti otvoren pomoću uređaja koji je dizajnirala Europska svemirska agencija ESA.

Analizirat će se i plinovi s Mjeseca

Visokotehnološki uređaj, nazvan “otvarač za konzerve Apollo”, napravljen je da probije vakuumski zapečaćeni cilindar dok hvata sve lunarne plinove koji vrebaju unutar stijenki spremnika, piše IFL Science. Analizom mjesečevih plinova koji se mogu sastojati od vodika, helija i drugih plinova, znanstvenici će bolje razumjeti geologiju Mjeseca. Ti bi eksperimenti mogli pomoći znanstvenicima da osmisle efikasnije alate i tehnike uzorkovanja za buduće misije na Mjesec ili Mars, navodi se u izjavi.

Ekstrakcija plina dio je programa pod nazivom Apollo Next Generation sample Analysis, ANGSA. “Otvaranje i analiza ovih uzoraka sada, uz tehnički napredak postignut od ere Apolla, mogu omogućiti. nova znanstvena otkrića o Mjesecu. To može informirati i inspirirati novu generaciju znanstvenika”, kaže Francisca McDonald, voditeljica projekta ESA-ine suradnje sa ANGSA-om.

Na otvaraču su radili 16 mjeseci

Bilo je potrebno 16 mjeseci za izradu otvarača, uz suradnju stručnjaka iz cijeloga svijeta zbog raznih izazova. Alat je morao biti načinjen da osigura sigurno otpuštanje plina bez kontaminacije sadržaja. Preprekom se pokazalo i dešifriranje 50 godina stare dokumentacije jer neki detalji nedostaju ili su u tome trenutku bili nepoznati, prenosi Gizmodo.

ESA-in otvarač sigurno izvlači plinove i raspoređuje ih u različite spremnike. Nakon sigurnog pohranjivanja u odvojene limenke, plinovi će biti zapečaćeni i poslani u druge laboratorije na daljnju analizu. Sadržaj bi mogao otkriti porijeklo i evoluciju kemijskih tvari na Mjesecu i u ranom Sunčevom sustavu. U sljedećih nekoliko tjedana NASA će u svemirskom centru Houston otvoriti uzorak 73001.