Znanstvenici su došli do fora otkrića; dok žvačemo žvaku brže hodamo i trošimo više kalorija

Studija je provjerila može li žvakanje dok hodamo utjecati na naše fiziološke funkcije

A vector illustration of a girl blowing a bubble with bubble gum.
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Žvakaću gumu žvačemo iz različitih razloga, koji puta nam je dosadno, ili volimo okus, ili nastojimo njome brzo ukloniti okus jela koje nam nije bilo po volji, a možda samo želimo svježiji dah. Jedno japansko istraživanje, međutim, pokazuje da od žvakanja žvakaće gume možemo imati i neku iznenađujuću korist.

Neka istraživanja kažu da je žvakaća guma, bez šećera, dobra za zube jer može prevenirati kvarenje zuba i taloženje plaka. Jedno je istraživanje utvrdilo da žvakanje žvakaće gume olakšava stres, a , kako pretpostavljaju autori, to je zbog povećanog dotoka krvi u mozak.

Veće izmjene u otkucajima srca

Druge studije, uključujući i jednu objavljenu u časopisu Eating Behaviors, zaključile su da žvakanje žvakaće gume smanjuje apetit osobe za zdravim međuobrocima kao voće ali ne čini ništa da smanji žudnju za junk hranom kakva je čips. Znanstvenici s Waseda sveučilišta u Tokiju, svoju su pozornost usmjerili u drugome smjeru, pitajući se može li žvakanje žvakaće gume dok hodamo ne bilo koji način utjecati na naše fiziološke funkcije.

Studija koju je vodio Yuka Hamada došla je do zanimljivih rezultata kako ta malena dnevna navika utječe na tijelo i na korištenje energije. Rezultati su predstavljeni prošlog tjedna na Europskom kongresu oko pretilosti, održanom u Beču. Ovi znanstvenici su utvrdili da su svi sudionici studije, bez obzira na spol i dob, dok su hodali i žvakali žvakaću gumu, imali više prosječne srčane frekvencije i veće izmjene u otkucajima srca iz faze odmaranja prema fazi kretanja nego ako ne žvaču.

Najviše koristi imaju muškarci od 40. godine

Kod muškaraca je zabilježeno da se duljina šetnje koja je trajala 15 minuta i prosječan broj otkucaja srca uz žvakanje značajno povećava. Kod žena takav značajan učinak nije zabilježen. Osobe, životne dobi od 40 do 69 godina, pokazale su izrazitiju promjenu brzine otkucaja srca nego mlađi sudionici.

Žvakanje žvakaće gume dok šetamo utječe na brojne fizičke i fiziološke funkcije kod muškaraca i žena svih dobi, zaključuju znanstvenici, ističući da najviše koristi imaju muškarci od četrdesete godine na više. “Naša je studija pokazala da žvakanje žvakaće gume povećava duljinu šetnje i potrošnju energije, osobito kod muškaraca srednje dobi i starijih”, kaže Hamada.