Znanstvenici su otkrili da Japan uskoro opet očekuje razorni potres

Nova podrhtavanja na dnu mora otkrivaju da je sljedeća pokrajina Kyushu

FOTO: Climate and Ecosystems Change Adaptation Research University Network/flickr

Nakon velikog potresa od 9.0 stupnjeva po Richteru koji je pogodio Japan 2011. godine, japanski znanstvenici su prvi puta otkrili i detektirali podrhtavanja koja bi mogla biti znak da zemlju očekuje još jedan veliki potres. Smatra se kako će tehnika otkrivanja koju su koristili pomoći u predviđanju kada će se točno potres dogoditi.

Japan ima najveću seizmografsku mrežu u svijetu i u radu im pomažu podvodni seizmografi koji se nalaze na dnu mora i bilježe podrhtavanja koja stvaraju tektonske ploče. Oni su detektirali potrese uzduž oceanskih jaraka koji imaju malu količinu energije, ali inače ne bi bili primijećeni. Potresi nastaju duboko ispod tektonskog rasjeda San Andreas, ispod kojeg je prethodio Tohoku potres koji se dogodio 2011.

Spori potresi su najozbiljniji

Zbog toga što se događaju sporije od standardnih potresa, oni se nazivaju sporim potresima. Oni ne proizvode veliku štetu, ali ako se podudaraju s nisko frekventnim potresima onda mogu izazvati velika oštećenja. Ako se svi ovi tipovi sporih potresa dogode uzduž brazde na različitim dubinama, oni mogu biti znak da svijet očekuje još jedan veliki potres.

Znanstvenici koji su istraživali Kyushu Palau brazdu, koja se nalazi jugoistočno od Kyushua, po prvi puta su uspjeli detektirati i mapirati podrhtavanja koja su povezana s ostalim sporim potresima i otkriti smjer njihovog kretanja. Istraživanja su otkrila kako valovi koje proizvode spori potresi konzistentno migriraju uz sjeverni dio brazde.

Idući bi mogao biti u regiji Kyushu

Njihova kretnja završava na rubu kanala gdje je ona blokirana u graničnoj zoni u kojoj trenje drži dvije ploče da ne skliznu. Ona ujedno pokazuju kako spori potresi mogu biti pouzdan način u detektiranju mjesta i vremena idućeg velikog potresa.

Kako bi se to postiglo potrebno je unaprijediti podvodne seizmografe i postaviti ih uzduž različitih kanala. U tom slučaju mogao bi se detektirati uzorak potresa na različitim mjestima i tako bi se precizno odredilo kada će se dogoditi novi potres ispod oceana koji često uzrokuje tsunami. Zasada se pretpostavlja kako bi idući veći potres mogao pogoditi Kyushu.