Znanstvenici su pronašli par savršeno očuvanih krila ptičice koja je prije 100 milijuna godina zapela u smoli

Otkriće će pružiti uvid o pticama iz doba krede

FOTO: Royal Saskatchewan Museum (RSM/ R.C. McKellar

Znanstvenici su otkrili par fosiliziranih ptičjih krila koja su savršeno očuvana u jantaru, prenosi Mic. Ovo otkriće sugerira da se ptice nisu pretjerano mijenjale u posljednjih 100 milijuna godina.

Znanstvenici smatraju kako fosilizirana krila pripadaju bebi ptice koja je prije 100 milijuna godina ostala zatočena u smoli drveta. Jako je rijetko pronaći čitava i očuvana krila poput ovih, a otkriće može pružiti znatan uvid o pticama koje su živjele u razdoblju krede.

Ptice se nisu mijenjale 100 milijuna godina

Fosil pripada grupi ptica iz podrazreda Enantiornithes, koja je nestala u isto vrijeme kada i dinosauri. Oba pronađena krila dugačka su između 2 i 3 centimetra i na njima se mogu vidjeti dio kože, mišić, kandže i pera koji se ne razlikuju od onih modernih ptica.

pero
Fosil pera Royal Saskatchewan Museum (RSM/ R.C. McKellar

“Ovi primjerci pokazuju da su vrste perja povezane s modernim pticama bile prisutne unutar pojedinih jedinki Enantiornithesa iz Cenomana, prvog stadija epohe kasne jure”, navode autori u studiji. To ukazje na činjenicu da se moderne ptice nisu mijenjale u posljednjih 100 milijuna godina.

Povezanost dinosaura i ptica

Pera inače ne ostaju očuvana u fosilima, ona nestaju i ostaju samo blago ocrtana u stijenama, stoga je ovo otkriće vrlo vrijedno.

Poznato je da je većina dinosaura imala perje, a krila će pomoći znanstvenicima da nauče više o njihovoj strukturi iz perioda krede i dobiju nove uvide o povezanosti dinosaura i modernih ptica.