Znanstvenici su stvorili lijek protiv bolova koji bi potpuno mogao promijeniti farmaceutsku industriju

Znanstvenici su stvorili novu metodu za stvaranje jakih opioida iz kvasca

FOTO: Greg McMullin

Znanstvenici su stvorili novu metodu za stvaranje jakih opioida protiv bolova iz pekarskog kvasca uz pomoć bioinženjeringa, a to bi zamijenilo dosadašnju uporabu maka. Njihova metoda zahtjeva nadogradnju, navodi se u istraživanju objavljenom ovaj četvrtak.

Nova metoda bi mogla biti efikasnija i znatno bi promijenila farmaceutsku proizvodnju lijekova, iako se nameće problem potencijalne zlouporabe opioida. Unatoč tome ovakav pristup bi potencijalno mogao poboljšati trenutne lijekove na biljnoj bazi koji bi se mogli koristiti u tretiranju raka i zaraznih bolesti.

Znanstvenici su promijenili kvasac genetskim putem koji je iz stanica kroz pet dana izvukao dva šećera, hidrokodon i tebain i pretvorio ih u opioide. Hidrokodon djeluje na receptore za bol u mozgu i povezan je sa kemikalijama poput morfija i oksikodona koji su sastavni dio lijekova za ublaživanje boli.

Komercijalna uporaba

“Ovo je važno otkriće jer se sa budućom razradom može pružiti alternativna zaliha ovih esencijalnih lijekova i time se može stvoriti njihova veća dostupnost za svjetsku populaciju koja trenutno nema dovoljan pristup lijekovima protiv bolova.”, tvrdi profesorica bioinženjerstva sa Sveučilišta Stanford, Christina Smolke, koja također vodi istraživanje objavljeno u časopisu Science.

Znanstvenici također navode kako njihovo otkriće može pridonijeti sve većoj zlouporabi lijekova protiv bolova. Tim od Smolke je u kvasac ubacio DNK koji je kodirao upute za stanice kako bi stvorile nužne enzime za pretvaranje šećera u opioide.

4928793277_d52fa0b323_b
Mak se koristi za stvaranje pojedinih lijekova protiv boli PROshankar gallery Richard Laz/Flickr

Kvasac je stvoren od 23 gena sa 6 različitih organizama, a proces koji je tim otkrio pokazuje da kvasac uz pomoć bioinženjeringa može stvoriti male količine opoidnih lijekova protiv boli. Potrebno je 4.400 galona kvasca za bioinženjering kako bi se napravila jedna doza lijeka.

Smolke tvrdi da se proces treba poboljšati kako bi bio dostupan za komercijalnu proizvodnju, a to bi moglo trajati nekoliko godina. Sveučilište Stanford trenutno ima prava za patentiranje tehnologije koju su znanstvenici koristili.