Naučnici iz Amerike u laboratoriju uzgojili sasvim upotrebljiv ud štakora (ima sve mišiće i krvne žile)

Uz pomoć bioinženjeringa znanstvenici su napravili i transplantirali cijeli ud

FOTO: YouTube

Na razvoju transplantiranja dijelova organa uz pomoć bioinženjeringa radi se već godinama. Znanstvenici iz Masachusettsa otišli su korak dalje i napravili su ud štakora koji sadrži sve bitne mišiće i krvne žile kako bi on mogao funkcionirati.

Nakon što je ud transplantiran, žile su se ispunile krvlju, a mišići su dali dodatnu fleksibilnost zapešćima i zglobovima u njegovim šapama.

Iako bi ovakve stvari mogle koristiti u daljnjem razvoju ove grane znanosti, zbog imunosupresiva koji se koriste prilikom transplantacije i koji služe da naša tijela ne napadanu tijela donora, znanstvenici se sve više okreću korištenju stanica od pacijenta kako bi se transplantirani organ regenerirao i funkcionirao.

Potpuno drugačiji pristup

Ono što je nedostajalo u upotpunjavanju ove ideje je matrica koja pomaže u razvijanju stanica i složenog tkiva. Znanstvenici iz bolnice Massachusetts General, predvođeni Haraldom Ottom, pokušali su izdvojiti stanice s postojećeg uda od štakora i repopulirati preostale matrice u stanicama.

“Složenost naših udova čini izgradnju funkcionalnog biološkog uda izazovnom. Udovi sadrže mišiće, kosti, hrskavice, krvne žile, tetive, ligamente i živce, i svaki ovaj dio koji se mora izgraditi zahtjeva posebnu nosivu konstrukciju koja se naziva maticom.”, izjavio je Ott.

Ova tehnika se ranije koristila u stvaranju umjetnih organa, poput bubrega, jetre, pluća i srca kod životinja, ali inženjering tkiva za umjetne organe zahtjeva drugačiji pristup.

Tri tjedna u bioreaktoru

Prvo su koristili tekućinu kako bi ogolili sav stanični materijal s udova preminulih štakora i pritom su sačuvali primarnu funkciju krvnih žila i neuronske matrice.

Mišići i krvne žile radile su se odvojeno, a nakon toga su znanstvenici ud stavili u bioreaktor kako bi osigurali hranjive tvari i električnu stimulaciju koja potiče rast i razvoj uda.

Nakon tri tjedna ud je izvađen iz bioreaktora i pregledan je sastav matrice, a kako bi vidjeli je li novi ud funkcionalan, primijenili su električnu stimulaciju kako bi se mišićna vlakna kontrahirala.