Znanstvenici tvrde bi aminokiselina iz bikove žuči mogla biti eliksir života: 'Usporila je starenje crva, miševa i majmuna'

Kliničke studije na ljudima tek bi trebali biti obavljene

11.07.2021., Radosic - Bikijada u Radosicu. Borna Sokol i Crni."nPhoto: Ivo Cagalj/PIXSELL
FOTO: Ivo Cagalj/PIXSELL/Ilustracija

Uzimanje različitih nadomjestaka protiv starenja postaje popularno više zbog reklamiranja nego na temelju čvrstih dokaza. Znanstvenici pokušavaju istražiti neke od preparata koji najviše obećavaju kako bi tvrdnjama dali znanstvenu potporu, piše TIME.

Najnoviji zanimljivi nadomjestak zove se taurin. Taurin je aminokiselina koja se nalazi u mliječnim proizvodima, dodaje se energetskim pićima, a prirodno se nalazi u ljudskome tijelu, uglavnom u mozgu, srcu i reproduktivnim organima. Nekada se mislilo da ga ima samo u žuči bika, pa otuda i naziv taurin prema latinskoj riječi za bika, taurus.

‘To bi mogao biti eliksir života’

Nova studija, objavljena u časopisu Science, prema riječima glavnog autora Vijaya Yadava, sugerira da taurin može usporiti starenje. “Taurin bi mogao biti eliksir života koji nam pomaže da živimo dulje i zdravije”, rekao je.

Studija je najprije utvrdila da se razine taurina s godinama smanjuju. Šezdesetogodišnjaci imaju tek trećinu razine koju imaju petogodišnjaci. Manjak ove aminokiseline može pridonijeti starenju, a više razine taurina u tijelu povezane su s nižim razinama pretilosti, manje upala, smanjenom učestalošću hipertenzije i manjim brojem slučajeva dijabetesa tipa II, tvrdi studija.

Dodatni taurin usporio je proces starenja kod majmuna, miševa i crva. Studija je također otkrila da taurin produljuje zdrav životni vijek miševa u srednjoj dobi do 12 posto. Miševi tretirani taurinom pokazali su bolji metabolizam, koštanu masu i snagu mišića, s manjom depresijom i inzulinskom rezistencijom, piše MNT.

Treba ipak dovršiti kliničke studije

Zanimljivo je kod taurina što ne samo da usporava starenje nego i poboljšava životni vijek: životinje su živjele dulje i bile zdravije. Ali prerano je taurin zvati eliksirom života. Yadavov suradnik, Henning Wackerhage, profesor biologije na Tehničkom sveučilištu u Münchenu, istražio je i kako vježbanje utječe na razinu taurina. Podaci su pokazali da je kod vježbanja razina taurina porasla.

Učinak taurina na starenje tek treba potvrditi u studijama na ljudima, kažu Yadav i Wackerhage. “Trebamo pričekati dovršetak kliničkih studija na ljudima, a odluka o uzimanju trebat će se temeljiti na usporedbi koristi i rizika, što može ovisiti o dobi i populaciji.”

Trenutno se istražuje i rapamicin, spoj koji potiskuje imunološki sustav, i metformin, dugogodišnji lijek za dijabetes koji može usporiti procese starenja u tijelu, kaže TIME.