Znanstvenici žele isprobati još jednu teoriju: misle da cjepivo protiv gripe može smanjiti tumore

Istraživanje je u ranim fazama, na miševima. Stručnjaci se nadaju uspjehu

Molecular research, illustration of cells in gray, science vector background.
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Nedavni pokusi na miševima pokazali su da ubrizgavanje inaktiviranog virusa gripe u tumore karcinoma smanjuje iste te povećava učinkovitost imunoterapije, piše MNT. Posljednjih godina sve je popularnija nova vrsta antikancerogenih terapija. Ovaj oblik terapije djeluje tako da pojačava imunološki odgovor tijela na tumorske stanice.

Da bi terapija imala veće mogućnosti djelovanja, tumori moraju biti “vrući” odnosno moraju sadržavati imunološke stanice. Ako ih tumor nema dovoljno ili ima imunosupresivne stanice, naziva se “hladnim” tumorom. Znanstvenici se muče odgovoriti, kako hladne tumore pretvoriti u vruće koji će reagirati na imunoterapiju.

Oni koji su preboljeli grupu živjeli su dulje

Sada je tim znanstvenika iz Medicinskog centra Sveučilišta Rush u Chicagu, možda na tragu učinkovitog načina da se to napravi upravo inaktiviranim virusima gripe, odnosno cjepivom protiv gripe za koje se već zna da je sigurno.

Na ideju su došli kada je primijećeno da su osobe oboljele od karcinoma pluća koje su bile u bolnici s infekcijom pluća povezanom s gripom, živjele dulje od osoba koje su imale karcinom pluća, a nisu oboljeli od gripe.

Čekaju se klinička ispitivanja

Ovo cjepivo je tumore od hladnih pretvorilo u vruće pa je postalo moguće potaknuti imunološki odgovor. Unošenje cjepiva protiv gripe u tumor melanoma na jednoj strani mišjeg tijela dovelo je do smanjenja rasta tumora i s druge strane tijela gdje cjepivo nije ubrizgano.

Pokazalo se da i kada tumor reagira na imunoterapiju, s dodatkom cjepiva protiv gripe, došlo je do još izraženijeg smanjenja rasta tumora. Ljudi i miševi su genetički identični 95 posto pa se znanstvenici nadaju da će ovo djelovati i kod ljudi. Sada su na redu klinička ispitivanja.