Znanstvenike zabrinjava novi afrički soj korone. Cjepivo možda neće djelovati?

Nova mutacija drastično je promijenila virus

13.11.2020.Z,agreb - Ilustracija za cjjepljenje protov gripe. Ove je godine nabavljeno 460.000 doza, sto je nesto vise od procijenjenih potreba pocetkom godine. Hrvatski zavod za javno zdravstvo ove godine je narucio cetverovalentno cjepivo protiv sezonske gripe koje ce kao i dosadasnjih godina biti besplatno za osobe koje imaju povecani rizik od komplikacija gripe. Sastav ovogodisnjeg cjepiva protiv gripe sukladan je preporuci Svjetske zdravstvene organizacije za ovu sezonu, a temelji se na rezultatima kontinuiranog pracenja genskih i antigenskih osobina cirkulirajucih virusa gripe u prethodnoj sezoni.Photo: Zeljko Lukunic/PIXSELL
FOTO: Zeljko Lukunic/PIXSELL

Znanstvenik Sir John Bell s Oxforda koji je pomogao na razvoju cjepiva protiv Covid-19, kazao je za Times Radio da bi novo cjepivo moglo biti neučinkovito protiv visokozarazne mutacije koronavirusa iz Južne Afrike.

Bell, profesor medicine na Oxfordu, rekao je da afrički novi soj zabrinjava više od onog u engleskoj pokrajini Kent, piše The Times.

Hoće li cjepivo djelovati?

Britanski znanstvenici kažu da su cjepiva učinkovita protiv novog soja virusa koji se brzo širi i uzrokuje masovni porast broja slučajeva u cijeloj Britaniji, prema kojoj su europski letovi ukinuti.

Južnoafrička varijanta virusa otkrivena je na dva mjesta u Velikoj Britaniji i čini se da virus ima značajne promjene u strukturi proteina što znači da cjepiva ne bi mogla djelovati.

Cjepivo protiv Covid-19 štiti od bolesti podučavajući imunološki sustav kako se boriti protiv patogena. Stvaraju se antitijela, proteini koji se bore protiv infekcije, a napravljeni su da se i u budućnosti mogu oduprijeti napadačima, vežući se za spike proteine.

Britanska mutacija u sve više zemalja

A sada postoji vjerojatnost, da u slučaju infekcije izazvane južnoafričkim mutiranim virusom, neće biti u stanju prepoznati proteine koji su se promijenili.

Vrhunski virolozi u SAD-u priznali su da je soj koji je prvi puta zapažen kod pacijenata u rujnu, mogao proći neotkriven jer je američka genomička shema sporadična.

Australija, Italija, Island, Španjolska i Nizozemska su među zemljama koje su u međuvremenu prijavile slučajeve novog soja britanske mutacije virusa.

Ekstremniji soj od britanskog?

Južna Afrika otkrila je novu varijantu za koju se misli da je ekstremnija od britanske. Neke zemlje zabranile su letove iz Južne Afrike.

Na Božić nova varijanta virusa detektirana je u Nigeriji, a znanstvenici za sada ne znaju da li je ovaj soj zarazniji od britanske i južnoafričke, piše The Times.