Znanstvenici pažljivo prate novi soj koronavirusa pronađena u Bocvani

Misle da je toliko mutirao da je puno sposobniji izbjeći antitijela

Covid-19 is a virus pandemic affecting large part of the world during 2019 and 2020.
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Britanski stručnjaci kažu da nova varijanta koronavirusa, za koju se vjeruje da se pojavila u Bocvani i koja je do sada najmutiranija verzija virusa, može potaknuti daljnje valove bolesti izbjegavanjem antitijela. Do sada je genomskim sekvenciranjem potvrđeno samo deset slučajeva soja, ali u tri zemlje, što sugerira da je soj rašireniji, piše The Guardian. Virus nosi 32 mutacije od kojih mnoge upućuju na to da je vrlo prenosiv i otporan na cjepivo te da ima više izmjena na svom spike proteinu od bilo koje druge varijante.

Promjene na spike proteinu otežavaju cjepivu da štiti jer su cjepiva osmišljena tako da treniraju tijelo da prepozna taj dio virusa. Mutacije u spike proteinu mogu utjecati na sposobnost virusa da inficira stanice i širi se, ali i otežati imunološkim stanicama da napadnu patogene.

Detektirano je ukupno deset slučajeva

Tom Peacock, virolog s Imperial Collegea koji je prvi otkrio širenje ovog soja, opisao je njegovu kombinaciju mutacija kao “užasnu”, ali je dodao da se može pokazati da nije lako prenosiv. Upozorio je da B.1.1.529, što je znanstvena oznaka za novi soj, ima potencijal biti gori od gotovo bilo čega drugoga, uključujući svjetski dominantni soj deltu. Tri infekcije su otkrivene u Bocvani, i šest u Južnoj Africi. Deseti slučaj je 36-godišnji muškarac iz Hong Konga koji se nedavno vratio kući iz Južne Afrike.

Profesor Francois Balloux, genetičar s University Collegea u Londonu, rekao je da je vjerojatno da će varijanta biti puno sposobnija izbjeći antitijela nego delta. On smatra da, za sada, varijantu treba pomno pratiti ali da nema još potrebe za pretjeranom zabrinutošću osim ako broj slučajeva ne počne rasti. Dodao je da broj mutacija sugerira da se ovaj soj možda pojavio tijekom kronične infekcije kod imunokompromitirane osobe kao što je bolesnik s AIDS-om.

Soj bi mogao biti otporniji na cjepiva

Profesor Lawrence Young, s Medicinskog fakulteta u Warwicku, rekao je da izgleda da bi ovako mutirani soj mogao biti bolji u izbjegavanju imuniteta izazvanog cjepivom od drugih mutacija. “Uvijek je teško reći samo na osnovu mutacija jer puno ovisi o tome kako imunološki sustav vidi promjenu. Ne možemo reći, u ovoj fazi, hoće li virus biti prenosiviji od delte”, piše češki Salten News.

Ravi Rupta, profesor kliničke mikrobiologije s Cambridgea, rekao je da je njegov laboratorij otkrio dvije mutacije koje povećavaju infektivnost i smanjuju prepoznavanje antitijela što je svakako razlog za zabrinutost. “Kako je u prirodi virusa da često i nasumično mutiraju, nije neobično da se pojavi mali broj slučajeva s novim skupovima mutacija. Sve varijante koje pokazuju dokaze širenja brzo se procjenjuju”, kazala je dr. Meera Chand iz Agencije za zdravstvenu sigurnost Velike Britanije.