Nekad je nužno odabrati stranu

Znate za one gigantske kipove na Uskršnjem otoku? Stručnjaci su možda skužili kako su dobili te kape na glavama

Znanstvenike dugo muči zašto i kako su crvene kape, teške 12 tona, dospjele na kipove visoke 4 metra

FOTO: Arian Zwegers/Flickr

Neki od golemih kipova na Uskršnjem otoku imaju na glavi crvene kape, zovu se ‘pukao’. Kape su napravljene od crvenog kamenja iz kamenoloma koji se nalazi na drugom kraju otoka i izgleda da su dodane nakon što su skulpture napravljene.

Zašto i kako su ove crvene kape, teške 12 tona dospjele na kipove visoke 4 metra, muči znanstvenike već dugo. Nakon godina nagađanja, arheolozi s Pennsylvania State University misle da znaju tehniku kojom su kape stigle na vrh kipa, piše IFL Science.

Kipove su gradili dva stoljeća

“Bilo je puno ideja, ali mi prvi iznosimo pretpostavku koja koristi arheološke dokaze”, kaže Sean W Hicxon, student antropologije s Penn Statea. U trinaestom stoljeću, otok su prvi naselili polinezijski pomorci. Desetljećima nakon pristajanja na otok, dva stoljeća proveli su u izgradnji gigantskih kipova od kamenja vulkanskog porijekla.

Stručnjaci se oko toga još uvijek prepiru, ali je sada općeprihvaćeno da su ovi monoliti stigli iz kamenoloma pokretanjem ljuljanjem s jedne na drugu stranu kao kada, recimo, pomičete hladnjak. A kamenolom iz kojega je vađen svijetlocrveni vulkanski kamen od kojeg su napravljene kape, udaljen je više od 12 kilometara.

Dokotrljali su ih pa su ih onda obradili

U časopisu Journal of Archeological Science istraživanje se slaže s tezom da su kape stavljene nakon što su kipovi dovršeni, ne prije 15. ili 16. stoljeća, vjerojatno nakon što su ih dokotrljali iz kamenoloma s crvenim stijenama u gruboj formi i na licu mjesta ih obradili.

Pretpostavlja se da je to točno jer je takvo kamenje, oko 70 komada, nađeno na putu od tog kamenoloma prema statuama. Da bi 12 tona teško kamenje podigli na kip, korištene su rampe. Fotogrametrija i 3D tehnika ukazuju na udubljenja na bazi kamenja koja sugeriraju da kape nisu mogli samo jednostavno pogurati rampom jer bi se inače utisnuli kameni utori.

Nisu sigurni koja je točno simbolika kapa

Umjesto toga, ovi znanstvenici tvrde da su velikim rampama na vrh stojećeg kipa, kotrljani potvrđenom i testiranom metodom pomoću užeta koju i danas koristimo za podizanje teških tereta. Rotacijska poluga omogućava da teške predmete dižemo do rampe relativno lagano. Za ovaj proces, tvrde znanstvenici, trebalo je manje od 15 snažnih radnika.

Zašto su sve to radili, ostaje nepoznato. Većina znanstvenika vjeruje da su kape korištene za razlikovanje kipova ili označavanje određenog statusa. Pretpostavlja se da su oni s kapom bili višeg statusa i važniji u obrednim ceremonijama. Smatra se da predstavljaju kosu smotanu na tjemenu glave. Jedno je sigurno, stavljanje kape na vrh kipa nije bio lagan zadatak i sigurno ima istinski duboko značenje.