Zubari otkrili simptome koje baš nikad ne smijete ignorirati: 'Problem sa zubima neće nestati sam od sebe'

Ne izbjegavajte odlazak stomatologu

FOTO: Unsplash

Kada je riječ o osnovama dentalne higijene, većina ljudi zna slijediti ključna pravila, poput pranja zuba dva puta dnevno, no naizgled male probleme sa zubima koji se povremeno javljaju mnogi ignoriraju. A to, kažu zubari, može biti opasno.

“Ono što mnogi pacijenti ne razumiju jest da je zdravlje vaših zuba relevantno za vaše cjelokupno zdravlje”, rekla je za Huffington Post dr. Akeadra Bell, klinička docentica na Stomatološkom fakultetu Sveučilišta East Carolina i opća stomatologinja.

Stručnjaci su zato izdvojili neke od najvažnijih problema koje ne biste trebali ignorirati ako ne želite završiti u zubarskoj stolici.

Krvarenja dok perete zube

Najvažniji problem s kojim se uvijek morate pozabaviti je bilo kakvo krvarenje tijekom pranja zuba ili čišćenja zubnim koncem, prema dr. Craigu Noblettu, kliničkom izvanrednom profesoru i direktoru odjela za endodonciju na Stomatološkom fakultetu Sveučilišta u Minnesoti.

To može biti rani znak parodontne bolesti. U početnim fazama problem može utjecati na tkivo desni, a ako se ne liječi može uzrokovati oštećenje kosti, rekao je Noblett.

Dobra je vijest međutim da nije svako krvarenje znak parodontne bolesti. “Možete imati lokaliziranu iritaciju tkiva desni ako vam je nešto zapelo uza zub”, rekao je Noblett. Čest su krivac za to ljuske kokica, no ako često primjećujete krvarenje tijekom čišćenja zubi, to je pokazatelj da imate problem koji bi trebao riješiti vaš stomatolog.

Bilo koja vrsta boli u ustima

O bilo kakvoj vrsti boli važno je razgovarati sa stomatologom, kaže Bell. Nije važno boli li vas zub, desni, ili bol osjećate dok žvačete, perete zube ili ne radite ništa.

“Bol može značiti karijes, i to toliko velik da je zahvaćen korijenski kanal, ili je pak riječ o zubu koji je inficiran. Može značiti bolest desni ili iritaciju zuba zbog prejakog četkanja. Kad god osjećate bol, trebali biste posjetiti zubara“, rekla je.

Osjetljivost na temperaturu

Ako su vam zubi osjetljivi na temperaturu, osobito na hladno, trebali biste to uzeti u obzir, rekao je Noblett. Posebno je zabrinjavajuće ako bol osjećate i nekoliko sekundi nakon što progutate hladnu ili toplu hranu.

“To je pokazatelj da je živac u jednom ili više zuba upaljen, a uzrok može biti karijes ili pukotina u zubu”, rekao je.

Hitnu stomatološku intervenciju zahtijevaju otekline i apscesi, jednako kao i nove izrasline tkiva ili izbočine. Na taj popis treba uvrstiti i rane koje ne zacjeljuju. “Mogu se pojaviti u obrazima, na jeziku, na dnu usne šupljine… bilo koja vrsta čudne pojave”, objasnila je dr. Bell na što obratiti pažnju.

Škripanje zubima u snu

Škripanje zubima ili njihovo stiskanje noću možda nije tako lako dešifrirati kao neke druge gore spomenute probleme, ali Noblett je rekao da je to važno pitanje na koje treba obratiti pažnju. Ova navika može dovesti do pucanja zuba i promjena u načinu na koji se gornji i donji zubi spajaju.

Ako spavate pored partnera, on vam može reći škrgućete li noću zubima. Također, ako ujutro imate glavobolju ili primijetite da se promijenio položaj zubi jedan uz drugog, to bi mogli biti znakovi da noću škrgućete zubima.

‘Problem se samo pogoršava’

Zaključak je jednostavan – ako primijetite bilo kakvu promjenu u ustima ili na zubima, nemojte to ignorirati.

”Budući da svaka osoba drugačije percipira stvari, važno je prijaviti zubaru svaku novu nelagodu kako bi mogao vidjeti što se događa. Ako primijetite da je zubobolja odjednom nestala, vaše se tijelo možda samo naviklo na bol ili je živac odumro”, upozorila je dr. Bell i dodala da problemi sa zubima ne nestaju sami od sebe, već se samo pogoršavaju.