Zvuči luckasto, ali pazite ovo: istraživanje tvrdi da folikule osjete miris sandalovine pa potiču rast kose

Važno je napomenuti da sintetska sandalovina ima takav učinak, ne prirodna

FOTO: Getty Images/iStockphoto

Sintetska sandalovina, najpoznatija po upotrebi u mirisnim proizvodima, ima neočekivane efekte na ponovni rast kose, kaže nedavno objavljena studija u Nature Communications, a prenosi Inverse. Studija koju je financirao talijanski proizvođač sandalovine, kompanija Giuliani Pharma S.p.A., utvrdila je da stanice koje okružuju korijen svake dlake mogu “namirisati” sintetsku sandalovinu i što je još važnije, reagirati na miris.

“Ovo je fenomenalno otkriće”, kaže Ralf Paus, profesor sa sveučilišta Manchester i autor studije. Folikule kose, mala grupa stanica koja okružuje korijen dlake, imaju senzor kojeg ima svuda po tijelu ali je najbolje poznat po ulozi koju ima u nosu. Obično ga stimuliraju molekule mirisa u nosu pa on pokreće lančanu reakciju koja rezultira percepcijom mirisa.

Potiče keratin na rast u samo 6 dana

Ali taj se senzor aktivira i na glavi. Posve je bizarno da folikule kose imaju senzor mirisa koji reagira na aromatični miris sandalovine na način da potiče glavni protein kose, keratin, na rast, u samo 6 dana.

Pauls objašnjava da se to događa jer sintetička sandalovina utječe na trodijelni životni ciklus kose. U prvoj fazi dlaka započinje rasti duboko u folikuli. Tijekom ove faze, puno stanica unutar te folikule pretvara se u stanice koje oblikuju osovinu dlake koja može rasti nekoliko mjeseci. U drugoj fazi, folikula polagano počinje umirati. Iscrpljena svom tom aktivnošću, folikula doslovce izbija dlaku iz glave i ulazi u period odmora kada se sprema započeti ciklus ispočetka.

Korištena je sintetička sandalovina, ne prirodna

Znanstvenici su ovom studijom utvrdili da izlaganje folikula kose sintetičkoj sandalovini produžava vrijeme faze rasta dlake i zaustavlja umiranje stanica u drugoj fazi, teoretski zadržavajući rast u prvoj fazi. Važno je znati da je korištena sintetička sandalovina Sandalore, ne prirodna. Ovo je rijetki slučaj u kojem se sa u laboratoriju stvorenim proizvodom postižu bolji rezultati nego s prirodnim. Prava sandalovina ne bi proizvela taj učinak jer se ne veže na folikule dlake. Ali u kozmetici i industriji parfema se ionako koristi uglavnom sintetska sandalovina, jer je prirodna puno skuplja i može izazvati alergije.

Ovo je iznimno obećavajuće za određene vrste ćelavosti ali je svakako potrebno još studija i kliničkih ispitivanja da se rezultati potvrde. Prema Paulsu jedna studija je upravo u tijeku, a rezultati se očekuju u siječnju 2019. godine.