OPEC je upravo objavio da nafta do daljnjeg ostaje jeftina. Evo što se sve događalo na sastanku u Beču

OPEC neće smanjiti proizvodnju nafte unatoč velikim viškovima na tržištu

Polugodišnji sastanak OPEC-a koji je jutros započeo u Beču mogao bi se pretvoriti u jedan od povijesnih. Članice moraju odlučiti koliko će nafte proizvoditi nakon lanjske odluke da ne smanjuju proizvodnju zbog naglog pada cijene nafte i tako odbacile ulogu regulatora tržišta. Mišljenja su podijeljena je li se strategija potapanja tržišta radi istiskivanja američke fracking industrije s tržišta isplatila.

Dramatičan pad cijene nafte koji ta odluka OPEC-a produljila, platile su naftne kompanije koje su morale rezati troškove i članice OPEC-kojima je poljuljana proračunska ravnoteža, a čelnici kartela u srijedu su na sastanku sa šefovima najvećih naftnih kompanija priznali da nisu uspjeli potisnuti fracking s tržišta. Očekuje se da će OPEC zadržati razinu proizvodnje na 30 milijuna barela dnevno ali nakon uvodnih izjava saudijskog ministra nafte Alija al-Naimija o “sjajnim fundamentima tržišta” čini se mogućim i da će popodne najaviti povećanje proizvodnje. Neke članice već sada proizvode više od kvote.

OPEC je potvrdio da proizvodnja nafte ostaje ista

Delegati članica OPEC-a potvrdili su da kartel neće dirati proizvodnju, ostat će na 30 milijuna barela dnevno. Ovo je drugi put u šest mjeseci da OPEC odlučuje protiv smanjenja unatoč viškovima nafte na tržištu, što pokazuje koliko je razvoj američke proizvodnje nafte iz škriljevca promijenio naftni svijet. U prošlosti je OPEC gotovo u pravilu regulirao cijene nafte smanjujući i povećavaju proizvodnju, a sda se bori za udjel na tržištu.

Članice su nevjerojatno optimistične

Legendarni saudijski ministar oprašta se od OPEC-a

Sastanak u Beču mogao bi biti posljednji za saudijskog ministra nafte Alija al-Naimija koji u 79. godini najavljuje mirovinu. Al-Naimi je obilježio naftni biznis i posta jedna od rijetkih slavnih figura iz tog svijeta. Temperamentan, direktan i nesklon kompromisu, često je izazivao sukobe sa članicama ali će biti upamćen kao vjerojatno jedini čovjek koji ih je mogao pokoriti svojoj volji,kao na sastanku OPEC-a u studenom 2014. kad je isforsirao odluku o zadržavanju proizvodnje. Al-Naimi je na početku sastanka rekao kako su članice zadovoljne stanjem na tržištu i cijenom nafte. Na pitanje novinara koliko su odluke o zadržavanju proizvodnje na istoj razini riskantne, odgovorio je da mu procjena rizika nije posao. “Vi u svom životu svugdje vidite rizik, ja ne. Ne bavim s procjenom rizika i nemam stroj za predviđanje budućnosti. “Pozvao je novinare da ga prate u Las Vegas ako ne vjeruju.

Upravo je objavljeno da Amerikanci troše kao ludi

Vitolgroup, jedan od najvćeih svjetski neovisnih trgovaca naftom, usred sastanka OPEC-a na Twitteru je objavio grafikon koji pokazuje golemi skok potrošnje benzina u Americi u samo godinu dana. Amerikanci su se vratili na ceste, kupili nove automobile i to će se odraziti na na tržište nafte

Nakon početne nervoze na tržištu cijena raste

Uoči sastanka OPEC-a hedge fondovi su masovno smanjivali pozicije na tržištu nafte, posebno za Brend i WTI, što je protumačeno kao znak da već gube strpljenje. Cijena Brenta na otvaranju burzi u Americi pala je za 40 centi po barelu na 61.63$, a Brent crude oil for July LCOc1 was down 40 cents a barrel at $61.63 by 0855 GMT. U.S. crude futures CLc1 were down 50 cents at $57.50. Nakon objave OPEC-a da će proizvodnja ostati ista, Brent je do 14:00 porastao 0,7 posto na 62,46$.

Izvještaj Međunarodne agencije za energetiku (IEA) pokazao je da ponuda sirove nafte na tržištu polako pada ali su rezerve najveće u zadnjih 80 godina i ne pokazuju tendenciju pada.

Iranci su najavili povratak na tržište nafte

Nakon pregovora sa stalnim članicama Vijeća sigurnosti o smanjenju nuklearnog programa, Iran očekuje značajno smanjenje američkih i UN-ovih sankcija i zahtijeva od OPEC-a da mu pripremi potpuni povratak na tržište nafte.

Kao najveći izvoznici, Kuvajt i Saudijska Arabija nisu raspoloženi za to. Iranci nisu zadovoljni trenutnom cijenom nafte jer smatraju da im je izvoz nafte jedini način da ubrzaju oporavak ekonomije uništene sankcijama. Većina članica slaže se da je 75 dolara po barelu poštena cijena.

Ovoga tjedna nekoliko je velikih naftnih kompanija bilo na razgovorima u Iranu, izjavila je za WSJ Marina Petroleka iz Business Monitor Internationala. Interes za Iran je golem ali svi čekaju da se prvo vrati na tržište. Zbog toga se pomno prati hoće li se na sastanku OPEC-a razgovarati o tome.

Izgleda da Kuvajt polako gubi snagu

Kuvajtski ministar nafte najavio da će njegova zemlja sadašnju proizvodnju od 3,2 milijuna barela nafte do 2020. povećati na 4 milijuna barela, ali u Beču se priča da oni ne mogu postići taj cilj. Kuvajt nema dovoljno novca za dovšrenje velikih novih projekata u rokovima nužnima za takvo povećanje proizvodnje, a imaju i velikih političkih sukoba oko dodjele velikih poslova stranim kompanijama. Analitičari se slažu Kuvajt može biti sretan ako do 2020. održi 3,5 milijuna barela dnevno.