Čovjek koji je preobrazio Credit Suisse morao je odstupiti zbog špijunske afere. Što zapravo stoji iza svega?

Pozadina odlaska zvijezde financijskog svijeta Tidjanea Thiama

(FILES) In this file photo taken on January 23, 2016 Ivory Coast-born French Credit Suisse CEO Tidjane Thiam looks on during a session of the World Economic Forum annual meeting. - Credit Suisse, which has been rocked by a spying scandal, announced on February 7, 2020 that chief executive Tidjane Thiam had resigned and would be replaced by the current head of the bank's Swiss operations. (Photo by FABRICE COFFRINI / AFP)
FOTO: AFP

Tidjane Thiam, donedavno jedna na najvećih zvijezdi svjetskih financija i biznisa iznenada je podnio ostavku na mjesto izvršnog direktora Credit Suisse, druge po veličini švicarske banke. Odmah po objavi te vijesti dionice Credit Suisse srušile su se za pet posto. Thiam je morao odstupiti kad se otkrilo da je banka upletena u dva nevjerojatna špijunska skandala. Bivši glavni operativni direktor banke, Pierre-Olivier Bouée, angažirao je privatne detektive kako bi pratili i prisluškivali Iqbala Khana, bivšeg šefa za upravljanje imovinom Credit Suisse koji je prešao u suparničku švicarsku banku UBS.

Bouée se bojao da će Khan Credit Suisseu oteti dio bogatih klijenata koji će svoje bogatstvo prebaciti u UBS banku. Slučaj je razotkrio sam Khan koji je primijetio da ga prate nepoznate osobe pa je alarmirao policiju. Nakon što je počela policijska istraga i švicarska služba za nadzor financija FINMA uplela se u cijeli slučaj. Rezultat: glavni operativac unajmljene privatne detektivske tvrtke počinio je samoubojstvo, a Bouée, koji je bio bliski suradnik Thijama u tri tvrtke, odmah je otpušten. Nedugo nakon toga u prosincu je otkriveno da je i bivši šef za ljudske resurse Credit Suissea Peter Goerke bio pod tajnim nadzorom banke.

Uspješno je rekonstruirao banku

Thiam je negirao bilo kakvu povezanost s tim tajnim operacijama, pa je u listopadu prošle godine, nakon interne istrage u banci, oslobođen svih sumnji. Nastavio je obavljati svoje poslove sve dok ga Upravni odbor u četvrtak nije prisilio na ostavku. Kako piše Financial Times Thiam je želio ostati na mjestu izvršnog direktora, ali je izgubio bitku s predsjednikom uprave Ursom Rohnerom koji je smatrao da je nakon ta dva skandala Thiamov kredibilitet nepovratno narušen.

Thiam je smijenjen unatoč tome što je uspješno restrukturirao banku, što je narasla profitna stopa te što je njena imovina narasla na rekordnih 1,5 trilijuna švicarskih franaka. To potvrđuju najave iz same banke kako “promjena direktora ne znači značajnu promjenu strategije” jer je “proces restrukturiranja banke i smanjenja troškova velikim dijelom završen do kraja 2018. godine”, dakle pod vodstvom Thiama.

Imenovan najboljim bankarom 2018.

Vrlo rijetko se događa da neka tako velika financijska institucija smjenjuje svog vodećeg stručnjaka, pogotovo ako je on dobro radio. Predsjednik Uprave Rohnrer kazao je “kako smo u jednom trenutku shvatili da se ne možemo izvući iz ove situacije ako se ne promijenimo. I Tidjane Thiam to također razumije”, zaključio je Rohner.

No, u takve njegove tvrdnje malo tko vjeruje. Pogotovo jer je Credit Suisse, po ocjeni većine stručnjaka i analitičara, pod vodstvom Thiama izašao iz teške krize koja je kulminirala 2015. godine. Thiam je preusmjerio poslovanje banke s rizičnih trgovinskih aktivnosti te je zahvaljujući tome stabilizirao prihode. Uostalom, poslovni magazin Euromoney imenovao ga je 2018. godine bankarom godine zbog toga što je ponovno vratio povjerenje dioničara i klijenata u banku.

Iza svega stoji rasizam?

U redakcijskom komentaru dobro upućeni Financial Times upozorio je da Thiam nije bio dobro primljen u Švicarskoj od kad je 2015. godine izabran za CEO-a, te da od tada dio švicarskih i njemačkih medija rovari protiv njega. Razlog: bio je, naime, prvi crni predsjednik jedne velike švicarske pa i europske banke. Stoga je, ističe Financial Times, čim se ukazala prilika, “bič ksenofobije” počeo djelovati.

Još u listopadu prošle godine Oswald Grübel, bivši šef dvije najveće švicarske banke, UBS-a i Credit Suissea, otvoreno je zatražio da na čelo banke dođe Švicarac. David Hero, potpredsjednik Harris Associates, vlasnika 8,4 posto dionica, najavio je da će zatražiti odlazak predsjednika Uprave Ursa Rohnera ako smjeni Thiada. Rohner je odgovorio da ga to ne brine, jer ima potporu, kako je istaknuo, mnogih velikih dioničara, uključujući američki BlackRock, najveći financijski fond na svijetu, katarski fond za imovinu te skupine velikih američkih i britanskih investitora.

Nakon što je Bloomberg News 31. siječnja objavio da Rohner priprema smjenu Thiama, pobunio se dio dioničara, poput Harris Associates, Silchester International Investors, Eminence Capital… No, nakon 20-satne sjednice Uprave Rohner je pobijedio pa je Thiam smijenjen. David Hero, potpredsjednik Harrisa, kazao je kako se ne može tek tako otpustiti uspješnog direktora te da je Thiam “možda žrtva rasizma”.

Imao je briljantnu karijeru

Tidjane Thiam dugo je godina slovio kao iznimno talentirani financijaš te ugledna figura u financijskom svijetu. Potječe iz dviju obitelji iz dvije zapadnoafričke države: Obale Bjelokosti i Senegala. Diplomirao je na pariškom Ecole Nacionale Supérieure des Mines de Paris, te je pohađao Ecole Polytechnique koju završava politička i poslovna elita Francuske. Po završetku studija zaposlio se kao menadžer u svjetski poznatoj konzultantskoj kompaniji McKinsey, potom je radio u Svjetskoj banci, da bi se nakon toga vratio u Obalu Bjelokosti, gdje je postao ministar planiranja, razvoja i privatizacije.

Nakon vojnog puča bio je nekoliko tjedana u kućnom pritvoru, a kad je odbio suradnju s generalima, početkom 2000. napustio je zemlju. Ubrzo je postao šef kompanije Aviva Europe te 2009. tvrtke Prudential koja posluje u SAD i 40 zemalja te se bavi životnim osiguranjem, upravljanjem imovinom i financijskim uslugama. Thiam je tako postao prvim crncem na čelu jedne velike britanske tvrtke.

Jedan od najuspješnijih svoje generacije

U gotovo šest godina udvostručio je profit Prudentiala, utrostručio je cijenu dionica te je njegova reputacija rasla iz dana u dan. Proglašen je jednim od najuspješnijih rukovoditelja svoje generacije, pa je čak predsjedavao komisijom za ulaganja u infrastrukturu skupine najrazvijenijih država svijeta G-20. Kad je najavljeno da napušta Prudentijal dionice tvrtke pale su za 7 posto, dok su dionice Credit Suissea, u koju je prelazio, odmah porasle za 5 posto.

U cijelom tom skandalu postoji još jedna bizarnost. Naime, Iqbal Khan, bivši šef za upravljanje imovinom Credit Suissea, prije nego je prešao u konkurentsku UBS banku, bio je među najboljim prijateljima i najbližim suradnicima Thiama.

Međutim njih dvojica su se razišli kad je Khan odlučio sagraditi vilu pokraj Thiamove kuće na ciriškom jezeru. Khan se navodno posvađao s Thiamovom suprugom tijekom koktel partyja, a svađa je navodno izbila zbog toga jer je Thiam posadio neko drveće koje im sklanja pogled na jezero. Došlo je do žestoke svađe pa je ubrzo Khan najavio odlazak iz Credit Suissea.

Brojni skandali Credit Suissea

Za bankom Credit Suisse već se godinama vuče cijeli niz skandala. Protiv banke vodile su se istrage u Nizozemskoj, Francuskoj, Australiji, Velikoj Britaniji i Njemačkoj zbog optužbi za prikrivanje računa, utaju poreza i pranje novca. Credit Suisse kažnjena je 2014. godine s 2,6 milijardi dolara kazne nakon što je priznala da je pomogla tisućama Amerikancima da prevare svoje porezne organe.

Banka je 2016. pristala platiti 109,5 milijuna eura talijanskim vlastima zbog zloporaba njihovih klijenata koji su koristili police osiguranja kako bi utajili porez. Također se nagodila s njemačkom vladom da plati 150 milijuna eura kazne jer su omogućili njemačkim klijentima da varaju na porezu. Sve te afere, kao i skandali s praćenjem i prisluškivanjem, samo su još jedna potvrda koliko prljavština i kriminala vlada u naoko uglađenom švicarskom bankarstvu.

Novi CEO nema neki osobiti ugled

Nakon nove afere koja je dodatno uzdrmala redove banke, Credit Suisse morat će uvjeriti svoje dioničare i klijente da će novi CEO, Švicarac Thomas Gottstein, koji u banci radi od 1990., jednako uspješno voditi poslove kao Thiam. Za razliku od Thiama Gottstein nema osobiti ugled niti je neko veliko ime u bankarskom svijetu. Stoga mu zacijelo neće biti lako steći autoritet potreban za vođenje takve goleme financijske institucije.

Što se pak Thiama tiče, osim povrijeđene taštine, ta epizoda neće negativno utjecati na njegovu karijeru. Već je, naime, nekoliko tvrtki koje se bave financijskim poslovanjem, a traže novog vođu, pokazalo zanimanje za njega. Uz to on ostaje i dalje na čelu komisije za ulaganja u infrastrukturu skupine najrazvijenijih država svijeta G-20 te poslovni ambasador za trgovinu i ulaganja u Velikoj Britaniji.