Iako se situacija prije par dana činila dosta očajnom, sa sastanka OPEC-a sad javljaju da su blizu dogovora

Izgleda da je i Rusija ipak napokon pristala na dogovor

Iako se prije nekoliko dana situacija nije činila nimalo optimističnom, sa sastanka država članica OPEC-a, koji se ovih dana održava u Beču, danas stižu dobre vijesti; na pomolu je prvi dogovor o smanjenju proizvodnih količina nafte između država članica OPEC-a u posljednjih osam godina.

Prema najnovijim informacijama, pregovarači su blizu sporazuma o smanjenju proizvodnje sirove nafte za 1,4 milijuna barela dnevno, što je otprilike 1,5 posto globalne proizvodnje, piše Bloomberg. Uz to, države koje proizvode naftu, a nisu članice OPEC-a, uključujući i Rusiju, doprinijet će smanjenju proizvodnje za oko 600 tisuća barela dnevno.

Implementaciju če nadzirati komisija

Tri zemlje koje proizvode najviše nafte, Saudijska Arabija, Iran i Irak uspjele su, čini se, premostiti međusobne razmirice oko toga kako rasporediti teret smanjenja proizvodnje. “Vrlo sam optimističan, smatram da ćemo doći do plodonosnog rezultata”, izjavio je irački ministar nafte Jabbar al-Luaibi, prije nego što je otišao na sastanak. “Bit će smanjenja, definitivno.”

“Implementaciju sporazuma tijekom šest mjeseci nadzirat će komisija”, napomenuo je irački ministar, i dodao da se nada kako će smrzavanje proizvodnje rezultirati povećanjem cijene na više od 55 dolara po barelu.

Najveći rast cijene od veljače

Referentna točka cijene opcijskih ugovora za Brent narasla je za 8,8 posto u Londonu, na 50,45 dolara po barelu, što je najveći rast od veljače.

Saudijska Arabija je prihvatila da Iran ima pravo, nakon višegodišnjih sankcija, podignuti proizvodnju na oko 3,9 milijuna po barelu, tvrde neimenovani izvori Bloomberga. Iran je prvo predložio da se proizvodnja limitira na 3,975 milijuna dnevno, odnosno 200 tisuća više do trenutne proizvodnje.

Sporazumu se priključila i Rusija

“Nakon razgovora između Vladimira Putina i predsjednika Hassana Rouhanija, u dogovor o smanjenju proizvodnje uključila se i Rusija”, ustvrdio je iranski ministar nafte Bijan Zanganeh.

“Ruski ministar energetike, koji se sastao s našim prijateljima Alžirom i Venezuelom, promijenio je stavove i potvrdio da će sudjelovati u rezanju proizvodnje”, izjavio je. Rusija se, naime, opirala smanjenju i umjesto toga nudila da će se suzdržati od daljnjih povećanja proizvodnje.