Sada znamo malo više o Huaweijevoj vlastitoj verziji Androida i aplikacijama koje će pokretati

Huaweijev OS je navodno brži od standardnog Androida, a trenutno su u pregovorima s trgovinom Aptoide

A Huawei logo is displayed on a smartphone at a retail store in Beijing on May 23, 2019. - Chinese telecom giant Huawei says it could roll out its own operating system for smartphones and laptops in China by the autumn after the United States blacklisted the company, a report said on May 23. (Photo by FRED DUFOUR / AFP)
FOTO: AFP

Kao što sigurno znate, Huawei je u centru trgovinskog rata između Amerike i Kine. Nakon što je američkim tvrtkama stigla zabrana suradnje s kineskom kompanijom, Google im je odlučio uskratiti pristup svojim prilagodbama Androida, pa će Huawei vjerojatno biti primoran lansirati vlastitu alternativu Androidu, o kojoj sada znamo nešto više. Huawei bi dakle mogao lansirati svoju verziju Androida koja se temelji na otvorenoj AOSP verziji operativnog sustava, a cijela premisa Huaweijevog OS-a zvuči slično poput Googleovog misterioznog Fuchsia OS-a, koji bi u budućnosti mogao zamijeniti Android.

Znamo da Huawei već neko vrijeme razvija vlastiti operativni sustav, kao svojevrsni “Plan B” u slučaju da im se dogodi zabrana kakva im se nedavno dogodila. Operativni sustav je očito u visokom stanju spremnosti, budući da je Huaweijev CEO Richard Yu za kineski portal Sina izjavio da bi se taj operativni sustav mogao koristiti na nizu uređaja.

Operativni sustav za sve uređaje

Najzanimljivija činjenica oko tog operativnog sustava jest ta da nije namijenjen samo za mobitele i tablete. Na popisu su također računala, televizori, nosiva tehnologija poput pametnih satova, pa čak i automobili. Ako ta premisa zvuči poznato, istu premisu ima Google za svoj misteriozni Fuschsia OS koji bi trebao jednog dana (u Googleovoj teoriji) biti jedini operativni sustav kojeg ljudi koriste na svim svojim uređajima, od mobitela pa do računala. Taj operativni sustav bi, kao i Huaweijev, imao sposobnost pokretanja Android aplikacija, uz neke nativne aplikacije namijene Fuchsiji.

Huaweijeva verzija Androida će ipak biti kompatibilna s Android aplikacijama, a bit će sposobna pokretati i web aplikacije, poput aplikacija za dopisivanje unutar browsera. Dakle, umjesto da se Facebookov Messenger koristi kao aplikacija, koristit će se unutar internetskog preglednika. U istom intervjuu, Yu je istaknuo da je prema inicijalnim testiranjima njihova verzija Androida čak 60 posto brža od standardne verzije.

Pregovaraju s Aptoideom

Međutim, najočitiji problem je nedostatak Googleovog Play Storea i Googleovih aplikacija, koje su postale standard za sve Android mobitele diljem svijeta. Huawei na svojem domaćem kineskom tržištu neće imati problema zbog nedostataka Googleovog softvera, budući da je Google tamo ionako zabranjen. Međutim, problematično bi moglo biti na europskom tržištu, gdje je Huawei zabilježio strjelovit rast u posljednjih nekoliko godina.

Kako bi pokušali smanjiti taj problem, Huawei je navodno u pregovorima s Aptoideom, alternativnom trgovinom aplikacija za Android, piše GSMArena. Na Aptoidu se trenutno nalazi oko 900.000 aplikacija, a trgovina mjesečno ima preko 100 milijuna aktivnih korisnika. Na Aptoidu se pak nalaze i neke Googleove aplikacije, koje su tamo neslužbeno. Dakle, neka osoba je skinula Gmail aplikaciju i postavila je ručno na Aptoide. Kako će Google gledati na tu činjenicu, nije još jasno.

Grade i svoju trgovinu aplikacija

Međutim, na Aptoideu se nalaze i neke alternativne aplikacije, koje mogu poslužiti kao zamjena za Googleove. Primjerice, alternativa Googleovom internetskom pregledniku Chromeu, Opera, nalazi se i službeno na Aptoideu.

Dok pokušava sklopiti ugovor s Aptoideom, Huawei pokušava povećati ponudu aplikacija na svojoj postojećoj trgovini za aplikacije, Appgalleryju. Appgallery je sličan Samsungovom Galaxy Apps Storeu, koji je predinstaliran na svaki Samsungov mobitel uz Google Play Store. Huawei sada potiče developere da svoje aplikacije uvrste i na Appgallery, no trenutno se ne zna kako. Appgallery inače ima 50 milijuna korisnika, no broj skidanja aplikacija nije poznat.