Što povlačenje Jay Z-evog albuma sa Spotifya može značiti za budućnost glazbene industrije

U ponedjeljak ujutro je sa Spotifya nestao prvi album Jay Z-a Reasonable Doubt

FOTO: Joella Marano/Wikimedia Commons

Jay Z-a su prošli tjedan upitali hoće li glazbeni fanovi uskoro morati birati između više streaming servisa od kojih će svaki imati ekskluzivna prava na pojedine izvođače. Uzevši u obzir vojsku zvijezda koja stoji iza Tidala, odluka o povlačenju njihovih sadržaja s drugih streaming servisa mogla bi im zadati težak udarac i postati velika prednost Tidala.

Odgovor Jay Z-a je bio da jednog dana hoće, a čini se da je taj dan već stigao. U ponedjeljak ujutro je sa Spotifya nestao prvi album Jay Z-a Reasonable Doubt. Ovaj potez Jay Z-a ipak ne znači da će i ostali glazbenici odmah početi povlačiti svoje sadržaje s drugih streaming servisa jer rijetki imaju slobodu djelovanja kao Jay Z koji svoju glazbu objavljuje pod okriljem vlastite diskografske kuće.

Ako se nastave povlačenja sadržaja moguća su dva scenarija

Jay Z inzistira da da nema namjeru rušiti Spotify već konkurentskom borbom oblikovati industriju na zadovoljstvo glazbenika i fanova. “Znam da svi misle kako je naš glavni suparnik Spotify, ali mi nismo ovdje kako bi se natjecali već kako bi poboljšali industriju”, rekao je Jay Z odgovarajući na pitanja gostujući Clive Davis institutu.

Iako trenutno nema velike razlike u ponudi sadržaja između Tidala i Spotifya, povlačenje Reasonable Doubta sa Spotifya znakovito je za budućnost industrije. Ako bi glazbeni servisi počeli međusobno natjecanje bazirati na ekskluzivnoj ponudi glazbenika koje drugi nemaju, fanovi bi bili prisiljeni na pretplatu kod više streaming servisa ili nabavljati glazbu nekim drugim kanalima.

U tom slučaju moguća su dva scenarija. Prvi je da počnu kupovati albume što bi značilo više novaca za glazbenike, a drugi je puštanje glazbe preko Youtubea ili skidanje glazbe s piratskih stranica što bi, naravno, značilo manje novca za izvođače.