Tržišta su na Brexit reagirala grozno, smirila su se nakon što je Britanija obećala upumpati 250 milijardi funti

Padaju burzovni indeksi ne samo u Londonu, nego i u cijeloj Europi

A woman poses looking at a chart showing the drop in the pound (Sterling) against the US Dollar in London on June 24, 2016 after Britain voted to leave the EU. 
The Bank of England will take "all necessary steps" to ensure monetary and financial stability after Britain's decision to leave the European Union, it said on June 24. The pound collapsed to a 31-year low and there was pandemonium on currency, equity and oil markets on June 24 as Britain voted to leave the European Union, fuelling a wave of global uncertainty. / AFP PHOTO / Daniel SORABJI
FOTO: AFP/AFP

Veliki pad vrijednosti dionica i pad funte na razinu od prije 31 godinu uslijedio je odmah nakon objave odluke Velike Britanije o izlasku iz Europske unije. Glavni indeks Londonske burze FTSE 100 pao je za 530 bodova, odnosno 8,4 posto u prvih nekoliko minuta trgovanja. Takav razvoj događaja uzrok je velike zabrinutosti za gospodarstvo Velike Britanije nakon ove povjesne odluke.

Bankovne dionice i cijene u građevini su dosegle najniže vrijednosti, s gubitcima većim od 40 posto za neke građevinske firme kao što su Taylor Wimpey i Berkeley domovi.

Izbrisano je više od 2 bilijuna dolara vrijednosti dionica na svjetskim burzama u petak nakon Brexita, javlja Reuters.

Izjava guvernera preokrenula trendove

U sklopu indeksa londonske burze FTSE 100 izbrisano je više od 120 milijardni vrijednosti kompanija u prvih par minuta trgovanja na burzi nakon što je Ujedinjeno Kraljevstvo napustilo EU, javlja Sky News. veći broj firmi izgubio je 20 posto ili više svoje vrijednosti. Nakon otvaraja burze FTSE 100 pao je za 8.7 posto, a sada se malo stabilizirao. Od otvaranja pao je za 5 posto. Frankfurtski Index GDAXI i pariški FCHI pali su za 6 do 8 posto.

Talijanski FTMIB, španjolski IBEX doživjeli su najveći pad u jedom danu ikad.

Guverner Bank of England Mark Carney dao je izjavu u kojoj je obećao da će s 250 milijardi funti umiriti tržišta. Kazao je kako će taj iznos dodatnih sredstava biti dostupan kroz njihove normalne tržišne operacije kako bi, prema potrebi, stabilizirali tržišta.

Velik udarac za banke

Nakon te njegove izjave donekle su se stabilizirala i tržišta, pa je tako FTSE pao za 274 boda i na 6065 je – što je još uvijek velik pad koji briše oko 70 milijardi funti. Teško su pogođene i banke, tako su dionice banaka Royal Bank of Scotland i Lloyds Banking Group kao i Barclays pale za više od 20 posto.

Padaju europski indeksi, pa i Crobex

Zbog Brexita padaju i europska tržišta, njemački burzovni indeks Dax tako je pao za 8 posto, franucski CAC 40 za 10 posto. U Japanu, Nikkei je pao za 8 posto preko noći, dok se u Hong Kongu Hang Seng za 4 posto. Nakon inicijalne panike, tržišta su se donekle smirila, te u ovom trenutku gubici nisu toliko veliki.

Tijekom jutra Crobex indeki pali su za više od 1 posto, a na zagrebačkoj je burzi i zabilježen znatno veći promet neko prethodnih dana.

Neki stručnjaci predviđali su da će Brexit vratiti Ujedinjeno Kraljevstvo u recesiju, a spekuliralo se i kako bi banke mogle sniziti kamatnu stopu sa 0.5 na nulu u sljedećim mjesecima kao mjeru pomoći gospodarstvu.