Velika investicijska banka je nacrtala piramidu nejednakosti da pokaže razmjere problema

Nobela za ekonomiju 2015. je dobio Angus Deaton za svoj rad na temi nejednakosti

Nejednakost u raspodjeli globalnog bogatstva povećava se iz godine u godinu, upozorila je u velikoj ovogodišnjoj studiji investicijska banka Credit Suisse. Prema njihovim statistikama pola svjetskog bogatstva ima 0,7 posto stanovnika, a 71 posto odraslih na svijetu ima manje od 10.000 dolara ili oko 65 tisuća kuna po osobi.

Dvije trećine manje bogatih ukupno drži 3 posto svjestkog bogatstva, upozoravaju bankari u publikaciji Global Wealth Databook 2015.

Raspodjela svjetskog bogatsva

 

credit suisse.001

Ove godine broj izuzetno bogatih ljudi prvi se put od krize 2008. počeo smanjivati, ali je udjel njihova bogatstva u ukupnom nastavio trend rasta koji, s izuzetkom prve godine krize, traje od 2002.

Nejednakost je jedna od glavnih ekonomskih tema

Od senzacionalnog uspjeha knjige Kapital francuskog ekonomista Thomasa Pikettyja, tema nejednakosti postavljena je u središte pažnje. Ovogodišnja Nobelova nagrada za ekonomiju dodijeljena je škotskom ekonomistu Angusu Deatonu, profesoru ekonomije na Princetonu, za njegov rad na temu nejednakosti.

Prema podacima Credit Suisse, u razvijenom svijetu 20 posto odraslih ima manje od 10.000 dolara, dok je u dijelovima Indije i Afrike takvih oko 90 posto. Najviše milijunaša i dalje je u Americi čemu donekle doprinosi i jačanje dolara a raste i njihov globalni udjel, sa 41 na 46 posto. U Europi je 2 milijuna manje milijunaša nego lani. Credit Suisse detaljno je analizirao i vrh piramide bogatstva, gdje također predvode Amerikanci sa 123.800 superbogatih.