Žensko zdravlje

Od stresa do ozbiljnih zdravstvenih stanja. Ovo su najčešći razlozi poremećaja menstrualnog ciklusa

Znamo zašto ih ne smijete zanemariti

FOTO: Shutterstock

Svaka četvrta žena u Hrvatskoj, kojoj je dijagnosticiran rak, boluje od raka dojke – njih gotovo tri tisuće. U pitanju je vodeći karcinom po broju slučajeva i smrtnosti među ženama, a pravovremeno otkrivanje i početak terapije može spasiti čak 90 posto oboljelih. Nedovoljna svijest o riziku i ključnim koracima prevencije stoje na putu pravovremenom otkrivanju bolesti, a dovoljna je samo jedna minuta da si spasimo život. Minuta za mene poziv je svim čitateljicama Super1 da osvijeste važnost redovitog samopregleda grudi i okolnog područja. Posjeti našu platformu, pročitaj inspirativne priče žena koje su preboljele rak dojke, doznaj gdje i kako potražiti potporu, educiraj se o simptomima i liječenju, riješi kviz znanja i potpiši povelju da ćeš se brinuti o svom zdravlju i redovito uzeti Minutu za mene.


Poremećaji menstrualnog ciklusa jedan su od najčešćih ginekoloških problema koji pogađaju žene u reproduktivnoj dobi, a zahvaćaju između 30 i 70 posto žena diljem svijeta. Budući da se menstruaciju može razumjeti kao način na koji nam tijelo govori da nam reproduktivni sustav funkcionira ispravno, svaka neuobičajena pojava može biti znak svojevrsnog upozorenja. Praćenje menstruacijskog ciklusa zato je vrlo važno za cjelokupno zdravlje, a pri opažanju promjena svakako se savjetuje obratiti stručnjacima.

Međutim, na umu treba imati da svaka menstruacija nije ista, kao što nije ni svaka žena, tako da većina njih tek nakon određenog perioda krvarenja može znati što je za nju ‘normalno’ poput trajanja ciklusa, količine krvarenja, najčešćih simptoma i potencijalnih poteškoća. Za većinu žena menstrualni ciklus traje između 21 i 35 dana, a općeniti prosjek trajanja je 28-29 dana.

Unatoč tome, ipak postoje indikacije koje upućuju na poremećaj ciklusa, a pojedine mogu označavati i ozbiljnija zdravstvena stanja, odnosno oboljenja. Stoga smo u nastavku izdvojili kada bi se trebalo zapitati što se događa našem tijelu, koji su najčešći razlozi poremećaja ciklusa te zašto ih ne bismo smjeli zanemariti.

Važni znakovi upozorenja

Učestali znakovi poremećaja menstrualnog ciklusa mogu biti raznoliki, ističu stručnjaci iz Cleveland Clinic. Primjerice, menstruacije se javljaju u razmaku kraćem od 21 ili većem od 35 dana, izostaju tri ili više mjeseci zaredom ili je krvarenje ovisno o mjesecu puno jače ili slabije. Upozoravajuće može biti i kada krvarenje traje duže od sedam dana, a razmak između ciklusa varira za više od devet dana. Na primjer, ako jednog mjeseca traje 28 dana, drugog 34, a trećeg mjeseca 40 dana. Također su zabrinjavajuće i menstruacije koje su popraćene jakom boli, grčevima, izrazitom mučninom ili povraćanjem. Poremećaj ciklusa označava i slabije ili jače krvarenje koje se događa između menstruacija, nakon menopauze ili poslije spolnih odnosa.

Kod mnogih žena najčešće se javlja dismenoreja – izrazita bol u trbuhu koja je posljedica grčeva maternice tijekom menstrualnog krvarenja, no potrebno je razlikovati primarnu i sekundarnu. Primarna se smatra normalnom pojavom te svakog mjeseca pogađa oko 50 posto žena, dok je sekundarna rjeđa i pogađa jednu četvrtinu žena. Jedan od najčešćih uzroka sekundarne dismenoreje je endometrioza, dok se drugi mogu odnositi na miome, upalu jajovoda te adenomiozu u kojoj endometrijsko tkivo koje oblaže maternicu iznutra prerasta u vanjske mišićne stijenke maternice.

Predugi, neredoviti, ili preobilni ciklusi

Kada su menstruacije preduge i preobilne, riječ je menoragiji koju mogu uzrokovati hormonalna neravnoteža, miomi maternice, polipi, disfunkcija jajnika, a vrlo rijetko i rak nekog dijela reproduktivnog sustava. S druge se strane može pojaviti i hipomenoreja pri kojoj su menstruacije neuobičajeno oskudne, a glavni uzroci su hormonske, genetske ili psihičke prirode. Nadalje, polimenoreja označava česte, kratke menstrualne cikluse. Uzrokovati ju mogu hormonska neravnoteža kao posljedica stresa ili postojanja dobroćudnog tumora hipofize koji narušava hormonalnu osovinu, ali i sindrom policističnih jajnika.

Oligomenoreja upućuje pak na neredovite i produžene menstrualne cikluse, a često je nuspojava hormonske kontracepcije. Može se pojaviti i kod žena koje intenzivno vježbaju ili pate od poremećaja prehrane poput anoreksije ili bulimije, ali i kod žena koje imaju dijabetes ili probleme sa štitnjačom. Također može zahvatiti i žene s visokom razinom hormona prolaktina u krvi, a na produljenje ciklusa mogu dovesti i lijekovi poput antipsihotika i antiepileptika.

Preventivom do dobrog zdravlja

Na poremećaj menstrualnog ciklusa ujedno mogu utjecati i operacije, liječenja i ostali zahvati u maternici, jajnicima ili jajovodima, kao i tretmani kao što su zračenja i kemoterapije koji se koriste kod malignih oboljenja. Najčešći kod žena je upravo rak dojke čije liječenje vrlo često utječe i na poremećaj ciklusa, stoga je prevencija takvih i sličnih bolesti ključna za cjelokupno žensko zdravlje. Ključan korak pritom može biti redovit odlazak kod liječnika, ali i samopregled koji svaka žena može obaviti kod kuće.

U tu se kategoriju ubraja i samopregled dojki za koji je potrebno izdvojiti svega 60 sekundi. Jednostavno objašnjenje kako ga napraviti možete pronaći i na našoj platformi Minuta za mene. Ovaj društveno odgovorni projekt, u suradnji s portalom Super1, podržao je i brend Libresse – saveznik za ugodan menstruacijski ciklus koji tijekom menstruacija, neovisno kasne li ili dolaze na vrijeme, ženama omogućava ugodan osjećaj i zaštitu.

Utjecaj zdravstvenih oboljenja i životnog stila

Osim navedenog, poremećaji menstrualnog ciklusa mogu biti vezani i uz druga zdravstvena oboljenja poput upalne bolesti zdjelice – bakterijske infekcije koja utječe na ženski reproduktivni sustav ili pak poremećaja štitnjače ili hipofize koji utječu na hormone, pa tako i na redovitu menstruaciju. Ne smiju se zanemariti ni sindrom policističnih jajnika, poremećaji krvarenja, kao ni ozbiljna stanja poput raka maternice ili jajnika.

Na ustaljeni menstrualni ciklus mogu utjecati i razni čimbenici načina života pa će tako pojava ili izostanak menstruacije ovisiti i o razini stresa, kvalitetnom snu, rutini fizičke aktivnosti, prehrani i sezonalnim oboljenjima poput prehlade ili gripe. Određeni lijekovi poput steroida i lijekova za razrjeđivanje ili zgrušavanje krvi, dojenje, komplikacije tijekom ili nakon trudnoće i porođaja te uzimanje kontracepcijskih pilula također mogu igrati važnu ulogu u menstrualnom ciklusu.


Sadržaj nastao u suradnji s brendom Libresse.