Plijesan i vlaga uz alergiju mogu uzrokovati ozbiljne respiratorne probleme. Nemojte zanemariti simptome

Prevelika vlaga u domu uzrokuje niz problema za ukućane

FOTO: Dubravka Petrić/PIXSELL

Više od 150 milijuna Europljana pati od alergijskih bolesti, a samo neki od uzročnika su alergeni poput prašine, grinja, raznih prehrambenih namirnica, plijesni, peludi i životinjske dlake.

Tako su proljetno razdoblje i cvatnja brojnih biljaka nerijetko okidač i najčešći razlog kihanja, suznih očiju i začepljenog nosa koji narušavaju kvalitetu života, cjelokupno zdravstveno stanje organizma, ali i povećavaju rizik od ozbiljnijih bolesti.

Sve dodatno pogoršava vlaga koja je česta pojava u mnogim domovima. Imajući to na umu, istražili smo koje su njene negativne posljedice te smo pronašli način kako je se riješiti i alergičarima olakšati ovaj gotovo nepodnošljiv period.

Plijesan kao neželjena pojava

Razina vlage u zraku, pa tako i u domu, općenito je viša tijekom toplijih dana, a niža u zimskim mjesecima. Međutim, idealno bi bilo da vlažnost u životnom i radnom prostoru uvijek bude između 30 i 50 posto, poručuju stručnjaci iz Mayo Clinic.

Kao rezultat prevelike vlage nerijetko se pojavljuje plijesan koja, osim što je oku neugodan prizor, može pojačati rizik od pojave grinja, prašine, mitotoksina i štetnih iritansa koji su velika prijetnja alergičarima.

Sve to dodatno nadražuje ionako narušen imunološki i respiratorni sustav te nepovoljno utječe na pluća, nos ili grlo. Također, uzrokuje razne respiratorne probleme, posebice kod osoba koje već boluju od astme ili primjerice kroničnog plućnog oboljenja. Ozbiljniji simptomi koji se pritom također ističu su otežano disanje, kratkoća daha i stezanje u prsima.

Negativno utječe na respiratorni sustav

Osim toga, ljudi mogu biti alergični i na samu plijesan. Iako spore plijesni koje neprestano lebde u zraku mogu izazvati reakcije bilo kada, problem se pogoršava kada se te spore pričvrste na mokru površinu i plijesan počne rasti, što nerijetko ni ne primjećujemo.

Budući da alergije na plijesan pripadaju kategoriji nazalnih alergija izazvanih udisanjem određenih čestica, uobičajeni simptomi koji se pojavljuju su svrbež i suzenje očiju, kihanje, kašljanje, osjećaj umora i malaksalosti te svrbež i curenje ili začepljenost nosa.

Moguća pojava ozbiljnih bolesti

Dugotrajno izlaganje plijesni i gljivicama te udisanje štetnih čestica, osim intenzivnijih alergija, mogu pak povećati rizik od pojave ozbiljnih bolesti poput hipersenzibilnog pneumonitisa – vrste upale pluća koja može dovesti do trajnog oštećenja i ožiljaka na plućima.

Stručnjaci iz Healthlinea upozoravaju pak da neke vrste plijesni, kao što je aspergillus, mogu uzrokovati i razne infekcije vezane uz bolest aspergiloze. Tako se može pojaviti alergijska bronhopulmonalna aspergiloza koja zahvaća pluća i uzrokuje probleme s disanjem ili kronična plućna aspergiloza čiji simptomi uključuju poteškoće u disanju, kašalj i gubitak težine.

Velika prednost Lunos ventilacijskih sustava je antialergijski filter Lunos

Optimalno rješenje za kvalitetniji život

Nemojte zanemariti te simptome. Kako biste organizam održali zdravim, a dom čistim, od pomoći mogu biti ventilacijski sustavi kojima se uklanja vlažni zrak iz prostora te se unosi novi – svježiji i čišći. A u ugradnji istih je na hrvatskom tržištu vodeća tvrtka Lunos Hrvatska koja u ponudi ima decentralizirane ventilacijske sustave.

Ono zbog čega je ovo idealno rješenje za alergičare jest antialergijski filter koji je sastavni dio sustava, a koji je periv i ne treba ga mijenjati. Uz pomoć filtera, sve štetne čestice poput peludi ili prašine zadržavaju se u vanjskom okruženju, dok u dom ulazi isključivo čist zrak.

Jednostavna montaža i ušteda energije

Zbog svoje jednostavnosti, ovi su ventilacijski sustavi prikladni za montažu u starije kuće ili stanove, kao i u novogradnju. Njima se smanjuje količina vlage u prostorijama te se sprječava nastanak plijesni na zidu, kondenzata i neugodnog mirisa – ukratko, poboljšava se cjelokupna kvaliteta stanovanja.

Temelje se na protoku zraka kroz stambenu površinu. Ovisno o potrebama i razini vlažnosti zraka, ventilatori prenose iskorišteni zrak iz kupaonice, kuhinje, toaleta ili rublja na vanjski ili u ventilacijski otvor. Na taj se način u prostoru stvara mali vakuum, zbog kojeg svježi filtrirani zrak prolazi kroz jedinice dovodnog zraka u prostorije doma.

Svi elementi imaju ugrađenu zaštitu od buke, a ventilacijski sustav radi 24 sata dnevno, gotovo je nečujan, troši iznimno malo energije te ujedno uštedi do 30 posto više energije u odnosu na prozračivanje putem prozora.

Lunos sustavi lako se montiraju te štede energiju Lunos

Održavajte dom čistim

Uz ventilacijske sustave u domu, potrebno je pažnju obratiti na još nekoliko sitnica koje mogu biti od značajne koristi u borbi protiv alergija, ali i vlage i plijesni.

Primjerice, redovito čistite filtere u uređajima poput klima ili kuhinjskih napa, ne zaboravite redovito prati ili provjetravati tepihe, prekrivače, sofe i slične predmete koji su pravo skupljalište prašine i drugih mikroba.

Za vrijeme proljeća i ljeta, kada je koncentracija peludi vrlo visoka, držite prozore i vrata zatvorenima kako biste onemogućili ulaz ovim alergenima u svoj životni prostor te izbjegli neželjene posljedice.

Redovito mjerite vlagu u prostoru

Ako vam se pojavi plijesan na zidovima, nemojte ju samo prefarbati bojom što se čini kao najjednostavnije rješenje, već ju prethodno kvalitetno uklonite sa zidova.

U novu boju možete dodati i nekoliko kapi sredstva protiv plijesni kako biste lakše spriječili ponovno pojavljivanje.

S obzirom na to da su mjesta s povećanom vlagom idealna za širenje plijesni, budite sigurni da u prostorijama održavate optimalnu razinu vlage, a pri čemu vam mogu pomoći za to predviđeni uređaji. Stoga je vrlo korisno jedan od njih imati postavljen u domu.

Za više informacija posjetite www.lunos-hrvatska.com ili nazovite na: 01 4816 581.

Od 1. do 15. travnja dostupno je 20 posto popusta na Lunos sustave Lunos

Sadržaj nastao u suradnji s tvrtkom Lunos.