Važna tema

Rana pojava menstruacije povećava rizik od raka dojke za pet do 20 posto. Evo što kažu stručnjaci

Pritom važnu ulogu imaju hormonalne promjene kojima su žene često izložene tijekom života

FOTO: Shutterstock

Svaka četvrta žena u Hrvatskoj, kojoj je dijagnosticiran rak, boluje od raka dojke – njih gotovo tri tisuće. U pitanju je vodeći karcinom po broju slučajeva i smrtnosti među ženama, a pravovremeno otkrivanje i početak terapije može spasiti čak 90 posto oboljelih. Nedovoljna svijest o riziku i ključnim koracima prevencije stoje na putu pravovremenom otkrivanju bolesti, a dovoljna je samo jedna minuta da si spasimo život. Minuta za mene poziv je svim čitateljicama Super1 da osvijeste važnost redovitog samopregleda grudi i okolnog područja. Posjeti našu platformu, pročitaj inspirativne priče žena koje su preboljele rak dojke, doznaj gdje i kako potražiti potporu, educiraj se o simptomima i liječenju, riješi kviz znanja i potpiši povelju da ćeš se brinuti o svom zdravlju i redovito uzeti Minutu za mene.


Rak dojke najčešće je dijagnosticiran rak kod žena. Ujedno je i vodeći uzrok smrti od raka među ženama diljem svijeta. Procjenjuje se da se oko 21 posto slučajeva oboljenja u Europi javlja kod žena mlađih od 50 godina, no bolest se može pojaviti u bilo kojoj dobi nakon puberteta. Krajem 2020. godine u svijetu je bilo 2,3 milijuna žena s dijagnozom raka dojke, a zabilježeno je više od 680.000 smrtnih slučajeva. Posljednje statistike govore i da je do kraja iste godine u svijetu bilo 7,8 milijuna žena kojima je ova bolest dijagnosticirana u posljednjih pet godina.

U prevenciji oboljenja najvažniji su redoviti pregledi jer pravovremeni početak terapije uspješno liječi rak dojke u više od 90 posto slučajeva. Ključan korak zato je samopregled dojki, a za njega vam je potrebno svega 60 sekundi. Kako ga pravilno napraviti možete saznati i na našoj platformi Minuta za mene. Ovaj društveno odgovorni projekt, u suradnji s portalom Super1, podržao je i brend Libresse koji se na tržištu oduvijek ističe kao onaj koji brine o zdravlju žena te služi kao oslonac svakoj od njih.

Rizik od raka dojke povezan je s menstruacijom

Uzrok nastanka raka dojke uglavnom je nepoznat. Međutim, postoji nekoliko čimbenika koji obično povećavaju rizik od oboljenja kao što su genetika, obiteljska anamneza i oboljenja bližih članova obitelji, nerađanje illi rađanje poslije tridesete godine života, prethodne bolesti dojke, ali i određene životne navike i stil života koji karakterizira prehrana bogata masnoćama i šećerima, pretilost, povećana konzumacija alkohola, pušenje ili izloženost radioaktivnom zračenju. Također, na rizik od pojave raka dojke može utjecati i menstrualni ciklus.

Na temu toga postoje mnoga istraživanja, a jedno od posljednjih je i ono istraživača Lund Universityja iz Švedske. Naime, njime je potvrđeno da ciklička hormonska stimulacija tkiva dojke ima značajnu ulogu u karcinogenezi dojke. Time se pokazuje veza između rizika od raka dojke i dobi u kojoj osoba počinje i prestaje imati menstruaciju. Rana pojava menstruacije povećava rizik od raka dojke za pet do 20 posto. Druga studija otkrila je da osobe koje dobiju prvu menstruaciju prije 11. godine života mogu imati 15 do 20 posto veći rizik od oboljenja nego one kojima menstruacija započne u dobi od 15 godina ili više.

Također, kada se menstruacija pojavi u mlađoj dobi, vrijeme između razvoja grudi i prve trudnoće obično je duže nego kada menstruacija nastupi kasnije. Tijekom tog vremena tkivo dojke ima tendenciju biti nezrelo, pretjerano aktivno i posebno osjetljivo na hormonalne utjecaje. Što se grudi ranije formiraju, prije su spremne za interakciju s hormonima unutar i izvan tijela, kao i s kemikalijama u proizvodima koji ometaju hormone. Ova duža interakcija također može povećati rizik od oboljenja.

Hormonalne promjene igraju važnu ulogu

Rizik od raka dojke povećava i razdoblje u kojem žene uđu u menopauzu. Točna dob u kojoj se to događa razlikuje se od osobe do osobe, no prosjek je negdje između 45. i 55. godine života. Ako menopauza, koja podrazumijeva potpuni izostanak menstruacije unazad 12 mjeseci, nastupi poslije 55. godine, smatra se da je rizik od oboljenja veći.

Što žena duže ima menstruaciju, to je veća njezina životna izloženost hormonima estrogenu i progesteronu, a upravo su hormonalne promjene, odnosno disbalans hormona koji se tijekom navedenih pojava događa u tijelu, glavni razlog zašto se kod jednih rizik povećava, a kod drugih smanjuje. Primjerice, estrogen je važan za spolni razvoj i druge glavne tjelesne funkcije te pomaže u razvoju tkiva dojke i stimulaciji kada osoba započne menstruaciju. No, ukupna količina estrogena kojoj su žene izložene tijekom života može nepovoljno djelovati na rizik od pojave raka.

Preventivne aktivnosti koje mogu pomoći

Iako se rak dojke ne može sa sigurnošću spriječiti, stručnjaci iz Mayo Clinic ipak savjetuju aktivnosti kojima se rizik može smanjiti, a razine hormona održati optimalnima. Primjerice, ograničite alkohol i prestanite pušiti, budite fizički aktivni i održavajte zdravu težinu. Tjelesna aktivnost može vam pomoći u održavanju zdrave težine, što pomaže u prevenciji raka dojke.

Također, nakon poroda i dojenje može imati važnu ulogu u prevenciji raka dojke jer, kažu stručnjaci, što dulje dojite, to je zaštitni učinak veći. Ujedno je potrebno i pravilno pristupiti hormonskim terapijama, u slučajevima u kojima liječnici sugeriraju njihovo korištenje te se o tome pravovaljano konzultirati sa stručnjacima.


Sadržaj nastao u suradnji s brendom Libresse.