6 važnih činjenica koje morate znati o referendumu o gay braku u Irskoj

Danas je Irska ušla u povijest i legalizirala istospolne brakove

Supporters for same-sex marriage raise a cheer at Dublin Castle as they wait for the result of the referendum on May 23, 2015. Yes voters were basking in the sunshine today as they gathered to celebrate an expected victory in Ireland's referendum on whether to approve same-sex marriage.
AFP PHOTO /  Paul Faith
FOTO: AFP

Današnjim je referendumom u Irskoj izglasana legalizacija istospolnih brakova. Donosimo neke od najvažnijih stvari vezanih uz ovaj referendum.

1. Irski referendum za povijest

Irska je danas ispisala povijest. Postala je prva zemlja na svijetu, koja je putem referenduma legalizirala homoseksualne brakove. U 43 izborne jedinice, koliko ih ima u toj zemlji, odazvalo se 60,5 posto građana. “Brak može biti dogovoren u skladu sa zakonom između dvije osobe bez obzira na njihov spol”, glasila je izborna tvrdnja na koju su Irci mogli glasovati “za” ili “protiv”. 62,1 posto Iraca koji su izašli na izbore glasali su “za” i sudjelovali u pisanju povijesti.

Posebnost irske legalizacije homoseksualnih brakova leži u činjenici da je to prva učinila putem referenduma. Građanska su se partnerstva u toj zemlji mogla sklapati od 2011. godine.

2. Referendum poziv Crkvi na buđenje

Katolička crkva nije dobro reagirala na rezultate ovoga referenduma. Dublinski nadbiskup Diarmuid Martin kazao je kako su rezultati referenduma Crkvi zapravo poziv na buđenje. “Ovo je socijalna revolucija”, kazao je i dodao kako je pred Crkvom težak zadatak.

Moraju mladima prenijeti svoje poruke, ali i preispitati trenutačnu situaciju. “Iako mislimo da je sve crno i bijelo, većina nas živi svoj život u sivom području”, zaključio je nadbiskup Martin.

3. Senatorica zaprosila svoju dugogodišnju partnericu

Cijeli je referendum iznjedrio niz zanimljivosti. Izdvajamo onu u kojoj je irska senatorica Katherine Zappone glavna akterica. Ona je, naime, tijekom jednoga televizijskoga javljanja uživo komentirajući rezultate i izražavajući sreću zbog ovakvoga ishoda, zaprosila svoju dugogodišnju partnericu Ann Luise Gilligan.

Iako su njih dvije već vjenčane, Zappone je kazala kako je irsko vjenčanje ipak posebno i treba ga doživjeti. Gilliganova je, naravno, pristala na ovakvu javnu prosidbu.

4. Referendum podijelio korporativnu Irsku

Referendum je podijelio i korporativnu Irsku. Mnoge su irske kompanije ostale suzdržane i nisu htjele javno izražavati svoje mišljenje niti pozivati ljude da glasuju za bilo koju od ponuđenih opcija. Međutim, američke su tehnološke tvrtke svim snagama pozivale da se glasa “za”.

5. Društvene mreže odradile dio kampanje

“Za” je bila i većina političkih stranaka, javnih osoba, medija, sindikata, sportskih udruženja i mladih ljudi. I putem društvenih je mreža održavana pozitivna kampanja, u kojoj se ljude nastojalo uvjeriti da trebaju glasati za uvrštavanje istospolnih brakova u zakon.

6. Zemlje u kojima je gay brak zakonit

Irska je tako ušla u povijest. Postala je dijelom, još uvijek malobrojnog, društva zemalja koje su legalizirale istospolne brakove. Nema ih mnogo, tek šesnaest. U tom su društvu, osim Irske i Nizozemska, Belgija, Španjolska, Kanada, Južnoafrička Republika, Norveška, Švedska, Portugal, Island, Argentina, Danska, Brazil, Francuska, Urugvaj, Velika Britanija, Novi Zeland, Finska i Luksemburg.