6 važnih stvari koje bi trebali znati o referendumu o gay braku u Irskoj

Irska bi mogla postati prva zemlja koja je na referendumu prihvatila gay brakove

18.06.2011., , Zagreb - Najbrojniji 10. Zagreb Pride okupio velik broj pripadnika LGBT zajednice i osoba koje podrzavaju drugacije seksualne orijentacije
Photo: Sanjin Strukic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL/PIXSELL/Ilustracija

Više od tri milijuna irskih građana danas u više od 43 izborne jedinice odlučuju o legalizaciji istospolnih brakova. Birališta su se otvorila u 7 sati, a bit će otvorena do 22 sata, dok bi rezultati trebali biti poznati u subotu. Nekad konzervativna Irska mogla bi na referendumu prihvatiti gay brakove. U nastavku pročitajte zašto je ovaj referendum povijesni, kako glasi referendumsko pitanje, kakva su predviđanja i što kažu zagovornici, a što protivnici referenduma.

1. Povijesni referendum

Premda je dvadesetak država već legaliziralo gay brakove, Irska bi mogla postati prva država koja je to napravila na referendumu.

2. Kako glasi referendumsko pitanje?

Irci će glasovati za ili protiv sljedeće izjave, koja će, ako bude više glasova “za” ući u ustav: “Brak može biti dogovoren u skladu sa zakonom između dvije osobe bez obzira na njihov spol”

3. Što kažu istraživanja?

Četiri najsvježija ispitivanja javnoga mnijenja daju prednost zagovornicima istospolnog braka. Razlike u anketnoj potpori dosta su velike. Po najtješnjoj, istospolni brak prolazi s 53 posto, a najveća je razlika u anketi koja takav rasplet predviđa s čak 69 posto podrške među biračima.

4. Liberalna revolucija u Irskoj

Irska je prošla nevjerojatan put liberalizacije. Homoseksualnost je u toj zemlji relativno nedavno,sve do 1993. bila protuzakonita, a sada bi Irci na referendumu mogli izglasati homoseksualne brakove. Pravo na razvod je u Irskoj odobreno tek 1995., nakon drugog referenduma, pa bi ovaj referendum mogao označavati simboličnu prekretnicu nekad izrazito konzervativnog irskog društva.

5. Zagovornici prava na gay brakove

Među njima je i irski premijer Enda Kenny. On je pozvao glasače da daju svoj glas za “ljubav i jednakost”. Uz brojne aktivističke grupe, pravo na sklapanje gay brakova podržavaju i sve važnije političke stranke u zemlji.

6. Protivnici gay brakova

https://twitter.com/musicalbethan/status/601638896712163328

Pravo na brak, ako se i usvoji, neće biti moguće ostvariti u Crkvi. Katolička crkva u Irskoj je tradicionalno jaka, ali je zbog niza seksualnih afera izgubila dio kredibiliteta. Protivnici gay brakova tvrde kako bi se legalizacijom povećao broj posvojenja i surogat majčinstva od strane gay brakova. Opozicijske grupe uglavnom su organizirane od strane Crkve i poručuju da će ovo ugroziti tradicionalnu obitelj, te da su gay brakovi loši za djecu.