Cijela Europa bori se s eksplozijom novih slučajeva, ali Hrvatska opet obara najcrnje rekorde. Ovi grafovi to dokazuju

Grafovi pokazuju da Hrvatska znatno predvodi po broju smrti na milijun stanovnika, a jedina razlika s drugim zemljama je postotak procijepljenosti

FOTO: PIXSELL

Omikron varijanta koronavirusa munjevito se širi svijetom i brojne zemlje bilježe najviše novih slučajeva od početka pandemije. Hrvatska je dva dana zaredom rušila dnevni rekord zaraženih – u srijedu smo imali 8587 pozitivnih što je bilo za 1272 više od dotadašnjeg rekorda – 7315 pozitivnih 10. studenog. Jučer je, pak, postavljen novi rekord – 9058 zaraženih. No, nije Hrvatska jedina u kojoj se u rekordnom broju potvrđuju novi slučajevi.

Rekorde ovih dana bilježe Slovenija, Francuska, Britanija, Švedska, Italija, a i u ostalim europskim državama došlo je do naglog skoka zaraženih i prema posljednjoj korona karti Europskog centra za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC-a) gotovo cijela Europa obojena je u tamnocrveno. U Hrvatskoj su danas predstavljene nove mjere, koje stupaju na snagu u ponedjeljak i kojima se uglavnom dodatno ograničavaju okupljanja dok su druge zemlje već posegnule za novim mjerama ili postrožavanju postojećih.

Tako je Italija uvela obvezno cijepljenje za sve starije od 50 godina, a francuski parlament je potvrdio kontroverzni plan predsjednika Emmanuela Macrona da oteža život necijepljenima, ili kako je sam opisao – svoju želju da “raspi**i necijepljene”. Prema tom planu onima koji se nisu cijepili onemogućavaju se svakodnevne aktivnosti poput pristupa kafićima, restoranima i slično.

Nagli skok zaraženih u posljednja dva mjeseca

Eksplozija novih slučajeva uzrokovana širenjem omikrona najbolje je vidljiva uspoređujući brojke u posljednja dva mjeseca. Koristeći podatke stranice OurWorldInData usporedili smo epidemiološku situaciju na razini cijele Europske unije, te u zemljama koje su ovih dana, kao i Hrvatska, imale nagli skok zaraženih – Francuska, Ujedinjeno Kraljevstvo, Grčka, Španjolska, Italija, Slovenija, Švedska.

Hrvatska je prema sedmodnevnom broju slučajeva na milijun stanovnika s 1255,30 čak pri dnu od navedenih zemalja. Odmah ispod nas su Slovenija i Švedska, dok su na začelju Austrija i Njemačka, koje su prije blagdana imale neke od najstrožih mjera. Austrija s 599,42 slučajeva na milijun stanovnika ima dvostruko manje od Hrvatske, a Njemačka s 469,49 ima gotovo trostruko manje od nas. Predvodi Grčka s 3467,54 slučajeva dok je cijela Europska unija s 1517,79 zaraženih na milijun stanovnika malo gora od Hrvatske.

No, treba napomenuti da ovih dana zdravstveni djelatnici i znanstvenici upozoravaju da potvrđeni broj slučajeva u Hrvatskoj najvjerojatnije nije realan zbog ograničenog kapaciteta za testiranje te da bi stvarni broj zaraženih mogao biti daleko veći. Udio pozitivnih od ukupno testiranih u Hrvatskoj se vrti oko 45 posto dok je u pojedinim dijelovima zemlje premašio 60 posto, a danas je u Zadarskoj županiji čak oko 86 posto testiranih bilo pozitivno – što bi moglo ukazivati da bi s više testiranja i broj otkrivenih slučajeva bio veći.

Predvodimo po broju smrti na milijun stanovnika

Međutim, gledajući sedmodnevni broj smrti na milijun stanovnika situacija je znatno drugačija. Hrvatska je tu predvodnik s 9,48 preminulih na milijun građana i na tom smo neslavnom prvom mjestu već više od dva mjeseca. Iza nas je Grčka s 6,57 smrtnih slučajeva, a prosječno je u Europskoj uniji preminulo gotovo tri puta manje građana na milijun ljudi nego u Hrvatskoj – 3,66. Na začelju su Švedska (1,01), Španjolska (1,55) , Austrija (1,93), Ujedinjeno Kraljevstvo (2,3) i Njemačka (2,93) koje zajedno (9,7) imaju nešto više mrtvih od Hrvatske.

Hrvatska je predvodnik i prema podacima o smrtnim ishodima kod zaraženih – case fatality rate (CFR), koji se dobiva uspoređujući omjer sedmodnevnog prosjeka preminulih na milijun stanovnika i sedmodnevnog broja zaraženih na milijun stanovnika. Prema tim podacima stranice OurWorldinData Hrvatska ima prosjek od 1,50 posto. Grčka je iza nas s 1,01 posto, ali posljednjih dana bilježe nagli pad u smrtnim ishodima kod zaraženih.

Sve ostale zemlje su ispod 1 posto. Njemačka je najbliže s 0,88 posto dok se na razini Europske unije smrtni ishod dogodi u 0,56 posto slučajeva. Daleko najmanji postotak ima Ujedinjeno Kraljevstvo s 0,14 posto smrtnih ishoda kod zaraženih.

Većina zemalja procijepila više od 70 posto stanovništva

Hrvatska prema ovim podacima ima manje zaraženih nego ostalih 9 zemalja i manje od prosjeka na razini cijele Europske unije, no po smrtnosti znatno smo iznad svih. Jedina razlika je stupanj procijepljenosti između Hrvatskih i ostalih.

U Hrvatskoj je 52,82 posto ukupnog stanovništva potpuno cijepljeno. Jedino je još u Sloveniji (57,67 posto) i Grčkoj (68,13 posto) dvije doze primilo manje ukupnog stanovništva nego na razini cijele Europske unije (69,54 posto). Sve ostale zemlje su iznad 70 posto procijepljenosti, a predvodnik je Španjolska s 81,38 posto.

Sve te zemlje su već uvele strože mjere ili najavile pooštravanje postojećih, i u tome im se danas pridružila Hrvatska. Razlog je zabrinutost da će ubrzani rast novih slučajeva preopteretiti iscrpljene bolničke sustave i dovesti do raspada zdravstva i prestanka skrbi za pacijente s ostalim bolestima. Istovremeno, to ubrzano širenje zaraze izaziva bojazan o novom ekonomskom udarcu, pa sve više država skraćuje karantenu za cijepljene.