Doznajemo. Inspekcija kreće u češljanje financija iz Borasovog mandata, sumnja se na nezakonito trošenje novca

Ministar Fuchs je za Telegram potvrdio da je zatražio provođenje proračunskog nadzora

FOTO: PIXSELL

Ministar znanosti Radovan Fuchs potvrdio je danas za Telegram kako je od svog kolege, ministra financija Marka Primorca, zatražio provođenje proračunskog nadzora nad Rektoratom Sveučilišta u Zagrebu, za razdoblje posljednje dvije godine mandata bivšeg rektora Damira Borasa. Naznaku tog poteza dao je na današnjoj press konferenciji uoči sjednice Vlade.

U telefonskom razgovoru nakon sjednice, upitali smo ministra da razjasni raniju izjavu. “Točno je da sam zatražio proračunski nadzor nad Rektoratom Sveučilišta u Zagrebu, za period posljednje dvije godine mandata bivšeg rektora Borasa. Precizno, uputio sam zahtjev ministru Primorcu za provedbom proračunskog nadzora”, potvrdio nam je Fuchs.

Bez kontrole nad Borasovim financijama

Na naše pitanje zašto se odlučio na takav potez, ministar znanosti kaže kako u Ministarstvu već duže vrijeme zaprimaju niz dopisa kojima se ukazuje na sumnju na nezakonito i nenamjensko trošenje proračunskog novca na Rektoratu u Borasovom mandatu. U trenutku kada je odlučio zatražiti nadzor financija, zaključuje Fuchs, takvih se dopisa podosta nakupilo.

Period za koji Fuchs sada traži da pročešljaju financijski inspektori ministra Primorca, odnosi se na dvije posljednje godine mandata rektora Borasa, odnosno to bi trebalo obuhvaćati razdoblje od 2020. do 2022. godine. Dva uzastopna mandata rektora Borasa – od 2014. do 2022. godine – obilježena su netransparentnošću i zatvorenošću prema javnosti.

Dapače, što se tiče sveučilišnih financija, u veljači 2021. godine javnosti se otvorenim pismom obratio Odbor za proračun Sveučilišta u Zagrebu. Ustvrdili su da, kao tijelo zaduženo za sveučilišne financije, nemaju nikakvu kontrolu nad financijama pod upravom rektora Borasa. Tada su istaknuli da su se, naročito od 2020. godine, sveli na administrativno tijelo koje nema utjecaja na korištenje proračuna Sveučilišta i njegovih fakulteta.

Pridržavanje novca na Rektoratu

Financijski potezi i netransparentnost u trošenju sredstava Borasove uprave godinama su privlačili pozornost javnosti. Glasno je odjeknula odluka iz 2018. o pridržavanju sredstava na Rektoratu namijenjenih fakultetima. Naime, za svaku akademsku godinu država Sveučilištu doznači iznos kojim subvencionira studentske participacije.

Iz tog se iznosa oko 25 posto sredstava na zagrebačkom sveučilištu izdvaja za, primjerice, naknade profesorima emeritusima, interventna sredstva i slično. No od tih 25 posto, čak se 10 posto izdvaja za poslovanje Rektorata; do akademske godine 2018./19. za Rektorat se izdvajalo pet posto, no taj postotak tada se penje na 10 posto. Odbor za proračun u spomenutom otvorenom pismu istaknuo je kako uopće nije imao uvid u rashode Borasovog Rektorata.

Tražio nadzor i nad PBF-om

Podsjetimo i na činjenicu kako ovo nije prvi put da Fuchs poseže za instrumentom proračunskog nadzora u aktualnom ministarskom mandatu. Jednom je to već učinio, zatraživši u srpnju 2021. od tadašnjeg ministra financija Zdravka Marića da pokrene proračunsku inspekciju nad zagrebačkim Prehrambeno-biotehnološkim fakultetom.

Učinio je to nakon niza Telegramovih otkrića o nevjerojatnom trošenju proračunskog novca od strane tadašnje dekanice Jadranke Frece i njenog prodekana te bivšeg dekana Damira Ježeka. Detaljan proračunski nadzor Ministarstva financija nad PBF-om, raspisan na gotovo 150 stranica, potvrdio je i dodatno produbio sva Telegramova otkrića.

Inspektori su dokumentirali kako su Frece i Ježek potrošili više od 155.000 kuna na službenoj kartici na luksuz, nevjerodostojno pravdajući troškove; zabilježili su i kako je dekan Šumarstva Josip Margaletić tvrdio da je od dekanice Frece primio skupe poklone poput parfema za kosu i srebrnih naušnica; a utvrdili su i kako je faks utrošio 1,3 milijuna tadašnjih kuna na suspektne poslove za koje nema dokaza da su ikada obavljeni. O trošenju novca na PBF-u detaljno možete čitati ovdje.