Dvanaest važnih činjenica o džihadistima IS-a koji prijete da će pogubiti Hrvata otetog u Egiptu

Otmičari su pripadnici Sinajske provincije, grupe povezane s ISIS-om

Pripadnici sinajskog ogranka ISIS-a
FOTO: YouTube

Hrvata Tomislava Salopeka oteli su krajem srpnja u Egiptu pripadnici sinajske terorističke skupine koja je nominalno odana tzv. Islamskoj državi i vođi Abu Bakru al-Baghdadiju. Jučer je objavljena šokantna videosnimka u kojoj Salopek klečeći čita tekst u kojem se ističe da ima još 48 sati života ako egipatska vlada ne ispuni uvjete otmičara, dok iza njega stoji maskirani mušarac s nožem u ruci.

Neki izvori u Egiptu tvrde da je ova grupa, filijala ISIS-a, zapravo ogranak Muslimanskog bratstva. Donosimo nekoliko važnih stvari koje o ovim opasnim militantima trebate znati.

1. Tko su Salopekovi otmičari?

Hrvata je otela grupa koja se naziva Sinajska provincija, a nekad je bila poznata kao Ansar Beit al-Maqdis, no nakon što se obvezala na vjernost ISIS-u, u studenome lani, promijenila je ime.

2. Kad je Sinajska provincija počela s djelovanjem?

Grupa Ansar Beit al-Maqdis, poznata i kao Prvaci Jeruzalema, nastala je 2011. godine, u sigurnosnom vakuumu uzrokovanom padom ondašnjeg predsjednika Hosnija Mubaraka.

3. Gdje joj je sjedište?

Ovim se militantima sjedište nalazi u izoliranom sjeveru pustinje Sinaj, uz izraelsku granicu.

4. Kad su njihove aktivnosti eskalirale?

Drastični porast terorističkih aktivnosti ove grupe počeo je u srpnju 2013. godine, nakon što je u vojnom udaru svrgnut tadašnji islamistički predsjednik Muhamed Mursi.

5. Što o njima kažu stručnjaci?

“Oni su vrhunska teroristička prijetnja u Egiptu, kako u Sinaju, tako i u ostatku zemlje”, rekao je Zack Gold, analitičar i autor djela o militantima u regiji, piše Guardian. “Poboljšali su svoje mogućnosti pa tako više ne vode bitke samo na Sinaju, već napadaju i mete zapadno od Sueskog kanala.”

6. Koje su im mete?

U početku im je primarni cilj bio osvetiti se zbog obračuna države s disidentima nakon rušenja Morsija, kao i zbog napada vojske na pobunjenike na Sinaju. Primjerice, pokušali su ubiti egipatskog ministra policije, ubili su visokorangiranog policijskog dužnosnika, desetak policajaca u sjevernom Egiptu, postavili bombe u središtu Kaira te srušili vojni helikopter na Sinaju. Često napadaju i egipatske kršćane te objavljuju snimke egzekucija.

Aktivnosti Sinajske provincije eskalirale su nakon što je u vojnom udaru srušen egipatski predsjednik Muhamed Mursi
Aktivnosti Sinajske provincije eskalirale su nakon što je u vojnom udaru srušen egipatski predsjednik Muhamed Mursi AFP

7. Kad je međunarodna zajednica odlučila reagirati?

Nakon rušenja vojnog helikoptera pokazalo se da posjeduju oružje kojima mogu oboriti zrakoplove, pa tako i civilne, te su se uzbunile svjetske obavještajne službe. “To je oduvijek bila naša najgora noćna mora: da bi mogli srušiti civilni zrakoplov”, rekao je bivši direktor CIA-e David Petraeus, prenosi Guardian.

8. Kad su počeli napadi na strance?

Krajem 2013. ova je teroristička grupa preuzela odgovornost za ubojstvo Williama Hendersona, koji je radio za američku naftnu tvrtku Apache. Na svom su Twitteru objavili fotografije Hendersonove putovnice i osobne iskaznice, no nisu napisali kada i zašto su ga ubili.

9. Koliko članova ima ova teroristička grupa?

Procjenjuje se da Sinajska provincija ima 700 do 1000 članova, no njihov broj raste. Charles Lister, stručnjak za džihadiste, kazao je kako grupa nikad ne bi počela jačati da nije bilo svrgavanja Morsija, jer im je to dalo potrebnu političku snagu za opravdavanje djelovanja.

Tomislav Salopek otet je krajem srpnja
Tomislav Salopek otet je krajem srpnja AFP

10. Jesu li povezani (i) s Muslimanskim bratstvom?

Sadašnja egipatska vlada tvrdi da je grupa Sinajska provincija usko povezana s Muslimanskim bratstvom svrgnutog predsjednika Mursija, no stručnjaci kažu da su njihove međusobne poveznice slabe.

11. Zašto su oteli Tomislava Salopeka?

Mokhtar Awad, egipatski stručnjak za džihadiste, kazao je da je Sinajska provincija počela uzimati taoce vjerojatno zato da bi povećala svoju potporu među džihadistima u Egiptu, gdje se natječu s Al-Kaidinim grupama za novačenje, piše CNN. Awad, koautor velikog izvješća o Islamskoj državi u Egiptu, ističe da zahtjev ove terorističke grupe za oslobađanjem zarobljenih muslimanki treba promatrati u ovom kontekstu, jer je taj problem trenutno aktualan među egipatskim islamistima. Dodao je da je ova otmica, koja se dogodila u predgrađu Kaira, ujedno i poruka da skupina može napasti bilo gdje u Egiptu.

Tomislav Salopek
Tomislav Salopek LinkedIn

12. Postoji li neki razlog što je videosnimka upravo sada objavljena?

Videosnimka na kojoj islamisti prijete ubojstvom Salopeka objavljena je uoči inauguracije Sueskog kanala 2, novog, strateški važnog plovnog puta, na čijem otvorenju u lučkom gradu Ismailiji trebaju biti stotine stranih dostojanstvenika, uključujući francuskog predsjednika Françoisa Hollandea.