Gradonačelnik Benkovca štedi na struji, ali troši 22.493 eura na stol i plaća film o Tuđmanu. Plenković mu stiže na premijeru

Gradonačelnik Bulić prošli je tjedan kažnjen jer nije prijavio 500.000 eura raznih prihoda; kaže da ‘nema vremena ispunjavati imovinsku’

FOTO: Telegram/Pixsell

Predsjednik Vlade Andrej Plenković dolazi u Benkovac na 34. obljetnicu osnivanja tamošnjeg HDZ-a. Nakon što zapali svijeće za pale branitelje, piše u najavi programa, premijer će u obližnjem vatrogasnom domu pogledati isječak iz filma Jakova Đinđića “Benkovac 1990. – Prekretnica za Hrvatsku”.

Riječ je o dokumentarcu koji se bavi tematikom “pokušaja atentata Boška Čubrilovića na predsjednika HDZ-a Franju Tuđmana 1990. godine”. Tada se u Benkovcu osnivao HDZ te se Tuđman obraćao okupljenima ispred bivšeg hotela Asseria, a za vrijeme skupa redari su presreli Čubrilovića te kod njega pronašli plinski pištolj. Portal Faktograf prije više od pet godina tvrdio je kako do pokušaja atentata na Franju Tuđmana nikada nije došlo. Pisali su kako je Čubrilović osuđen zbog prijetnje redaru, njegov pištolj bio je plinski, a nikakav atentat na suđenju se nije spominjao. “Riječ je o lažnoj vijesti koju brojni HDZ-ovci šire više od 30 godina, u svrhu ojačavanja nacionalnog mita izgrađenog oko prvog predsjednika”, pisao je Faktograf.

“Po čijem nalogu ovo radite?”

Na stranicama Grada vidljivo je da je redatelju filma Đinđiću, odnosno njegovoj tvrtki Muscle Fiber, 1. lipnja prošle godine za film o tom događaju isplaćeno 15.412 eura. Isplata je redateljevoj tvrtki pritom išla bez natječaja; Grad je s Đinđićem izravno sklopio ugovor o autorskom djelu. Inače, na YouTubeu je dostupan cijeli videozapis o navodnom atentatu u trajanju od sat vremena.

Zanimljivo je i kako je gradonačelnik Benkovca Tomislav Bulić, inače član HDZ-a, pronašao sredstva u proračunu za ovaj film, ali nije za javnu rasvjetu u okolnim naseljima. Tako su primjerice mještani Provića, jednog od 41 mjesta na administrativnom području Benkovca, prošle godine u veljači za Zadarski.hr ispričali da se zbog gašenja javne rasvjete tamo događaju pljačke, a kućama se približavaju vukovi.

Kada smo gradonačelnika Bulića pitali kako to da se odlučio za ovaj film, odgovorio nam je kako nas moli “da se ostavimo Benkovca i gradonačelnika Benkovca”. Pitali smo ga i da komentira činjenicu kako je fact-checking servis utvrdio da do atentata nikada nije ni došlo. Izjavio je kako tomu nije tako dodavši da je on svjedok tog događaja. Kazao je i kako “ne zna po čijem nalogu radimo” te da “to što radimo, prestanemo raditi s ljudske strane”. Na kraju je dodao da će pozive iz naše redakcije ubuduće prosljeđivati izravno odvjetniku.

Grad kupio stol za 22.493 eura

Ranije smo pak pisali i kako je Grad Benkovac kupio stol za 22.493 eura za gradsku vijećnicu temeljem Bulićeve odluke, da je gradonačelnik u dva navrata predao nepotpuno ispunjenu imovinsku karticu u koju nije prijavio stotine tisuća tadašnjih kuna, da je odlučio da se konzultantske usluge za europske projekte dodijele tvrtki službenice koja je donedavno te iste poslove radila u gradskoj upravi, ali i o tome kako je dao otkaz političkom protivniku te protiv njega podigao tužbu na Ustavnom sudu, pa izgubio jer se uopće nije radilo o slučaju o kojem je taj sud trebao odlučivati.

Zbog nesklada u imovinskim karticama Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa prošli je petak napokon kaznilo Bulića s 2000 eura. Kažnjen je jer nije prijavio više od 500.000 eura raznoraznih prihoda i potraživanja, više od 206.000 eura kredita te dionice, nekretnine i vozila. Bulić je Slobodnoj Dalmaciji u srpnju 2020. godine izjavio da je to “apsolutno nemoralno” te da on “nema vremena ispunjavati imovinsku karticu”. Pritom se i zapitao zašto on mora “spuštati gaće” i upisivati svaki detalj o onome što je zarađivao ili nasljeđivao dok nije bio dužnosnik.

Iz proračuna Grada vidljivo je i kako je gradska vlast samo na reprezentaciju lani potrošila čak 29.000 eura. Što se tiče filma “Benkovac 1990. – Prekretnica za Hrvatsku”, on do sada uopće nije ni prikazan u cijelosti već bi premijeru trebao imati u benkovačkom Domu kulture jednom kada se ta zgrada otvori. Naime, usred rekonstrukcije Dom je u potpunosti srušen, kako je to objasnio Bulić, “zbog loše statike, velikih troškova sanacije i očekivanog kašnjenja”. Rok za dovršetak gradnje novog Doma pomican je pak već nekoliko puta, a sve je prijavljeno i Državnom odvjetništvu.