Hrvatski arbitar kaže da je sud imao namjeru oduzeti Hrvatskoj dio mora i još devet stvari o aferi Pirangate

Arbitražni sud još nije donio odluku, rasprava je u tijeku, kazao je Vukas

09.12.2014., Opatija - Trilaterarni susret predsjednika vlada Republike Austrije, Republike Slovenije i Republike Hrvatske. Werner Faymann, Zoran Milanovic, Miro Cerar. 
Photo: Nel Pavletic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Hrvatski sudac u procesu arbitraže Budislav Vukas potvrdio je za HRT da je dao ostavku na tu dužnost zbog cjelokupne situacije oko arbitraže.

“Napisao sam sudu da se ponašanje slovenskog arbitra i predstavnice ministarstva vanjskih poslova protivi pravilima o arbitraži. Ja kao sudac imenovan od strane RH se povlačim. Moja država, koja me imenovala i čiji sam ja državljanin, se povlači i to na neki način diktira i meni. Sud je imao namjeru oduzeti Hrvatskoj dio teritorijalnog mora protiv čega sam se najžešće opirao”, otkrio je Vukas dio detalja s arbitraže.

“Čudi me i imenovanje novog suca za slovensku stranu – u novom sastavu Arbitražnog suda sada su dvojica Francuza, predsjednik suda Gilbert Guillaume i Ronny Abraham, što baš i nije jako elegantno. Još uvijek je u tijeku rasprava o materiji, trebalo je o svemu biti odlučeno tijekom ljeta i presuda izrađena do kraja godine, pa sam mislio da još mogu utjecati na neke stvari koje mi se nisu sviđale”, kazao je Vukas. Dodao je da je procedura izlaska iz arbitraže komplicirana, ali i da ne misli da će sud formalno nestati.

Zadnja je to informacija vezana uz ovu problematiku koja je danas izašla u medije, a mi vam donosimo kratak pregled recentnih zbivanja u sporu Hrvatske i Slovenije zbog arbitraže.

1. Hrvatski arbitar podnio ostavku

Stalni arbitražni sud priopćio je u četvrtak da je ostavku dao Budislav Vukas, te je pozvao Hrvatsku da u roku od 15 dana imenuje novog arbitra, unatoč postupku izlaska iz arbitraže koji je pokrenuo Zagreb. “Sada je na Republici Hrvatskoj da imenuje novog arbitra koji bi zamijenio profesora Vukasa kao člana suda”, kaže se u priopćenju. Hrvatska bi arbitra, kaže sud, trebala imenovati u roku od petnaest dana a “u slučaju da se do tog roka ne izvrši imenovanje, člana će izabrati predsjednik arbitražnog vijeća”. Budislava Vukasa je imenovala Hrvatska u peteročlano arbitražno vijeće.

2. Slovenija: Nismo naknadno dodavali dokumente u spis

Slovensko ministarstvo vanjskih poslova navelo je u četvrtak kako očekuje da će arbitražni sud svoju presudu o graničnom prijeporu Slovenije s Hrvatskom donijeti na temelju dokumentacije koja mu je bila predstavljena do kraja lipnja prošle godine. Očekujemo da će sud odluku donijeti isključivo na temelju argumenata i dokumentacije koja je bila predstavljena u pismenoj i usmenoj fazi postupka, što je zaključeno u lipnju 2014., navelo je slovensko ministarstvo vanjskih poslova u priopćenju za javnost.

Dodalo je da time reagira na tvrdnje hrvatske strane kako je arbitražni proces kompromitiran ne samo nedopuštenim kontaktima slovenske diplomatkinje Simone Drenik i suca Jerneja Sekoleca, koji su u međuvremenu odstupili, nego i zbog naknadno dodanih dokumenata od slovenske strane. “Sva dokumentacija koju su dvije stranke u postupku prezentirale sudu bila je jasno označena te poslana arbitražnom sudu i drugoj strani u postupku”, tvrde u slovenskom ministarstvu vanjskih poslova.

3. Slovenski predsjednik o negativnoj spirali zbivanja u regiji

Slovenski predsjednik Borut Pahor kazao je da arbitražni sporazum između Slovenije i Hrvatske nema bolju alternativu. U svojoj je poslanici uoči šeste obljetnice sastanka u dvorcu Trakošćan, na kojem je s tadašnjom hrvatskom premijerkom Jadrankom Kosor dogovorio sporazum o arbitraži, kazao da će izlazak Hrvatske iz arbitraže pokrenuti “proces negativne spirale s nepredvidivim i neželjenim posljedicama ne samo za bilateralne odnose, već i za mir i stabilnost u ovom dijelu Europe“.

4. Zašto Zagreb ne može tako lako otkazati arbitražu

Odluku hrvatske Vlade da započne postupak izlaska iz arbitražnog sporazuma sa Slovenijom zbog teških povreda tog sporazuma danas je komentirao predsjednik slovenskog parlamenta Milan Brglez, član stranke premijera Mira Cerara, rekavši da će od sada postupak u vezi s arbitražom teći na dva kolosijeka i da Hrvatska neće lako moći otkazati ugovor. “Sada će vjerojatno teći dva odvojena postupka – Arbitražni sud nastavit će svoj rad, dok će na drugoj strani trajati postupak za prekid ugovora, što nije jednostavan proces i zahtijeva puno vremena”, kazao je Brglez, koji je prije ulaska u politiku bio profesor međunarodnih odnosa na Fakultetu političkih znanosti u Ljubljani.

5. Vesna Pusić ističe da Hrvatska treba ući u Schengen

Nema formalnih zapreka ulasku Hrvatske u Schengensku zonu i ako inspekcija 2016. ocijeni da su ispunjeni svi uvjeti Hrvatska treba, može i mora ući u Schengen, rekla je u četvrtak ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić odbacivši da bi Slovenija zbog arbitražnog spora mogla blokirati taj hrvatski put. “Sljedeće godine najavila se inspekcija koja će prekontrolirati jesmo li udovoljili svim uvjetima, temeljem tog izvješća ukoliko ono bude pozitivno i konstatira da smo svemu udovoljili Hrvatska treba, može i mora ući u Schengen”, rekla je prva potpredsjednica Vlade i šefica diplomacije.

6. Vlada i službeno pokrenula postupak izlaska iz arbitraže

Hrvatska Vlada je na današnjoj sjednici pokrenula postupak izlaska iz arbitražnog sporazuma sa Slovenijom. Prva točka sjednice bio je prestanak sporazuma o arbitraži između Hrvatske i Slovenije. Vlada je tako provela odluku Sabora koji je, podsjetimo, u srijedu jednoglasno izglasao izlazak iz arbitraže.

Na sjednici je potpredsjednica Vlade i ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić ponovila tijek afere, te spomenula da je Sabor s 141 glasom jednoglasno odlučio da Hrvatska treba početi postupak izlaska iz sporazuma. “Ne radi se samo o kompromitiranosti dvoje ljudi, već i samog predmeta, jer su nakon početka rasprave unošeni dodatni dokumenti”, komentirala je Pusić.

7. Diplomatska nota Sloveniji i glavnom tajniku UN-a

Ministarstvo vanjskih i europskih poslova poslalo je danas diplomatsku notu slovenskoj vladi o tome da su zbog slovenske povrede pravila stečeni uvjeti za prestanak arbitražnog sporazuma, “sukladno pravilima Bečke konvencije o pravu međunarodnih ugovora”, priopćeno je iz MVEP-a.

“U svojoj notifikaciji Hrvatska je naznačila povrede počinjene od slovenske strane zbog kojih svrha i predmet Sporazuma o arbitraži ne mogu biti ispunjeni. Republika Hrvatska je ujedno obavijestila Republiku Sloveniju da od današnjeg dana prestaje s primjenom Sporazum o arbitraži te da je o svojoj notifikaciji obavijestila i glavnog tajnika Ujedinjenih naroda koji je depozitar Sporazuma o arbitraži”, dodaju iz MVEP-a.

8. Ključne odredbe na koje će se Hrvatska pozivati

U siječnju 2012. Hrvatska i Slovenija imenovale su po jednog suca i dogovorile tri preostala suca na temelju popisa koji je dostavila Europska komisija. Hrvatski podnesci sudu iznosili su oko 3600 stranica, u deset svezaka, a osnovni dio na oko 400 stranica sadržavao je stajališta Republike Hrvatske. Sve to je, međutim, nakon grubog kršenja sporazuma od strane Slovenije postalo nevažeće, a Hrvatskoj preostaje pravna bitka za dokazivanje kako ima pravo izaći iz ovog dogovora.

Ovakva je situacija prilično nedefinirana. U sporazumu stoji da će sud presuditi na temelju “međunarodnog prava, pravičnosti i dobrosusjedskih odnosa. No, postoje neke egzaktne odredbe međunarodnog prava i ovog ugovora na koji se Hrvatska može pozvati, a o kojim je odredbama riječ možete pročitati OVDJE.

9. Vajgl: Hrvatska je postupila ekstremno i demagoški

Slovenski eurozastupnik Ivo Vajgl založio se danas za smirivanje retorike u hrvatsko-slovenskom sporu oko arbitraže, ali je hrvatski potez izlaska iz arbitražnog postupka ocijenio “ekstremnim i demagoškim”, javila je Hina. Slovenija je članica Europske unije, a Europa počiva na međusobnoj toleranciji i sposobnosti da se na miran način rješavaju sporovi, kazao je Vajgl za Slovensku televiziju odgovarajući na pitanje kako se Slovenija treba postaviti prema Hrvatskoj nakon što je Zagreb pokrenuo postupak izlaska iz arbitraže i o tome obavijestio Ljubljanu.

Vajgl je rekao da su se proteklih dana i Europska komisija i sam arbitražni sud izjasnili za nastavak arbitraže i da je to ugovor koji nema alternativu. Potrebno je umiriti retoriku, kazao je Vajgl, dodavši da je Hrvatska svojim postupcima u vezi s arbitražom djelovala “ekstremno i demagoški”, dok, kako je rekao, ni Europska unija niti SAD ne žele još jedno “žarište nestabilnosti” i sukoba na Balkanu, vodeći računa o svojim geostrateškim interesima na koje su fokusirani. “Europa je proteklih dana poslala poruke da ne želi žarišta nestabilnosti”, kazao je Vajgl koji hrvatski izlazak iz arbitražnog postupka vidi kao “emocionalni ispad s ciljem da se odbaci..mogućnost nepopularnog rješenja”.