Hrvatsku i Sloveniju potresa jedna od najvećih diplomatskih afera, a ovo je šest najvažnijih stvari o tome

Arbitražni proces izgubio je svaki smisao, smatraju u Hrvatskoj, dok Slovenci poručuju da je pravi skandal to što su bili prisluškivani

FOTO: PIXSELL

Arbitražni sud koji je trebao riješiti granični spor vezan uz Savudrijsku valu između Hrvatske i Slovenije pod velikih je skandalom. Slovenski sudac i zastupnica pri tom sudu, usko su surađivali i dogovarali strategiju, što je strogo zabranjeno. Nakon što je Večernji list objavio snimke njihovih razgovora, jasno je kako su duboko kompromitirani, ne samo slovenski sudac i zastupnica, nego i čitav sud, kao i proces arbitraže kao takav. Ovo je šest najvažnijih stvari o slučaju u kojem se našla Hrvatska

1. Večernji objavio snimke razgovora slovenskog suca i zastupnice

Večernji list došao je do transkripata razgovora člana Arbitražniog suda Jerneja Sekoleca i slovenske zastupnice pred Sudom Simone Drenik iz Ministarstva vanjskih poslova. U tim transkriptima vidi se da je zastupnici Drenik član suda Sekolec prenosio detalje iz povjerljive rasprave predsjednika Suda Gilberta Guillaumea i ostalih arbitara. Iz transkripata je vidljivo kako je odluka o podjeli Savudrijske vale već donesena, te će prema njoj, najmanje dvije trećine zaljeva pripasti Sloveniji, iako arbitri moraju održati još jednu raspravu. Informaciju kako je Sud već tako presudio prvi je objavio beogradski Kurir, a zatim je Večernji došao u posjed transkripata koji potvrđuju takve teze. U transkriptima stoji kako će podjela Piranskog zaljeva ići u omjeru “trećina Hrvatskoj, a dvije trećine Sloveniji, ako ne i više u korist Slovenije. Hrvatska je strana predlagala da se zaljev podijeli po pola.

2. Hrvatska strana zgrožena postupkom

Dugo u hrvatskoj politici nije postojao ovakav konsenzus. Sve institucije, vlast i oporba jasno su u svojim istupima ukazivali kako je ovakvo slovensko ponašanje nedopušteno. Zbog skandala u kojem je temeljem stenograma razotkriveno dogovaranje sudaca u arbitražnom vijeću koje odlučuje o hrvatsko-slovenskom graničnom sporu s predstavnicom slovenske vlade, ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić rekla je danas da Hrvatska pismom obavještava Europsku uniju o navodima da je slovenska strana kršila neovisnost i nepristranost postupka arbitraže te razmatra sve mogućnosti, a ovisno o istrazi ne isključuje ni izlazak iz arbitraže.

3. Slovenci pokušavaju okrenuti priču

Slovenci se pitaju tko je prisluškivao njihovog suca i zastupnicu
Slovenci se pitaju tko je prisluškivao njihovog suca i zastupnicu PIXSELL

Slovenski mediji sugeriraju da bi Ljubljana pravni skandal mogla preokrenuti u “špijunsku priču” oko toga kako je Večernji list došao do snimaka privatnih razgovora člana Arbitražnog suda Jerneja Sekolca i slovenske zastupnice pred tim sudom Simone Drenik. Mnogo je i vrlo kritičnih ocjena o “naivnosti” Drenik i Sekoleca koji su telefonom više sati razgovarali o temi koja se tiče visokih “nacionalnih interesa”, navode tamošnji mediji. Bivši slovenski ministar vanjskih poslova Dimitrij Rupel uvjeren je da je i hrvatska strana lobirala kod sudaca. “Ne mogu zamisliti da se gospodin Vukas (Budislav Vukas, hrvatski član Arbitražnog suda, op. a.) nije konzultirao s dužnosnicima u ministarstvu. Problem je u tome što gospodin Sekolec (Jernej Sekolec, slovenski član suda, op. a.) nije trebao o ovome govoriti putem telefona sa svojom sugovornicom. Inače, mislim da su ti razgovori sasvim uobičajena stvar, ništa posebno”, rekao je Rupel. Dodao je da su se slični razgovori vrlo vjerojatno odvijali na obje strane, “samo su oni naše dobili, a mi njihove nismo”.

4. Sekolec i Drenik dali ostavke

Zastupnica Simona Drenik i sudac na Arbitražnom sudu Jernej Sekolec podnijeli su ostavke i time zapravo potvrdili autentičnost ovih snimaka.

5. Vlada najavila izvanrednu sjednicu Sabora, žele izlazak iz arbitraže

Savudrijska vala (Piranski zaljev)
Savudrijska vala (Piranski zaljev) PIXSELL

Kako je Telegram prvi doznao od visokih izvora iz Vlade, nakon što je razotkriveno dogovoranje sudaca u arbitražnom vijeću, koje odlučuje o hrvatsko-slovenskom graničnom sporu u Piranskom zaljevu, s predstavnicom slovenske vlade, upućen je zahtjev za sazivanjem izvanredne sjednice Sabora. Sabor bi mogao dvotrećinskom većinom izglasati izlazak iz Vlade. Saborski Poslovnik propisuje da izvan redovne radne sezone, Sabor zasjeda na zahtjev predsjednika države, Vlade te većine svih zastupnika, dakle njih 76. Zahtjevi za izvanrednom sjednicom podnose se predsjedniku Sabora u pisanom obliku i moraju biti obrazloženi. Kada ovlašteni predlagatelj podnese formalno ‘čist’ zahtjev, predsjednik Sabora dužan je sazvati izvanrednu sjednicu u roku osam dana od primitka zahtjeva. Izvanrednu sjednicu može sazvati i predsjednik Sabora Josip Leko, uz prethodno pribavljeno mišljenje zastupničkih klubova.

6. Pusić šalje pismo Europskoj komisiji i poručuje im kako Hrvatska više ne može biti dio ovog procesa

Arbitraža više nema smisla, smatra Pusić
Arbitraža više nema smisla, smatra Pusić PIXSELL

Ministarstvo vanjskih i europskih poslova u subotu je potvrdilo da je prva potpredsjednica Vlade i ministrica vanjskih i europskih poslovaVesna Pusić u petak uime Vlade uputila pismo Arbitražnom sudu i Europskoj komisiji u kojemu kaže da ” najnovija događanja dovode u ozbiljnu sumnju vjerodostojnost i zakonitost cijelog arbitražnog postupka između Republike Hrvatske i Republike Slovenije”. U pismu Arbitražbom sudu se, među ostalim, navodi kako su “javno objavljeni materijali o komunikaciji između arbitra kojeg je imenovala Slovenija, Jerneja Sekoleca i slovenske agentice pred sudom Simone Drenik, otkrili kako su kršena temeljna načela postupka te da je teško i sustavno kršena neovisnost i integritet arbitražnog postupka”.