I sutra je neradni dan. Donosimo 7 velikih priča koje smo objavili ovaj tjedan, a možda ste ih propustili

Priče, analitički tekstovi i komentari koji bi vas mogli zanimati

FOTO: Telegram

Donosimo pregled nekih dužih Telegramovih tekstova objavljenih tijekom tjedna koje ste možda propustili. Telegram je, primjerice, donio ispovijest Josipa Modrića, dečka koji je detaljno pričao o svom životu prije i nakon noći u ožujku 2012. kada se pijan autom zabio u zid, dok se s prijateljima vraćao iz diska u Ivanić Gradu.

Također možete i pročitati iznimno čitan komentar Goranka Fižulića o spomeniku Miri Barešiću te inicijativi za raspravu o pozdravu Za dom spremni. Sredinom tjedna Ana Raić Knežević napisala je priču o kanadskoj znanstvenici koja je nedavno na Županijskom sudu u Zagrebu srušila presudu iz 1946. prema kojoj je njezin tata, imućni poduzetnik čija je obitelj izgradila Belišće, strijeljan.

1. Josip Modrić prča o životu nakon nesreće u kojoj je, posve pijan, skoro ubio tri prijatelja

josip glembay1

“Bio je ožujak 2012., imao sam 21 godinu. S ekipom sam izašao u jedan disko u Ivanić Gradu. Ružili smo cijelu noć, bili smo ozbiljno pijani. Doma smo krenuli oko tri ujutro. Okupili smo se oko prijateljevog Peugeota 406, bio je parkiran pokraj diska. Predložio sam da ja vozim, bio sam uvjeren da sam najmanje pijan. Nas petero, četiri dečka i jedna djevojka, utrpalo se u auto. Nakratko smo se zaustavili na benzinskoj u Ivaniću i natočili benzin. To je zadnje čega se sjećam”, priča za Telegram Josip Modrić, a čitav tekst možete pročitati ovdje.

2. Kako je kanadska znanstvenica Nelly Auersperg na Županijskom sudu u Zagrebu srušila komunističku presudu zbog koje je njezin otac strijeljan

Viktor Gutmann

“Imala sam u to vrijeme 17 godina i mogla sam pratiti suđenje. Sjećam se da je mom ocu optužnica uručena 17. studenog 1945. godine. Bila je subota. Već u nedjelju je uhićen, a u ponedjeljak su mu našli odvjetnika. On je s mojim ocem razgovarao svega jedan sat. Vrlo brzo, već 22. studenog započelo je suđenje”, rekla je 88-godišnja kanadska znanstvenica Nelly Auersperg, kada je u travnju došla na Županijski sud u Zagrebu tražiti reviziju presude kojom su jugoslavenske komunističke vlasti njezinog oca, baruna Viktora Gutmanna, osudile na smrt strijeljanjem. Njenu priču o rušenju presude možete pročitati ovdje.

3. NYT je napravio dubinski i prilično zabavan portret Freda Trumpa, Donaldovog tate

July 31, 2015 - New York, New York, U.S. - Donald Trump, Ivana Trump, Mary Anne Trump, and Fred Trump attend the PAL Dinner .The Plaza Hotel, NYC.May 1989.Photos by , Photos Inc, Image: 254289762, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, Zuma Press - Entertaiment
Donald Trump, Ivana Trump, Mary Anne Trump i Fred Trump Profimedia, Zuma Press - Entertaiment

Prije nego je navršio 21 godinu Fred Trump i njegova majka Elizabeth pokrenuli su građevinsku firmu “E. Trump i sinovi”. Takav naziv kompaniji dali su jer je jedino majka bila dovoljno stara da potpiše čekove. Posao im je krenuo. U dobi od 28 godina dobio je hipotekarni servis od jedne njemačke banke u poslovnim problemima. Godine 1938. novine The Brooklyn Daily Eagle, nazvale su ga obećavajućim građevinarom s Long Islanda, a zatim su o njemu pisali da je “Henry Fordu industriji izgradnje domova”. Više o Fredu možete pročitati ovdje.

4. Možda polemična, ali svakako legitimna teza: kako bi HTV i Thompson na kraju mogli dovesti Zorana Milanovića na vlast

thompson2

HTV je na Dan pobjede na prvom programu imao trosatni prijenos proslave iz Knina u udarnom televizijskom terminu. Prikazan je, pritom, Thompsonov koncert koji je bio glavni sadržaj i poveznica svih drugih zbivanja u HRT-ovom prijenosu posvećenom Danu pobjede. Telegram u svom tekstu analizira zbog čega bi ovaj potez HTV-a mogao znatno utjecati na rezultat predstojećih izbora.

5. Washington Post detaljno analizira zašto borba za Aleppo postaje najključnija bitka u sirijskom ratu

Pripadnici pobunjeničke vojske
Pripadnici pobunjeničke vojske
AFP

Situacija u sirijskom gradu Aleppu spojila je velike igrače u sirijskom građanskom ratu u bitci za koju se procijenjuje, sudeći prema analizi Washington Posta, da bi mogla postati najvažnija bitka u petogodišnjem konfliktu i pokazati može li američko-ruska suradnja završiti nemire koji su pogodili Siriju. Cijeli tekst o tome je ovdje.

6. Kako djetetu objasniti tko je Miro Barešić i zašto ima svoj spomenik

baresic

U Dragama kod Pakoštana početkom ovoga ljeta postavljen je spomenik Miri Barešiću. Mladi koji su u društvu svojih roditelja, stjecajem okolnosti, zastali pred spomenikom, sigurno su postavili pitanje: “Mama, tko je bio taj čovjek?”. Spomenik je samo jedna tema na koju se u svom tekstu osvrnuo Goranko Fižulić, kao što se osvrnuo i na inicijativu za raspravu o pozdravu Za dom spremni.

7. Natascha Kampusch dala je intervju o svojih posljednjih 10 godina

Former Austrian kidnap victim Natascha Kampusch is pictured during an AFP interview in Vienna, Austria on August 08, 2016. Ten years ago this month, Natascha Kampusch escaped from the man who had abducted her as a child eight years earlier. But as the Austrian told AFP, freedom has not been all easy. / AFP PHOTO / JOE KLAMAR
Former Austrian kidnap victim Natascha Kampusch is pictured during an AFP interview in Vienna, Austria on August 08, 2016. Ten years ago this month, Natascha Kampusch escaped from the man who had abducted her as a child eight years earlier. But as the Austrian told AFP, freedom has not been all easy. / AFP PHOTO / JOE KLAMAR
AFP

Prošlo je točno deset godina otkako je Natascha Kampusch pobjegla od svog otmičara koji ju je oteo 1998. godine u Beču. Tada je imala samo deset godina, a nakon otmice je idućih osam godina bila utamničena u podrumu u kojem je svakodnevno bila zlostavljanja. Kampusch je za Berliner Zeitung dala opsežan intervju u kojem progovara o svom životu u posljednjih deset godina. Tekst možete pročitati ovdje.