Kako Penavina megalomanija uništava živote Vukovaraca: 'Trebaju li naše kuće postati ruševine zbog njegovog spomenika?

Vlast ignorira apele građana, izgleda da će sve završiti na sudu

Stanarima kuća u Srijemskoj ulici u Vukovaru pucaju fasade i pločice u kuhinjama i kupaonicama pa su angažirali sudskog vještaka da utvrdi štetu i slučaj će, ne nagode li se s Gradom, završiti na sudu. U tom dijelu Vukovara, u ulici nadomak velikog kružnog toka, gdje se račvaju ceste prema središtu grada, Vinkovcima i Osijeku, užurbano se gradi još jedan spomenik Domovinskom ratu kao bi bio završen do državnog praznika, 18. studenoga, Dana sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje.

Impozantnoj kolekciji vukovarskih obilježja gradonačelnik Ivan Penava, saborski zastupnik i šef Domovinskog pokreta, odlučio je pridodati još jedan – spomen obilježje prvom srušenom zrakoplovu u Vukovaru tijekom Domovinskog rata.

I dok radnici gradske tvrtke Komunalac udruženim snagama s tvrtkom Vodotoranj, teškom građevinskom mehanizacijom ravnaju pristupne ceste, stanarima okolnih kuća u Srijemskoj ulici tresu se i pucaju zidovi. To su mahom starije kuće, neke i netom obnovljene, a dolazak bagera i buldožera te teških valjaka i strojeva za sabijanje zemlje ostavio je traga na fasadama i zidovima.

‘Kažu nam da su oštećenja postojala i ranije’

“Bili smo u gradskoj upravi Vukovara, požalili se na štetu nastalu gradnjom spomenika u blizini naših kuća, ali mislim da nas nisu shvatili ozbiljno. Kažu da su oštećenja koja su se pojavila postojala i ranije, jer se radi o starijim kućama.

Zato ćemo angažirati sudskog vještaka da utvrdi kako su nastale štete i kolike su, pa ne bude li nam Grad Vukovar htio podmiriti štetu, bit ćemo prisiljeni pokrenuti sudski spor. Sve smo prijavili građevinskoj inspekciji, bili su, snimili stanje i čekamo njihovo izvješće”, kažu ogorčeni stanari te male vukovarske ulice.

U gradskoj upravi Vukovara, investitoru gradnje spomenika prvom srušenom zrakoplovu u Domovinskom ratu, priznaju da su se stanari kuća u Srijemskoj žalili na izvođače radova i štetu koja im je prouzročena. Kažu, međutim, kako popucale fasade i zidovi na tim zgradama postoje od ranije i nisu oštećeni zbog radova na spomen obilježju. Tako da će cijeli slučaj, očito, završiti na sudu.

Procijenjena vrijednost radova veća je od 136 tisuća eura

Telegram je još u siječnju ove godine pisao kako Penava namjerava u Vukovaru izgraditi još jedan u nizu nebrojenih ratnih spomenika, a ta njegova ideja upravo se privodi kraju. Uz raskrižje državnih cesta DC 2 i DC 55, na površini od 2132 kvadratna metra, nekih četiri i pol kilometra od središta grada, dvije vukovarske tvrtke privode kraju radove na spomeniku. Procijenjena vrijednost radova bez PDV-a veća je od 136 tisuća eura, a koliko će na kraju biti u ovom se trenutku još ne zna.

Ali se zna, a to se vidi već sada, da će betonski stup biti visok tri metra i da će, kako piše u projektu, asocirati na ”zrakoplov od papira slomljenog krila”. Na betonskom zidu, čija je izgradnja pri kraju, bit će postavljen ekran nalik prozoru zrakoplova, a na njemu će se izmjenjivati kadrovi Vukovara iz zraka.

I, da: betonski zid, a to se sada još ne vidi, bit će u cijelosti obložen aluminijskim kompozitnim panelima, jer bilo bi neobično da avionsko krilo bude izgrađeno od betona, pa ga valja obložiti aluminijem, da bi djelovao uvjerljivije. Upravo je u tijeku izgradnja prilaznih staza, uređenje budućih zelenih površina, te pripremni radovi za postavljanje reflektora kojim će umjetnička interpretacija zrakoplova od papira slomljenog krila biti noću osvijetljena.

‘Trebaju li zbog srušenog zrakoplova i naše kuće postanu ruševine’

Zemljište na kojem se gradi novo vukovarsko spomen-obilježje u vlasništvu je grada Vukovara, ali, provjerili smo, na njemu od 2011. postoji pravo služnosti polaganja cjevovoda radi izgradnje I. etape kanalske mreže zone “D” u Borovu naselju, te, od siječnja 2012., pravo stvarne služnosti polaganja i održavanja plinske distributivne mreže HEP-a, dok je ranije to pravo imalo Prvo plinarsko društvo Pave Vujnovca.

Pa se čini da prvi srušeni zrakoplov u Domovinskom ratu, s obzirom na pravo služnosti Vukovarskog vodovoda i HEP-a, nije baš pao na najpogodniju lokaciju.

“Nemamo ništa protiv gradnje spomenika, ali treba li da zbog srušenog zrakoplova i naše kuće postanu ruševine?”, kažu stanari Srijemske ulice u Vukovaru, najbliži susjedi novog Penavinog ratnog obilježja u gradu koji je već odavno postao gradom spomenika.