Na referendumu, dakle, 90 posto Katalonaca reklo je da želi neovisnost; napravili smo kratki pregled

Jučerašnji dan obilježili su sukobi u kojima je ozlijeđeno više od 800 ljudi

People watch Spanish Prime Minister Mariano Rajoy giving a press conference after the closing of polling stations on October 1, 2017 in Barcelona.

Spanish riot police stormed voting stations today as they moved to stop Catalonia's independence referendum after it was banned by the central government in Madrid. At least 92 people were confirmed injured as hundreds tried to prevent the polling stations from being closed, Catalan officials said. A total of 465 people were treated at hospitals and health centres, while Spain's interior ministry said 12 police officers were injured.
 / AFP PHOTO / JOSE JORDAN
FOTO: AFP

Nakon nedjeljnog referenduma za neovisnost Katalonije, Španjolska se suočava s političkom krizom. Poznati su i prvi rezultati referenduma, katalonska vlada objavila je kako je 90 posto birača glasalo za neovisnost. Jučerašnji dan obilježili su krvavi obračuni s policijom koja je pokušala onemogućiti glasanje. Pritom su na stotine ljudi ozlijeđene, prema posljednjim informacijama njih 844. Napravili smo kratki pregled posljednjih događaja u Španjolskoj.

1. Na izbore je izašlo nešto više od 2 milijuna ljudi

Prema podacima koje je objavila katalonska vlada, na referendum je izašlo oko 2,26 milijuna birača. Od 2.262.424 glasačkih listića koji nisu bili zaplijenjeni, na 2.020.144 je zaokruženo ‘da’, 176.566 glasača je zaokružilo ‘ne’, 45.586 listića je bilo neispunjeno, a 20.129 nevažeće. U regiji je registrirano 5,3 milijuna građana s pravom glasa.

2. Ozlijeđene na stotine ljudi

U krvavim sukobima s policijom koja je djelovala po naredbi španjolske vlade i željela onemogućiti provođenje referenduma, ozlijeđeno je najmanje 844 ljudi, piše Guardian. Među njima su i 33 policajca. Dvije osobe su teže ozlijeđene. Najviše je ozlijeđenih u Barceloni, njih 294.

3. Katalonski parlament će odlučiti o odcjepljenju

Katalonski predsjednik Carles Puidgemont osudio je nasilje koje se dogodilo na ulicama Katalonije. “Na ovaj dan nade i patnje, građani Katalonije stekli su pravo na neovisnu državu u obliku republike”, kazao je u svom obraćanju. Najavio je kako će njegova vlada u sljedećih nekoliko dana poslati rezultate glasovanja u katalonski parlament kako bi mogli djelovati u skladu s propisima i rezultatima referenduma.

4. Španjolske vlasti ne priznaju referendum

Španjolske vlasti ne priznaju referendum, a premijer Mariano Rajoy u sinoćnjem je obraćanju rekao kako referendum nije održan. “Nikakav referendum nije održan danas u Kataloniji.

Brojni Katalonci bili su prevareni jer je referendum nelegalan i neustavan. Većina katalonskog naroda nije željela sudjelovati u ovome i o tome nema rasprave. Većina Katalonaca dokazala je da poštuje zakon”, kazao je Rajoy. Španjolski Ustavni sud već je ranije poništio zakon o referendumu donesen u katalonskom parlamentu, a izjašnjavanje na referendumu proglasio nezakonitim.

5. Vlada će se sastati s predstavnicima stranaka

Španjolska Vlada danas će se u Madridu sastati s predstavnicima svih stranka kako bi pokušali naći odgovor na političku krizu nastalu zbog nedjeljnog referenduma. No, sigurno je da će pregovori između dvije strane, španjolske vlade i katalonskih vlasti, koje čvrsto drže svoje pozicije, biti dosta teški. Njihov konačni ishod teško je prognozirati. Više o ovome možete pročitati u našoj analizi.

Inače, tri od četiri najveće stranke u španjolskom parlamentu, vladajuća Narodna stranka desnog centra, lijevi centar Španjolska socijalistička radnička stranka (PSOE) te stranka centra Građani, protive se referendumu.


Više o jučerašnjim događajima u Španjolskoj pročitajte OVDJE.