Kako je tajnovita Neda Pripuzu i ekipi sređivala ilegalni biznis: 'Izmišljala je rješenja i dozvole, zato su je i voljeli'

Ona sada, navodno, radi u tvrtki jednog od uhićenih

FOTO: PIXSELL

Uz zagrebačkog poduzetnika Zorana Pripuza, investitora nezakonitog kampa na Murteru, u akciji policije i Uskoka u četvrtak su, prema neslužbenim podacima, uhićene još tri osobe povezane s kampovima te bivša službenica Šibensko-kninske županije.

Slobodna Dalmacija navodi da je uhićen vlasnik još jednog ilegalnog kampa na Murteru Dario Filipi, bivši predsjednik Hrvatske udruge kampova Eduard Maržić te Boris Kulušić. Osim osoba povezanih s kampovima uhićena je bivša službenica odjela za gospodarstvo i turizam Šibensko-kninske županije Neda Livljanić.

Ona je navodno izdala rješenje za gradnju kampa i smještaja u domaćinstvu, no još nije poznato je li osumnjičena zauzvrat primila mito. Novinari 24sata su razgovarali s jednom osobom upućenom u rad bivše službenice Livljanić.

Prijavio ju je kolega?

“Neda je vrijedila kao osoba kojoj se trebalo obratiti i ona bi uvijek “izašla u susret” i pomogla. Zato su je i voljeli. Ona nije baš izlazila na teren, a izdavala je rješenja i dozvole“, kazao im je sugovornik.

“Ne znam je li zato uzimala novce, ali jedan kolega ju je prijavio još prije više od godinu dana. Ona je izmišljala rješenja iako u prostornim planovima ta zemljišta nisu bila za kampove, nego su bila ili priobalno područje ili poljoprivredno zemljište“, dodao je za 24sata.

Isti portal saznaje da je jedan od uhićenih, Eduard Maržić, prema neslužbenim informacijama, partner Nede Livljanić. Kada su ljetos izvještavali o Pripuzovom kampu saznali su da je rješenje za kamp izdano u vrijeme kada nije bilo uvjeta te dok su na parceli bili samo borovi.

Radi u Maržićevoj tvrtki?

Nazvali su Livljanić za izjavu. “Jesam potpisala, ali ne bih baš razgovarala o razlozima. Mislim, to je njegovo vlasništvo, ima vlasnički list i suglasnost općine“, rekla im je tada kratko. Nedugo potom je napustila službu.

Župan Šibensko-kninske županije Marko Jelić im je pak rekao da je to rješenje poništeno, jer se, koliko zna, stranka žalila Ministarstvu turizma. 24sata usto doznaju i da je Livljanić sada zaposlena u tvrtki Maržića koja se bavi nekretninama, sa sjedištem u Opatiji.

Otkriće Telegrama

Telegramov Andrej Dimitrijević je u ožujku ove godine pisao o ilegalnom kampu na Murteru iza kojeg stoji Dario Filipi. The View, kako je ime kampa, gostima je osam mjeseci nudio boravak u devet luksuznih, mobilnih mini vila s klima uređajima, kupaonicom te kuhinjom. Uz to, kamp je oglašavao da ima besplatni parking kao i da sve terase imaju pogled na more.

No ono što je ključno, kako smo tada doznali, Filipi u čijem su vlasništvu parcele na kojima se nalaze vile, uopće nije imao rješenje nadležnog ureda za kamp. To je, naime, bilo poljoprivredno zemljište na kojemu nije dozvoljena gradnja, a dio je i ekološki zaštićenog područja. Kamp je bio ilegalan na više razina, a svejedno je izgrađen i oglašavao se na Bookingu.

S upitima počeli 2022.

Nakon upita Telegrama nadležni upravni odjel sve je prijavio Državnom inspektoratu i javnoj ustanovi Priroda Šibensko-kninske županije. Za kamp je Telegram saznao u studenom 2022. godine, a s upitima smo počeli u prosincu 2022. Državni inspektorat nam je odgovorio kako su obišli lokaciju i zatvorili gradilište te donijeli rješenje o uklanjanju bespravno izgrađenih građevina.

Par dana kasnije smo dobili nove fotografije lokacije s kojih se vidjelo da Filipi nastavlja s gradnjom kampa, zbog čega smo se opet obratili Inspektoratu koji je opet izašao na teren i izdao rješenje o prvoj novčanoj kazni te podnio kaznenu prijavu.