Novi detalji velike akcije Uskoka i policije: uhićeni su Zoran Pripuz i investitor kojeg je razotkrio Telegram

Akcija je u tijeku na području policijskih uprava zagrebačke i šibensko kninske

Pet osoba uhićeno je u četvrtak na zagrebačkom i šibenskom području u akciji policije i Uskoka zbog sumnje u zlouporabu položaja i ovlasti, kako se neslužbeno doznaje, zbog bespravne gradnje. Kako je prema neslužbenim informacijama jutros javila Hina, uhićen je i Zoran Pripuz, investitor nezakonito izgrađenog kampa na otoku Murteru.

Čini se da se današnja uhićenja vrte oko izgradnje dva kampa na Murteru. Investitor u jedan kamp je Zoran Pripuz, a investitor u drugi je Dario Filipi, o čijem je kampu Telegram ranije pisao. Prema informacijama Slobodne Dalmacije, i on je uhićen.

Osim Hine i Jutarnji list neslužbeno javlja da je uhićen Pripuz. Uz njega je, dodaju, uhićena i Neda Livljanić, bivša službenica u Uredu za turizam. Njenu ulogu u ovom slučaju nisu definirali, ali je HRT još u rujnu pisao da je Pripuz dobio rješenje za sporni kamp na području gdje se graditi ne može. Izdala mu ga je jedna bivša djelatnica županijskog Odjela za obrtništvo i turizam.

Tko je još uhićen?

Slobodna Dalmacija neslužbeno doznaje da je akcijom uz Filipija obuhvaćen i Eduard Maržić koji je bio predsjednik Hrvatske udruge kampova. Dodaju kako je on i sam, prije 15-ak godina bio osumnjičen za protuzakonito izvlačenje novca.

Jedan od uhićenih je i Boris Kulušić, lokalni ugostitelj i poduzetnik koji se bavio kampovima. Prema neslužbenim informacijama Slobodne Dalmacije istražuje se mogućnost da je Neda Livljanić, bivša službenica Ureda za turizam, primila mito kako bi izdala nezakonito rješenje. Navodno su joj ga predali posrednici koji su povezani s poslovanjem kampova, a sve u ime investitora.

Otkriće Telegrama

Telegramov Andrej Dimitrijević je u ožujku ove godine pisao o ilegalnom kampu na Murteru iza kojeg stoji Dario Filipi. The View, kako je ime kampa, gostima je osam mjeseci nudio boravak u devet luksuznih, mobilnih mini vila s klima uređajima, kupaonicom te kuhinjom. Uz to, kamp je oglašavao da ima besplatni parking kao i da sve terase imaju pogled na more.

No ono što je ključno, kako smo tada doznali, Filipi u čijem su vlasništvu parcele na kojima se nalaze vile, uopće nije imao rješenje nadležnog ureda za kamp. To je, naime, bilo poljoprivredno zemljište na kojemu nije dozvoljena gradnja, a dio je i ekološki zaštićenog područja. Kamp je bio ilegalan na više razina, a svejedno je izgrađen i oglašavao se na Bookingu.

S upitima počeli 2022.

Nakon upita Telegrama nadležni upravni odjel sve je prijavio Državnom inspektoratu i javnoj ustanovi Priroda Šibensko-kninske županije. Za kamp je Telegram saznao u studenom 2022. godine a s upitima smo počeli u prosincu 2022. Državni inspektorat nam je odgovorio kako su obišli lokaciju i zatvorili gradilište te donijeli rješenje o uklanjanju bespravno izgrađenih građevina.

Par dana kasnije smo dobili nove fotografije lokacije s kojih se vidjelo da Filipi nastavlja s gradnjom kampa, zbog čega smo se opet obratili Inspektoratu koji je opet izašao na teren i izdao rješenje o prvoj novčanoj kazni te podnio kaznenu prijavu.