Nema dogovora oko britanskih zahtjeva za ostanak u EU, tvrdi Tusk

Predsjednik Europskog vijeća kaže da će razgovore nastaviti u iduća 24 sata

British Prime Minister David Cameron (R) greets European Council President Donald Tusk outside No 10 Downing Street in central London on January 31, 2016, ahead of their meeting.
Prime Minister David Cameron is to propose curbing the benefits European Union migrants can claim in negotiations with EU president Donald Tusk ahead of a referendum on whether Britain should leave the bloc. Under Cameron's proposal, an "emergency brake" to in-work benefits would come into force immediately after the referendum, due to be held by 2017.
 / AFP / Leon Neal
FOTO: AFP

Predsjednik Europskog vijeća Donald Tusk i britanski premijer David Cameron nisu se u nedjelju u Londonu uspjeli dogovoriti o britanskim zahtjevima za ostanak u EU-u, nego će razgovore nastaviti u iduća 24 sata.

O sastanku s Cameronom Tusk je izvijestio na svojem Twitteru. “Nema dogovora. Intenzivni razgovori nastavljaju se u iduća 24 sata”, napisao je.

“Ako postignemo napredak, prijedlog ću članicama EU-a iznijeti sutra (u ponedjeljak)”, dodao je Tusk.

Četiri zahtjeva

Prije večere s britanskim premijerom, Tusk je kazao da će iznijeti rješenja o četirima zahtjevima koje je formulirao Cameron prije referenduma na kojemu se Britanci trebaju izjasniti o ostanku ili izlasku zemlje iz EU-a Tusk je pritom istaknuo da neće biti kompromisa kada su posrijedi temeljne slobode. Britanski zahtjevi odnose se na konkurentnost, suverenitet, socijalnu sigurnost i upavljanje gospodarstvom.

Cameron je kazao da je postignut napredak u pregovorima nakon sastanka s predsjednikom Europske komisije Jean-Claudeom Junckerom u petak u Bruxellesu, no upozorio je da prijedlozi EU-a na njegove zahtjeve još uvijek nisu dovoljno dobri.

London je postavio četiri zahtjeva za ostanak Velike Britanije u zajednici dvadeset osam zemalja: ne diskriminirati zemlje nečlanice eurozone, staviti naglasak na konkurentnost, obnoviti suverenitet zemlje (primjerice, uvođenjem prava nacionalnih parlamenata na veto) i ograničiti useljavanje u Europu.

Cameron želi četverogodišnji moratorij

Cameron bi htio uvesti četverogodišnji moratorij prije svake isplate socijalne pomoći migrantima iz EU-a koji dolaze raditi u Veliku Britaniju, ali se taj zahtjev, ocijenjen diskriminirajućim, kosi sa slobodom kretanja robe i ljudi, jednim od temeljnih načela Unije.

Britanski premijer obećao je da će ponovno pregovarati o uvjetima britanskog ostanka u EU-u prije održavanja referenduma do kraja 2017.

Nagađa se da bi referendum mogao biti održani u lipnju ako Cameron postigne zadovoljavajuć dogovor na summitu s čelnicima EU-a 18. i 19. veljače, no izvor blizak britanskoj vladi kazao je da britanski premijer ne kani srljati u dogovor.