David Cameron uoči odlučujućeg summita u Bruxellesu poručio da će voditi bitku za Britaniju

Britanski premijer smatra da neće biti lako postići dogovor o njihovim uvjetima

Britain's Prime Minister David Cameron speaks to the press as he arrives for an EU summit meeting, at the European Union headquarters in Brussels, on February 18, 2016. EU leaders head into a make-or-break summit sharply divided over difficult compromises needed to avoid Britain becoming the first country to crash out of the bloc.  AFP PHOTO / THIERRY CHARLIER / AFP / THIERRY CHARLIER
FOTO: AFP

Britanski premijer David Cameron u četvrtak je, po dolasku na summit u Bruxelles, kazao kako očekuje da neće biti lako postići dogovor o britanskim uvjetima za ostanak u EU poručivši da će voditi “bitku za Britaniju”.

“Pred nama je danas i sutra važan posao i bit će teško. Vodit ću bitku za Britaniju. Ukoliko možemo postići dobar dogovor prihvatit ću ga ali neću prihvatiti dogovor koji ne zadovoljava naše potrebe”, kazao je Cameron po dolasku na summit.

“Mislim da je puno važnije da se sve dobro učini nego da se u brzini dogovori bilo šta. S dobrom voljom, s napornim radom možemo postići bolji dogovor za Britaniju”, dodao je.

Juncker prilično siguran u dogovor

Prije Cameronova dolaska u Bruxelles predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker na konferenciji za novinare kazao je kako je “prilično siguran” da će se na summitu EU-a u četvrtak i petak postići dogovor koji će omogućiti ostanak Velike Britanije u Europskoj uniji. Dodao je da je preostalo riješiti još neka pitanja, među njima i pitanje ograničavanja socijalnih prava za radnike iz drugih zemalja članica koji rade u Velikoj Britaniji.

Britansko pitanje glavna je tema summita EU-a koji počinje danas popodne. Britanski konzervativni premijer Cameron obećao je početkom 2013. svojim građanima da će, ako pobijedi na parlamentarnim izborima 2015., organizirati referendum do kraja 2017. o ostanku ili izlasku Velike Britanije iz EU-a.

British Prime Minister David Cameron (L) speaks with European Commission president-elect Jean-Claude Juncker during an EU summit at the EU headquarters in Brussels on August 30, 2014. European leaders are set to fill two of the top jobs in Brussels, with Polish premier and Kremlin critic Donald Tusk favourite to become EU president amid deepening tensions with Russia. AFP PHOTO/JOHN THYS
Britanski premijer David Cameron i predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker AFP/AFP

Prije toga, rekao je da će pokušati postići dogovor o reformama koje bi zadovoljile britanske zahtjeve i koje bi omogućile njezin ostanak u Uniji. Postigne li zadovoljavajuć dogovor, referendum bi se mogao održati već u lipnju ove godine. Temelj za raspravu o britanskom pitanju bit će prijedlog dogovora što ga je početkom ovoga mjeseca objavio predsjednik Europskog vijeća Donald Tusk.

Tusk kaže da nema jamstva

Tusk je u srijedu izjavio da nema “nikakvog jamstva” da će na summitu europskih čelnika doći do dogovora između EU-a i Londona oko zahtjeva britanske vlade kako bi se izbjegao “Brexit”, izlazak Velike Britanije iz članstva EU-a, usprkos rastućem optimizmu da je sporazum na vidiku.

“Nakon konzultacija u posljednjih nekoliko sati, moram iskreno reći: još uvijek nema jamstva da ćemo postići sporazum. Razilazimo se u nekim političkim pitanjima i potpuno sam svjestan da će biti teško premostiti ih. Stoga vas sve pozivam da ostanete konstruktivni”, napisao je Tusk u pismu čelnicima Unije koji će pokušati postići dogovor s Londonom.

Cameron dobio podršku Merkel

Njemačka kancelarka Angela Merkel u srijedu je podržala zahtjeve za reforme britanskog premijera Davida Camerona uoči odlučujućeg europskog summita glede ostanka ili odlaska Velike Britanije iz EU.

“Kao i David Cameron, smatram da je potrebno da mi u sklopu EU učinimo više u pogledu konkurentnosti, transparentnosti i birokracije”, naglasila je Merkel pred zastupnicima u Bundestagu.

German Chancellor Angela Merkel (2ndR) speak with Austria's Chancellor Werner Faymann (R) as European Commission president Jean-Claude Juncker (L) and European council president Donald Tusk (2ndL) look on as part of the final European Union (EU) summit of the year at the European Council in Brussels on December 17, 2015. EU leaders will discuss British Prime Minister David Cameron's controversial reform demands as well as plans for a new European border force to deal with the migration crisis. / AFP / BELGA / Danny Gys
Summit u Bruxellesu AFP

“Ne radi sa se samo o interesima Britanaca, dapače, brojne točke su opravdane i razumljive” čak i u pogledu spornih ograničenja socijalnih davanja za unutareuropske migrante”, inzistirala je.

“Očito je da svaka zemlja članica mora moći štititi svoj socijalni sustav”, ocijenila je kancelarka, ponovivši Cameronov argument za traženje rezova u socijalnim davanjima.

Sporna točka

Prema prijedlozima na kojima se radilo mjesecima, nacionalni parlamenti imat će veće ovlasti u donošenju europskih zakona. Predlaže se da 55 posto od 28 nacionalnih parlamenta, njih 16 može zaustaviti ili promijeniti zakone u postupku donošenja. Prijedlog uključuje i odredbe za ograničenje socijalnih naknada radnicima iz drugih članica EU-a u slučaju preopterećenosti socijalnog sustava zemlje članice, što je jedan od najtežih britanskih zahtjeva jer zadire u slobodu kretanja osoba, jedno od temeljnih načela EU-a, koje prema Tusku, ovim prijedlogom nije prekršeno.

Jedna od najspornijih točaka je pitanje doplataka za djecu radnika iz drugih država članica, koji ne žive s roditeljima u Britaniji, za koje se predlaže da se naknade za njih indeksiraju prema socijalnim pravima u njihovoj zemlji. To znači da, primjerice poljski radnik čija su djeca s njim u Britaniji dobiva više od svog kolege na istom radnom i istim brojem djece, ali koja žive u Poljskoj.