Nitko ne zna koliko će daleko ići istraga o korupciji u vrhu Fife, a ovo je 6 stvari koje bi se mogle dogoditi

Američka državna tužiteljica najavljuje kako je ovo tek početak

FIFA president Sepp Blatter gives a press conference on November 22, 2013 in Rome after a meeting with Pope Francis at the Vatican. Sponsors piled pressure on FIFA leader Sepp Blatter to clean up world football as two major corruption scandals overshadowed the start of a congress on May 28, 2015 which he will seek a new term. AFP PHOTO / ANDREAS SOLARO
FOTO: AFP/AFP

Velika policijska akcija u Zürichu, u kojoj je uhićeno nekoliko dužnosnika FIFA-e mogla bi biti tek vrh sante leda, odnosno početak daljnjih istraga, piše Vox. Nakon uhićenja sedam visokih dužnosnika FIFA-e u luksuznom švicarskom hotelu, nitko ne zna koliko će daleko ova istraga ići. Umjesto na izbornoj skupštini FIFA-e, dužnosnici su, uz optužnicu za korupciju, iznudu, pranje novca, prijevare i zavjeru završili u zatvoru. U nastavku vam donosimo šest važnih stvari vezane uz ovu istragu.

1. Hoće li predsjednik FIFA-e Sepp Blatter biti optužen?

Mnogi sportski analitičari, mediji i obični ljubitelji sporta pozdravili su ovu akciju, ali su se našli pomalo razočaranim što nije uhićen i sam predsjednik FIFA-e Sepp Blatter. No, to ne znači da Blatter neće biti uhićen, američka državna odvjetnica rekla je kako su ova uhićenja “samo početak” i kako su dio mnogo većih globalnih napora protiv korupcije u FIFA-i. Sam Blatter, koji će u petak tražiti reizbor na mjesto čelnog čovjeka FIFA-e, kaže kako on nije odgovoran za ovaj korupcijski skandal. Premda ga mnogi drže odgovornim, nije mogao “svo vrijeme kontrolirati sve”, kaže Blatter.

2. Slijedi li optužnica i protiv visokih dužnosnika?

Strategija na koju su se odlučili tužioci sasvim je uobičajena. Umjesto da odmah krenu ravno na najviše dužnosnike, optužnica se fokusira na mreže koruptivnog djelovanja. Optužnica tereti i neke rukovidtelje marketinga izvan FIFA-e koji su nudili mito, kao i FIFA-ine dužnosnike koji su taj novac prihvatile. Ovakva pristup omogućava istražiteljima da postupno razviju slučaj protiv visokih dužnosnika na temelju informacija koje dobiju od njihovih podređenih.

3. Na čemu se bazira ovaj slučaj?

Chuck Blazer, svjedok pokajnik
Chuck Blazer, svjedok pokajnik AFP/AFP

Bivši član Izvršnog odbora FIFA-e Chuck Blazer, suočen s teškim optužbama odlučio je postati svjedok pokajnik. Blazer, nekadašnji tajnik najvišeg nogometnog izvršnog tijela za Sjevernu i Srednju Ameriku, te Karibe CONCACAF. Poznat je i pod nadimkom “Gospodin 10 posto” zbog nevjerojatnog ugovora koji mu je omogućio da dobiva 10 posto od svakog novčića kojeg CONCACAF uprihodi.

Drugi ključni svjedok je Jose Hawilla, vlasnik i osnivač Traffic grupe, konglomerata za sportski marketing sa sjedištem u Brazilu. Hawilla je, baš kao i Blazer, priznao krivnju, a mediji pišu da se nagodio s istražiteljima i postao jedan od ključnih svjedoka optužbe.

4. Istraga oko domaćinstva Svjetskog prvenstva u Rusiji i Kataru

Ruski predsjednik Putin i Blatter u Sočiju
Ruski predsjednik Putin i Blatter u Sočiju AFP/AFP

Da ovo nije kraj korupcijskog skandala, potvrdila je i Švicarska koja je objavila kako provodi paralelnu istragu koja će se fokusirati na način na koji je Rusija 2018., odnosno Katar 2022. dobili domaćinstvo svjetskog prvenstva. Sumnja se da su i ova domaćinstva dobivena na nezakonit način. Svjetsko prvenstvo u Kataru, već je koštalo živote mnoge migrantske radnike koji sudjeluju na izgradnji infrastrukture. Iz Rusije stižu signali kako bi eventualna istraga protiv domaćinstva prvenstva 2018. bila politički montirana. U svakom slučaju, bit će zanimljivo pratiti hoće li se i u kojoj mjeri istraga razvijati u ovom smjeru.

5. Mito je išlo preko posrednika

Najveći dio ovih optužnica odnosi se na televizijska, marketinška prava, licence, prava ulaznica i domaćinstva raznih natjecanja. FIFA te ugovore i sponzorstva nije dodjeljivala direktno, nego se ono prodavalo preko sportskim marketinških tvrtki, koje su onda te usluge preprodavali televizijskim i radio postajama i ostalim kompanijama, pritom ostvarujući ogromne profite. Prema optužnici FIFA-ini dužnosnici svoju su ulogu tretirali poput naplatnih kućica, piše Vox, pa su tako od poslova uzimali postotak za sebe.

Hawillina je marketinška agencija primjerice platila milijune dolara mita između 1991. i 2011. FIFA-inim dužnosnicima kako bi osigurala marketinška prava za turnire poput Copa Americe.

6. Nogomet ipak nije tako nebitan u SAD-u

https://twitter.com/BBCSporf/status/603574209974030336

Pomalo je ironično da su ovaj slučaj počeli upravo američki istražitelji, uzmemo li u obzir američku poslovičnu nezainteresiranost za nogomet. Nogomet je globalno najpopularniji sport, a u SAD-u po popularnosti ne može niti blizu američkom nogometu, košarci, bejzbolu i hokeju. No, dijelovi optužnice odnose se na “kršenje centralnog američkog financijskog sustava”, što je način na koji su se američki tužitelji proglasili nadležnim za ovaj slučaj. Jedan od ključnih ljudi ovog korupcijskog skandala, Blazer, američki je državljanin. Ostaje za vidjeti što će on sve otkriti istražiteljima, te u kojem će smjeru krenuti ova istraga.