Otkrivamo: Vladi propala prodaja milijunskog zemljišta sumnjivoj firmi bez prihoda. Sada imaju novi manevar za 4 puta veći iznos

Zemljište je 2019. prodano sumnjivom biznismenu, prodaja je blokirana, a Vlada ga sada želi darovati Slavonskom Brodu za 4 puta veći iznos

Ili je tadašnje ministarstvo Gorana Marića izašlo s više nego bagatelnom procjenom ili je sadašnje ministarstvo Banka Bačića prenapuhalo vrijednost zemljišta u Brodskoj Varoši. Prvo bi, naravno, značilo da je riječ o pogodovanju, a drugo da se država želi pokazati velikodušnijom nego što jest

Na jednoj od sljedećih sjednica Vlade trebala bi biti donesena odluka o darivanju državnog zemljišta Slavonskom Brodu, nekih 85,6 hektara koji tom gradu očajnički treba za gradnju gospodarske zone. Taj događaj neće proći bez pompe; premijer Andreje Plenković svakako će i tu prigodu iskoristiti kao dokaz koliko njegova Vlada, eto i tim primjerom, pokazuje skrb o Slavoniji, jednim od prioriteta njegova politike iskazane u glasovitom Projektu Slavonija, Baranja i zapadni Srijem.

Problem je, međutim, zašto to zemljište, od vitalnog značenja za Grad Slavonski Brod, još nije u njegovu vlasništvu kada postoje ozbiljni zainteresirani investitori koji bi ondje željeli razviti poslove i na taj način potaknuti lokalno gospodarstvo, te otvoriti nova radna mjesta. Dva su razloga i jedan uzrok: ministarstvo Branka Bačića naručilo je procjenu tržišne vrijednosti te nekretnina i bilo je u postupku rješavanja imovinsko-pravnih odnosa.

A uzrok je zanimljiv: isto to zemljište, nešto manje od 90 hektara, u Brodskoj Varoši nadomak Slavonskog Broda, Vlada Andreja Plenkovića, odlukom od 4. srpnja 2019. – dakle prije samo četiri godine – prodala je za tadašnjih 36,5 milijuna kuna (oko 4,8 milijuna eura) tvrtki Marsonia Glas u vlasništvu poduzetnika Dragana Marića. On je na tom zemljištu kanio izgraditi tvornicu stakla i uložiti fantastičnih 325 milijuna eura te najavio kako će gradnja te gigantske tvornice početi već u veljači, najkasnije ožujku 2020.

Dva prezimenjaka

U priličnoj euforiji koja je tada vladala u danas nepostojećem Ministarstvu državne imovine. a na čijem je čelu bio Goran Marić – jer eto kreće golema investicija, jedna od najvećih u Hrvatskoj – Telegram je upozorio na zanimljivu činjenicu. Tvrtka Marsonia Glas kojem država prodaje zemljište vrijedno tadašnjih 36,5 milijuna kuna, godinu dana prije toga, 2018. imala je ukupni prihod od, danas preračunato, 1576 eura, dakle tek nešto više od današnje prosječne mjesečne plaće.

Ali to nije bila jedina zanimljivost. Dva prezimenjaka, poduzetnika Dragana Marića i tadašnjeg ministra Gorana Marića, osim istog prezimena, vezale su još dvije zanimljive spone: mjesto rođenja i nogomet.

Obojica su naime rođena u Grudama u Bosni i Hercegovini, a što se nogometa tiče ministar Marić bio je nekadašnji prvoligaški nogometni sudac, a poduzetnik Marić bivši menadžer reprezentativca Ivice Olića i dugogodišnji predsjednik lokalnog kluba Marsonija iz Slavonskog Broda. A poznato je da zemljačke, prijateljske i nogometne veze u Hrvatskoj glatko rješavaju sve probleme i čine čuda.

Vlada povukla odluku

Svakom normalnom, dakle, već te 2019. kada Vlada Andreja Plenkovića, na prijedlog ministra Gorana Marića, donosi odluku o prodaji zemljišta vrijednog gotovo pet milija eura tvrtki koja godinu dana prije toga ima ukupni promet od 1500 eura, moralo je biti jasno da tu nešto duboko nije u redu.

Hrvatska Vlada sredinom prosinca 2019. odluku od 4. srpnja kojom je prodala državno zemljište tvrtki Marsonia Glas, stavila je izvan snage. Razlog: Općinsko državno odvjetništvo u Slavonskom Brodu dalo je negativno mišljenje o toj transakciji.

Naravno, Marsonia glas nije kupila to zemljište, vodili su se nekakvi sudski postupci, ili kako su to eufemistički nazvali, rješavali su se imovinsko-pravni odnosi. Pa je sada Vlada – jer izbori su blizu – odlučila to zemljište, ranije prodano za nesuđenu megatvornicu stakla – pokloniti Gradu Slavonskom Brodu.

Bagatela ili prenapuhano

Ali sada stvari stoje malo drugačije. Zemljište koje je po procjeni tadašnjeg ministarstva Gorana Marića vrijedilo 36,5 milijuna kuna, odnosno oko 4,8 milijuna eura, danas Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine procjenjuje na 21 milijun eura. Dakle, za samo četiri godine vrijednost istog zemljišta porasla je za fantastičnih 16 milijuna eura, ili više nego četverostruko.

Ni sada, kao ni one 2019. kada je Vlada prodala zemljište vrijedno 4,8 milijuna kuna tvrtki s godišnjim prihodom od oko 1500 eura, ne treba biti osobito pametan pa shvatiti kako tu nešto duboko nje u redu.

Ili je tadašnje ministarstvo Gorana Marića izašlo s više nego bagatelnom procjenom ili je sadašnje ministarstvo Banka Bačića prenapuhalo vrijednost zemljišta u Brodskoj Varoši. Prvo bi, naravno, značilo da je riječ o pogodovanju, a drugo da se država želi pokazati velikodušnijom nego što jest. A vrlo vjerojatno, u igri su obje mogućnosti.

Darivanje zemljišta

Darovita država, dakle, kani Gradu Slavonskom Brodu pokloniti zemljište vrijedno čak 21 milijun eura, ali zauzvrat traži da se taj grad odrekne svih potraživanja prema državi u istom iznosu. Dakle, sve što država eventualno duguje tom gradu, ‘prebilo’ bi se darivanjem zemljišta. Gradonačelnik Slavonskog Broda Mirko Duspara bio je dakle prisiljen, uz hrpu drugih papira, potpisati i izjavu o odricanju potraživanja prema državi, kako bi mu ista ta država benevolentno ustupila 90-ak hektara zemlje za izgradnju Gospodarske proizvodno-poslovne zone Zapad.

Usput, valja reći kako je godinu dana prije nego što je to učinila država, Grad Slavonski Brod također (2022.) tražio procjenu vrijednosti tog zemljišta i vještak kojeg su angažirali izračunao je kako ono vrijedi 8,45 milijuna eura, Ali, kada Vlada bude obznanila poklanjanje zemljišta, zvučat će naravno, puno ljepše da mu je vrijednost 21 milijun eura, a ne 8,45.

A onih, s bagatelnih 4,8 milijuna eura, za koliko je to zemljište država prodavala 2019. prezimenjaku i nogometnom kolegi tadašnjeg ministra Gorana Marića, dakako, neće se spominjati. To se već, dakako odavno zaboravilo, i zanimljive činjenice o tadašnjoj spektakularnoj transakciji, jedno je još moguće pronaći u arhivi Telegramovih tekstova.

Gradnja tvornice

U vrijeme kada je Vlada prvi put rješavala sudbinu zemljišta u Brodskoj Varoši, Grad Slavonki Brod ozbiljno je pregovarao s njemačkim gigantom Volkswagen koji je negdje u istočnoj Europi želio sagraditi svoje nove pogone. Naravno, priča je propala jer Slavonski Brod nije bio u posjedu zemljišta na kojem bi njemački automobilski koncern mogao graditi tvornicu.

Te, 2019. kada je Vlada zemljište prodala Draganu Mariću Telegram je zanimalo kako će njegova tvrtka sa smiješnim godišnjim prihodom od 1.500 eura smoći 35,5 milijuna kuna da bi kupila 85,6 hektara zemljišta. Rekao je kako još nije vrijeme da s tim izlazi u javnost, ali je ipak natuknuo da je jedan od investitora njemačka tvrtka Horn Glass Industries iz Plößberga i dodao da su njemački investitori platili i jamčevinu u iznosu od 1,8 milijuna tadašnjih kuna, te da je to učinjeno putem njegove tvrtke Marsonia Glas.

Afera Krš-Pađene

Dragana Marića zbog osebujnog načina poslovanja prisluškivao je USKOK vezano uz aferu vjetroparka Krš-Pađene u koju je bila upletena tadašnja državna tajnica u Ministarstvu uprave Josipa Rimac (danas Pleslić). Iz USKOK-ovih transkripata koji su objavljeni, 29. listopada 2019. Dragan Marić žalio se kako mu je Telegram pokvario posao.

”Sad baš ono, ako me slušaju pozdravljam ih znaš, utjerat ću u Republiku Srpsku sad tvornicu pa neka gledaju dimnjak iz Slavonskog Broda, znaš, neće me zaustaviti da se j…, neće me zaustaviti…. ponašaju se kao hohštapleri razumiješ, sad ćemo vidjeti tko će koga j…., kad je veći Hrvat Drago Hedl i takvi, Jerko Zovak [tada glavni urednik portala SB+, koji je prenio Telegramov tekst] i takvi klošari razumiješ”, rekao je svom sugovorniku što je zabilježeno na tajnoj snimci.

Briga i skrb premijera

Za cijelu tu neobičnu priču o državnom zemljištu od 86,5 hektara zanimljiv je ne samo podatak o kretanju njegove cijene, već prije svega to da je Grad Slavonski Brod još u siječnju 2012., a potom i u travnju iste godine, tadašnjoj Agenciji za upravljanje državnom imovinom, poslao zahtjev za darivanjem tog zemljišta, no nikakav odgovor nisu dobili.

A onda je, kako bi se udovoljilo tada moćnom HDZ-ovcu Goranu Mariću, za njegove potrebe izmišljeno ministarstvo kako bi došao u Plenkovićevu Vladu – danas nepostojeće Ministarstvo državne imovine – pa je on, Goran Marić, po nogometno-zemljačko-prijateljskoj liniji, počeo rješavati sudbinu tog zemljišta.

Koje bi, napokon, nakon više od desetljeća, trebalo pripasti Gradu Slavonskom Brodu što će se vjerojatno dogoditi, ove ili sljedeće godine i predstaviti kao novo iskazivanje brige Vlade Andreja Plenkovića za napaćenu i zapuštenu Slavoniju.