Ovo dosad nismo vidjeli: pronašli smo profesoricu koja je prodekanica na dva konkurentska faksa. Sveučilišni insajder: 'Pa to je nečuveno'

Iz Ministarstva znanosti otvaraju pitanje sukoba interesa, a iskusan bivši ministar komentira: "Nikad u životu ništa slično nisam čuo"

Profesori koji predaju na više fakulteta ili sveučilišta pa tako zarađuju dodatne honorare u ovdašnjem visokom školstvu više i nisu neka novost. Taj je koncept poznat kao torbarenje. Svojevrsna kreativna novina, međutim, oni su profesori koji istovremeno obnašaju odgovorne upravljačke dužnosti na dva fakulteta istovremeno. Takav primjer pronašli smo u Splitu, odnosno Mostaru.

Profesorica Katarina Vukojević sa splitskog Medicinskog fakulteta istovremeno je profesorica i na mostarskom Medicinskom fakultetu, no pored toga na obje je institucije i prodekanica. Prodekani su inače desne ruke dekana, fakultetski resorni ministri koji dekanu pomažu u radu. Iz Ministarstva znanosti na ovu temu potežu pitanje sukoba interesa, a dugogodišnji obrazovni insajderi u čudu govore kako za sličan slučaj nikada nisu čuli.

Zaposlena u Splitu

Profesorica Vukojević je na Medicini u Mostaru prodekanica za međunarodnu suradnju, dok na splitskoj Medicini ima i nešto širi portfelj; prodekanica je za znanost, poslijediplomske studije i međunarodnu suradnju. Profesorica na naš upit o obavezama, radu i žongliranju s dvije istovremene prodekanske dužnosti nije odgovorila.

No iz uprave Medicinskog fakulteta u Splitu precizirali su nam kako je ona kod njih, na položaju prodekanice, zaposlena u punom radnom vremenu, i to na temelju ugovora o radu. Za pitanja oko njenog radno-pravnog statusa na Medicinskom fakultetu u Mostaru, uputili su nas da se javimo tamošnjoj upravi jer se, poručili su, “radi o drugoj državi te različitoj zakonskoj regulativi glede odnosa i zapošljavanja”.

Ugovor s Mostarom

Iz tajništva mostarske Medicine kazali su nam pak kako profesorica Vukojević te ostali prodekani fakulteta uopće nisu njihovi zaposlenici, već s fakultetom imaju ugovorne odnose. Kažu kako svi fakulteti iz područja biomedicine i zdravstva na Sveučilištu u Mostaru – zbog specifičnosti tih područja – “imaju izabrane prodekane koji nemaju radno-pravni status na svojim fakultetima, nego imaju ugovorne odnose s fakultetima”.

Nastavljaju o angažmanu nastavnika iz Republike Hrvatske na Sveučilištu u Mostaru; to je, kažu, uređeno Sporazumom Vlade RH i mostarskog sveučilišta. Ističu kako hrvatski nastavnici koji kod njih predaju imaju odobrenja svojih matičnih znanstveno-nastavnih vijeća te da, tim tragom, sudjeluju u izvedbi i realizaciji nastave na Medicinskom fakultetu u Mostaru.

Dekanima bi prestao mandat

Dobar poznavatelj ovdašnjih visokoškolskih (ne)prilika, ujedno dugogodišnji profesor zagrebačkog Prirodoslovno-matematičkog fakulteta i nekadašnji ministar znanosti Hrvoje Kraljević, ostao je u čudu kada smo mu prezentirali priču o profesorici s dvostrukom prodekanskom dužnosti. “Potpuno mi je nevjerojatno ovo što mi govorite. Nikad u životu ništa slično nisam čuo”, kaže. Jasno mu je, dodaje, da profesori povremeno predaju na drugim fakultetima.

“Ali upravo je smiješno da bi netko istovremeno na dva mjesta obavljao nekakvu upravljačku dužnost”, smatra Kraljević. Oko ove specifične priče obratili smo se i Ministarstvu znanosti i obrazovanja. Pitali smo je li u okvirima hrvatskog visokog školstva uopće moguće da profesori, ujedno i prodekani fakulteta, istovremeno obnašaju dužnost prodekana na fakultetu u susjednoj zemlji.

Iz Ministarstva su nam pojasnili da za prodekane ne vrijedi istovjetna zabrana kao za dekane. Naime, po Zakonu o visokom obrazovanju, ako dekan tijekom svog mandata zasnuje radni odnos s nekim drugim fakultetom van svog sveučilišta, automatski mu prestaje dekanski mandat. Ova odredba, dakle, ne odnosi se i na prodekane.

Dodatan rad do 8 sati

Pitanje radnopravnog statusa prodekanice, pojašnjavaju dalje iz Ministarstva, ovisi o ugovorenom (ne)punom radnom vremenu. Preciziraju; ako je osoba zaposlena na radnom mjestu redovitog profesora i istovremeno na tzv. položajnom radnom mjestu prodekana na puno radno vrijeme, “onda rad za drugog poslodavca može biti dodatni rad”.

Takva vrsta rada, dodaju, ne smije prelaziti osam radnih sati tjedno. Kako je profesorica Vukojević redovita profesorica, zaposlena u Splitu na položaju prodekanice u punom radnom vremenu, situacija koju opisuje Ministarstvo u praksi bi se trebala odnositi na nju.

Drugim riječima, prema hrvatskom zakonodavstvu, kod drugog poslodavca može biti zaposlena do osam radnih sati tjedno. Na temelju, dakle, evidentno nepunog radnog vremena na drugoj instituciji u drugoj državi, profesorica je tamo i prodekanica.

Sfera sukoba interesa

U opširnom odgovoru, iz Ministarstva otvaraju i pitanje sukoba interesa u ovakvoj situaciji. Vjeruju, kažu, kako je možebitan sukob interesa propisan aktima matičnog fakulteta i sveučilišta, ali i etičkim normama sveučilišta. To je, ističu, stvar autonomije sveučilišta i akademske samouprave.

Sa splitskog Medicinskog fakulteta, odgovarajući na naš upit, nisu spominjali mogućnost bilo kakvog možebitnog sukoba interesa. Za pitanja o dvostrukom prodekanstvu njihove prodekanice, ne ističući da je bilo što sporno ili da se to njih uopće tiče, samo su nas uputili na mostarsku Medicinu.

Prodekani fakulteta, kako to predviđaju ovdašnji propisi, pomažu dekanu u radu. U praksi to znači intenzivan rad u upravi fakulteta za što su prodekani, kao i dekani, financijski dodatno honorirani. Preuzimanjem dužnosti u upravi fakulteta, obračunava im se značajno viši koeficijent za izračun plaće.