PBF morao platiti 100.000 kuna odvjetniku koji je pravdao posrnulu dekanicu i njezino trošenje

Odvjetnik Vujasin, u ime PBF-a, podnio je i tužbu protiv Telegramove glavne urednice

Nakon dovršenog kriminalističkog istraživanja na Prehrambeno-biotehnološkom fakultetu, došli smo do zapisnika sjednice Fakultetskog vijeća iz kojeg je vidljivo kako je PBF nedavno morao platiti oko 100.000 kuna Zoranu Vujasinu, odvjetniku kojeg je angažirala bivša dekanica Jadranka Frece nakon Telegramovih otkrića o njenom suspektnom trošenju.

Privremenu dekanicu Branku Levaj, koja je upravu preuzela nakon odlaska Jadranke Frece, upitali smo za koje je to točno odvjetničke usluge Fakultet morao platiti tako visok iznos i u kojem su razdoblju navedeni poslovi izvršeni. Upit smo poslali u petak 13. listopada poslijepodne, no do zaključenja teksta četiri dana kasnije nismo zaprimili odgovor.

Odvjetnik je prijetio i vrijeđao

Odvjetnik Vujasin istaknuo se osebujnim dopisima Telegramovoj redakciji u kojima je srčano branio dekanicu, a našu redakciju prozivao za “nezakonita” i “maltretirajuća” pitanja. Prijetio nam je tužbama, ako nastavimo slati upite o poslovanju PBF-a, vrijeđao i otvoreno najavljivao kako neće dostaviti podatke o trošenju javnog novca.

Zbog njegovih uvreda, optužbi i prijetnji, Telegram se obratio predsjedniku Hrvatskog novinarskog društva Hrvoju Zovku koji je javno apelirao na rektora Sveučilišta u Zagrebu, Stjepana Lakušića. “Umjesto da sama odgovori na pitanja, gospođa Frece koju plaćaju svi građani, unajmljuje odvjetnika koji komunicira na uvredljiv i prijeteći način”, napisao je predsjednik HND-a, poručujući rektoru kako je navedena situacija sramotna za cijelo Sveučilište. Odvjetnik Vujasin je, pak, odgovorio napadom na Zovka i HND.

Početkom ove godine, nakon objave velikog istraživačkog serijala, odvjetnik Vujasin u ime PBF-a podnio je i tužbu protiv Telegramove glavne urednice zbog “naknade štete i ispravka informacije”.

Osporili manji dio iznosa

Prehrambeno-biotehnološki fakultet je tek nedavno, nakon odlaska Jadranke Frece s funkcije dekanice, od odvjetnika Vujasina zaprimio račun u iznosu od približno 100.000 kuna. Nakon što su pojedine stavke iz računa dodatno provjerene, stoji u zapisniku Vijeća, Fakultet je uspio osporiti iznos od oko 1200 eura, a ostatak su morali platiti. “Od bivše dekanice (op.a. Frece) dobivena je informacija da su sve radnje naložene i od strane odvjetničkog društva izvršene”, navodi se u zapisniku.

U jednom od teško prohodnih odgovora Telegramu, odvjetnik Vujasin je kazao kako je njegovo odvjetničko društvo angažirano “za sve oblike pravne pomoći i predmeta koje zatrebaju PBF-u”. Temelj njegova angažmana, precizirao je, svodio se na zastupanje PBF-a kao “oštećenika u kaznenopravnim predmetima”. Bio je angažiran, kako nam je rekao, “i u svim drugim predmetima potrebe savjetovanja PBF-a”.

‘Funkciju obavlja zakonito i savjesno’

Kako je Frece s Telegramom komunicirala isključivo preko odvjetnika Vujasina, pokušali smo doznati plaća li mu javni fakultet i sastavljanje odgovora u ime dekanice. Pojasnio nam je kako ga je Frece za to angažirala kao privatna osoba iako, dodao je, “odista nalazimo da nema razloga zbog čega, u obavljanju svoje funkcije koju obavlja predano, savjesno, časno i zakonito, bez obzira na Vaše insinuacije, u zaštiti od istih ne bi trošak trebao snositi njezin poslodavac, PBF”.

Odvjetnik Vujasin u opsežnoj i teško prohodnoj prepisci s Telegramom najviše se ipak proslavio tvrdnjom kako Chanel – koji je dekanica često kupovala na službenu karticu – uopće nije luksuzan brend. “Šteta je što novinarka ne zna da Chanelovi parfemi spadaju u nešto što bismo mogli nazvati konfekcijom”, objašnjavao nam je pa upitao što je točno dekanica trebala poklanjati, “parfeme koji su robne marke nekih lanaca parfumerija i koji koštaju do stotinjak kuna?”. Poteze dekanice, koje je sporila i proračunska inspekcija Ministarstva financija, neumorno je branio.