Dekanica PBF-a iz osvete, i uz pomoć privatne detektivke, dala otkaz tajniku. Sad to fakultet mora platiti

Niko Radović suprotstavio se aferičnoj dekanici Jadranki Frece pa mu je dala otkaz. Sada se, nakon sudske nagodbe nove uprave, vraća na posao

Još jedna priča oko bivše rastrošne dekanice Prehrambeno-biotehnološkog fakulteta u Zagrebu, Jadranke Frece, dobiva svoj epilog. Nakon što je policija zaključila kriminalističko istraživanje te njezin slučaj proslijedila DORH-u, Telegram sada doznaje kako PBF vraća na posao Niku Radovića, glavnog tajnika fakulteta kojem je Frece dala otkaz. Učinila je to, među ostalim, i zbog njegovog službenog odgovora Telegramu o vrtoglavim dodacima na plaću koje si je isplaćivala. Sam otkaz Radoviću bio je nezapamćen za akademsku zajednicu.

Uručila mu ga je detektivka iz privatne detektivske agencije koju je Frece za tu svrhu angažirala. Otpušteni glavni tajnik svoj je otkaz osporavao pred sudom kao nezakonit, a ovaj četvrtak je u tom postupku sklopljena sudska nagodba između Radovića i nove, trenutne uprave PBF-a. Prema njoj, Radović se vraća na posao, a PBF će mu morati isplatiti sve plaće za period u kojem od otkaza nije radio na faksu. Drugim riječima, fakultet sada osjeća i vrlo opipljive financijske posljedice prijepornih poteza bivše dekanice.

Otkaz u turbulentno vrijeme

Niko Radović otkaz je, kako nam je tada sam potvrdio, dobio 13. veljače ove godine, u vrijeme ponajvećih turbulencija na PBF-u pod vodstvom dekanice Frece; prikupljeni su potpisi za glasanje o njenoj smjeni, Telegram je i dalje istraživao dubiozno poslovanje i slao joj brojne upite na koje nam je odgovarao osebujan odvjetnik Zoran Vujasin. Na jedan od upita otvoreno nam je poručio da nam neće dostaviti tražene podatke o dodacima na plaće koje si je Frece isplaćivala.

Zato smo te podatke zatražili zakonskim putem, pozivajući se na Zakon o pravu na pristup informacijama. Kao fakultetski službenik za informiranje, glavni tajnik Radović dostavio nam je tražene podatke iz kojih smo doznali da si je Frece isplatila 433 tisuće kuna dodataka na plaću. Dostava tih podataka, kako nam je kazao Radović, bila je jedna od stvari koja mu se stavljala na teret za otkaz.

Dekanica platila detektive

Od odvjetnika Vujasina tih smo dana doznali i kako je Radović osporavao da Frece s njim potpiše novi ugovor za odvjetničke usluge. Taj je ugovor ipak potpisan pa je faks nedavno morao isplatiti oko 100.000 nekadašnjih kuna odvjetniku za radnje koje je obavljao u posljednjim aferičnim mjesecima mandata Frece. Vujasin je, inače, zdušno branio posrnulu dekanicu i njezino trošenje.

Kada je dobio otkaz, Radović se u odgovoru za Telegram osvrnuo na posve nadrealnu situaciju za jedno sveučilište – da mu je otkaz uručila detektivka iz privatne detektivske agencije koju je angažirala Frece. “Činjenica da mi je na radnom mjestu, za vrijeme radnog vremena, uručen otkaz ugovora o radu od strane privatne detektivke, osim što je sama po sebi bizarna, ujedno je i pokazatelj kako se neracionalno troše vlastiti prihodi PBF-a”, kazao nam je tada otpušteni glavni tajnik.

Troškovi zbog odluka Frece

Poručio je da su razlozi za njegov otkaz “u potpunosti pravno neosnovani”, navodeći nam kao primjer epizodu s odgovorom Telegramu koju mu je Frece stavila na teret. O stvarnim razlozima, odnosno motivima otkaza koji mu je uručen, Radović nam je u veljači kazao da može samo nagađati. Inače po struci pravnik, uvjereno nam je kazao kako je otkaz koji je dobio nedopušten, odnosno nezakonit te da će ga osporavati pred Općinskim radnim sudom u Zagrebu. “Siguran sam da ću u tome i uspjeti”, zaključio je tada u izjavi za Telegram.

Tužba, odnosno postupak koji je pokrenut, potvrđeno nam je iz aktualne uprave PBF-a, okončan je u četvrtak sudskom nagodbom. “Sklapanjem sudske nagodbe bivši glavni tajnik vraća se na svoje staro radno mjesto”, kazali su nam iz trenutne uprave PBF-a. Radoviću će, prema nagodbi, morati isplatiti plaće za period od otkaza do povratka na radno mjesto. Financijske su to obaveze koje, kao i u slučaju isplate 100.000 kuna odvjetniku Vujasinu, proizlaze iz odluka bivše dekanice Jadranke Frece čiji je slučaj policija proslijedila DORH-u.